Number 6/2016

Komputerowe systemy nadzoru i sterowania

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    10.00 zł

  • Wersja PDF

    10.00 zł

8
Z branży

16
Produkty

Rozmowa

24

O nowej globalnej strategii sprzedaży robotów, możliwościach wynikających z automatyzacji, przyczynach niskiego tempa wdrażania robotów w Polsce i perspektywach rynku lokalnego rozmawiamy z Tobiasem Danielem, dyrektorem sprzedaży i marketingu oraz Michałem Ochmańskim, menedżerem sprzedaży na Europę Środkowo-Wschodnią z firmy Comau.

More

Technika

30

Żadne przedsiębiorstwo produkcyjne nie jest w stanie odnieść sukcesu bez wdrożenia organizacyjnych i technicznych metod, w szczególności odnoszących się do rozwoju, produkcji i wytwarzania. Wykorzystywanie możliwości szybkiego przesyłania danych w oparciu o struktury sieciowe wiąże się z potrzebą wdrożenia zabezpieczeń stanowiących ochronę przed niezamierzoną ingerencją w pracę sterowników, spowodowaną błędami programów użytkowych lub pomyłkami operatorów i programistów.

More

38

System monitoringu obiektów rozproszonych jest przeznaczony dla użytkowników rozległych obiektów, którzy chcą w prosty, szybki i ekonomiczny sposób stworzyć scentralizowany system nadzoru i sterowania. System wykorzystuje wizualizacje oparte na stronach internetowych i stanowi doskonałą alternatywę dla niewielkich aplikacji SCADA. Dodatkową zaletą jest to, że system ten jest bezlicencyjny.

More

40

Zdalne sterowanie, monitoring, kontrola procesów i wizualizacja oraz analiza danych historycznych, czyli wszystko to, co kryje się pod pojęciem SCADA, jest coraz powszechniejsze w branży wodno-kanalizacyjnej.

More

42

System SCADA WinCC firmy Siemens wraz z przemysłowymi komputerami SIMATIC IPC to doskonała harmonia sprzętu i oprogramowania. Razem tworzą wyjątkowo wydajną, a jednocześnie otwartą i elastyczną platformę do akwizycji, przetwarzania i wizualizacji danych.

More

44

Funkcje systemów automatyki przemysłowej są coraz częściej definiowane poprzez oprogramowanie, a nowoczesne aplikacje automatyki obejmują już nie tylko realizację algorytmów sterowania – integruje się w nich także obsługę zadań związanych z bezpieczeństwem, sterowaniem ruchem, robotyką oraz pomiarami. W efekcie rośnie złożoność oprogramowania, co pociąga za sobą konieczność zwiększania mocy obliczeniowej procesorów przetwarzających programy. Nowe komputery C6670 firmy Beckhoff, dzięki wielordzeniowej konstrukcji, pozwalają spełnić potrzeby nawet najbardziej złożonych aplikacji automatyki.

More

46

UniStream to seria sterowników o modułowej budowie firmy Unitronics. Składa się na nią wszechstronny i potężny procesor, wiele dotykowych i kolorowych paneli HMI, bardzo łatwe w montażu moduły komunikacyjne oraz moduły I/O. Urządzenia wymagają jedynie minimalnego okablowania.

More

47

Niezależnie od tego, czy wdrażamy niewielką aplikację do monitorowania kilku parametrów procesu produkcyjnego, czy rozbudowany system nadzoru całego zakładu, stajemy przed wyborem platformy, która to umożliwi.

More

Przegląd sprzętu i aparatury

48

Rozwój współczesnego przemysłu nierozerwalnie wiąże się z korzystaniem z zasobów robotyki. Jedną z kluczowych zalet robotyzacji jest możliwość zastępowania człowieka podczas prac niebezpiecznych, ciężkich lub odbywających się w środowisku szkodliwym dla jego zdrowia. Niewątpliwie procesem pasującym do tego opisu i jednocześnie niezwykle powszechnie występującym w przemyśle jest spawanie.

More

56

Robotyzacja produkcji, wprowadzana z myślą o zwiększaniu mocy produkcyjnej, ograniczaniu przestojów oraz poprawie wydajności i jakości, jest przedmiotem zainteresowania coraz większej liczby firm, zwłaszcza poszukujących rozwiązań do wymagającej produkcji masowej, o wysokiej powtarzalności i dokładności, jak np. w motoryzacji. Szczególnie „podatny na robotyzację” jest proces spawania – roboty spawające stanowią obecnie około 25% wartości globalnej sprzedaży robotów wszystkich producentów.

More

50

Firma KUKA, dostawca robotów przemysłowych, rozwija ofertę urządzeń znajdujących zastosowanie w spawalnictwie. Organizuje także specjalne warsztaty, które przybliżają uczestnikom możliwości robotów do spawania i pozwalają zapoznać się z najnowszymi propozycjami firmy. Jedno z takich spotkań odbyło się w kwietniu w Katowicach.

More

62

Końcówka prądowa jest jedną z najmniejszych i relatywnie najtańszych części uchwytu spawalniczego, jednak jej wady lub zużycie mogą być przyczyną awarii prowadzących do przestojów produkcyjnych generujących duże koszty. W większości przypadków straty ekonomiczne spowodowane zużyciem końcówki prądowej wielokrotnie przewyższają wartość nowej części.

More

Prawo i Normy

66

Trudno obecnie wyobrazić sobie maszynę pozbawioną systemu sterowania. Sterowanie ma oczywiście znaczący wpływ na bezpieczeństwo maszyny, a ściślej na spełnienie przez urządzenie warunków definicji maszyny zawartej w dyrektywie 2006/42/WE. Obszar systemu sterowania związanym z bezpieczeństwem opisany został m.in. w normie PN-EN ISO 13849-1:2016-02, w której w roku 2016 wprowadzono kilka kluczowych zmian.

More

Aplikacje

72

Procesy spajania – spawanie, zgrzewanie, również związane z nimi cięcie – są jednymi z najczęściej automatyzowanych i robotyzowanych procesów technologicznych. Według danych IFR około 30% robotów w przemyśle pracuje przy spawaniu. Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP ma długoletnie doświadczenie we wdrażaniu tego typu rozwiązań, opracowanych zgodnie z indywidualnymi potrzebami klienta.

More

78

Na położonej w Austrii równinie zalewowej rzeki Dunaj zrealizowano jeden z największych projektów automatyzacji w zakresie kontroli powodzi w tej części Europy. Składający się z blisko 130 elementów system powstał na bazie urządzeń B&R, a stworzyła go firma inżynierska Electro&Electronic Landsteiner.

More

82

Firma Automatyka-Pomiary-Sterowanie (APS), oferująca kompleksowe usługi z dziedziny automatyki przemysłowej i branży elektrycznej, począwszy od projektu poprzez produkt, po wdrożenie i serwis, została realizatorem modernizacji Oczyszczalni Ścieków w Krośnie Odrzańskim (woj. lubuskie). Dzięki przemyślanej modernizacji elementów branż elektrycznej oraz aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki (AKPiA) obiekt będzie wydajnie i bezawaryjnie działał przez długie lata.

More

Rynek

85

Świadomość korzyści, jakie przynosi robotyzacja procesów wytwórczych sprawia, że raczej nikt nie zastanawia się już nad jej sensem. Poszukując sposobów jej realizacji, zwłaszcza w takich aplikacjach jak dozowanie, lutowanie czy wkręcanie śrub, warto zastanowić się nad implementacją robota typu desktop.

More

86

Firma Elesa+Ganter, światowy lider w produkcji standardowych elementów maszyn, wprowadziła do oferty nową grupę produktów – prowadnice z łożyskami liniowymi oraz prowadnice liniowe rolkowe. Nowe produkty, pozwalające na tworzenie systemów liniowego przemieszczania maszyn i urządzeń przemysłowych, charakteryzują się dużą precyzją wykonania i nośnością.

More

89

W ofercie firmy Getac pojawił się wzmocniony laptop Semi Rugged – Getac S410. Komputer działa pod kontrolą procesorów z rodziny Intel Core VI generacji, zapewniając tym samym wyjątkowo dużą wydajność oraz optymalne zużycie energii. Dystrybutorem produktów Getac na polskim rynku jest firma Elmark Automatyka.

More

90

Badania koncepcyjne nad technologią SmartBridge wywołały w ubiegłym roku dużą sensację, pokazując, jak można połączyć maszyny i wirtualne dane. Firma Pepperl+Fuchs rozwinęła tę technologię jeszcze bardziej, co stanowi kolejny krok na drodze do Przemysłu 4.0. Dzięki technologii SmartBridge nawet proste czujniki są w stanie komunikować się ze smartfonami i tabletami, a urządzenia mobilne mogą być używane jako wyświetlacze, urządzenia do parametryzacji, cyfrowe śrubokręty lub routery sieciowe.

More

92

Trybotaśma firmy igus sprawia, że komponenty są samosmarne i odporne na zużycie, a nowa usługa cięcia pozwala zmodyfikować powierzchnie ślizgowe do dowolnego, niestandardowego kształtu.

More

93

Najbezpieczniejsza transmisja danych, zasilania i mediów przy prędkości ruchu 6 m/s i na odległość do 100 m w ograniczonej przestrzeni – takie możliwości daje zaprojektowany jako kompletne i kompaktowe rozwiązanie system micro flizz kolońskiej firmy igus, specjalisty od tworzyw sztucznych w ruchu. Ten bezobsługowy system dostarczania energii umożliwia niezawodny przesył danych z prędkością 10 Gb/s.

More

94

Złożoność procesów produkcyjnych, wysokie wymagania jakościowe oraz wysoka wydajność produkcji są obecnie głównymi czynnikami wpływającymi na kształtowanie się nowych trendów w obróbce mechanicznej i automatyzacji produkcji. Firma SCHUNK, lider w zakresie produkcji komponentów do automatyzacji procesów produkcyjnych, oferuje szeroką paletę elementów wyposażenia robotów przemysłowych i laboratoryjnych, które umożliwiają tworzenie zarówno aplikacji standardowych, jak i specjalnych. 

More

97

Producenci opon wymagają wiarygodnego odczytu kodów kreskowych i wizyjnych rozwiązań na wszystkich etapach produkcji – od przyjęcia surowca do ostatecznego montażu. Odpowiedzią na te oczekiwania są innowacyjne rozwiązania odczytu kodów, które firma Cognex wdraża w zakładach branży oponiarskiej w całej Polsce.

More

98

Wiele zakładów przemysłowych, w których występują procesy związane z obróbką cieplną wytwarzanych detali, objętych jest specyficznymi wymogami jakościowymi. Dotyczą one zwłaszcza przemysłu lotniczego i motoryzacyjnego, a ich spełnienie ułatwia regularna diagnostyka pieców przemysłowych i profilowanie temperaturowe.

More

100

Firma Festo wprowadziła na rynek nowe rozwiązanie czujnika SRBS, które gwarantuje podwójne korzyści: pozwala na szybki montaż i dowolne ustawienie, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy.

More

102

Technologia radiowa na dobre zadomowiła się w przemyśle. Telemetria, monitoring, zdalne sterowanie maszynami czy instalacjami przemysłowymi, wymiana danych między maszynami (machine-to-machine) – coś, co jeszcze stosunkowo niedawno wydawało się technologiczną mrzonką, niepostrzeżenie stało się ważnym elementem składowym otaczającej nas rzeczywistości.

More

Wydarzenia

105

Jakie są kryteria doboru kabli? Czym różnią się od siebie dwa przewody, na pozór wyglądające tak samo? Z jakich elementów się składają? Jaki wpływ ma budowa kabli na ich żywotność? Jakie są wymagania norm względem kabli i czym różnią się od realiów? Na te i inne pytania można było uzyskać odpowiedzi podczas warsztatów firmy igus, które odbyły się w dniu 24 kwietnia 2016 r. w Kolonii (Niemcy).

More

108

Wrocławski Park Technologiczny (WPT) powiększył listę firm zlokalizowanych na swoim terenie o japońskiego giganta, a jest nim YASKAWA, jeden z największych światowych producentów robotów przemysłowych, napędów i sterowników. Przedstawicielstwo YASKAWA będzie zatrudniać kilkanaście osób, które będą zajmować się sprzedażą produktów, wsparciem technologicznym, szkoleniami oraz serwisem. Otwarcie oddziału odbyło się 13 maja 2016 r. z udziałem licznego grona zaproszonych gości.

More

110
Industry 4.0 – przemysł przyszłości

Producent automatyki przemysłowej Phoenix Contact i Alfa Elektro, dystrybutor artykułów elektrotechnicznych, to organizatorzy konferencji „Industry 4.0 – przemysł przyszłości”. Do udziału w spotkaniu zaproszono m.in. kierowników produkcji, inżynierów automatyki przemysłowej i utrzymania ruchu oraz specjalistów IT, czyli wszystkich zainteresowanych produkcją przemysłową przyszłości, najnowszymi technologiami oraz współpracą na linii człowiek-maszyna.

112
Dla przemysłu, nauki i biznesu. Targi EuroLab 2016

Tegoroczna odsłona targów EuroLab, połączonych z targami CrimeLab, zgromadziła łącznie blisko 6000 gości, którzy mieli okazję zapoznać się z ofertą 140 wystawców z kilkunastu krajów. Uczestnicy mogli z bliska przyjrzeć się wielu rozwiązaniom m.in. z zakresu metrologii, analityki, a nawet pneumatyki, przydatnym nie tylko w laboratoriach czy instytucjach badawczo-rozwojowych, ale też w różnych gałęziach przemysłu.

114
Biblioteka

116
Współpraca

Ludzie

118
Radomir Ochocki, igus