Number 7-8/2016

Systemy zdalnej identyfikacji

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    10.00 zł

  • Wersja PDF

    10.00 zł

6
Z branży

14
Produkty

Rozmowa

22

O sposobach na wdrażanie innowacyjnych technologii, nowoczesnych systemach spawalniczych i potrzebie podwyższenia poziomu energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych rozmawiamy z Damianem Kierstenem, prezesem spółki Fronius Polska.

More

Technika

26

Instalacje produkcyjne, magazyny oraz systemy transportowe są coraz powszechniej wspierane przez systemy zdalnej identyfikacji produktów. Automatyczna identyfikacja staje się nieodzowna w usprawnianiu procesu produkcyjnego. W zależności od wyrobów znakowanie może przybierać formę kodów kreskowych, grawerów lub transponderów.

More

34
Szybki system manipulacyjny z funkcją robota Tripod EXPT

Szybki manipulator z funkcjonalnością robota do swobodnego przemieszczania w przestrzeni 3D zapewnia precyzyjne pozycjonowanie przy jednoczesnej dużej dynamice ruchu, umożliwiającej uzyskanie do 150 cykli roboczych na minutę. W połączeniu z bardzo sztywną strukturą kinematyczną piramidy i systemem sterowania ze specjalizowanym sterownikiem robotów, manipulator gwarantuje wysoką dokładność pozycjonowania dynamicznego i statycznego. Manipulator EXPT jest idealny do zadań pick&place, sortowania i paletyzacji oraz aplikacji nakładania kleju, smaru, farby itp.

38

W obecnych czasach identyfikacja produktów jest czymś zupełnie naturalnym, w pewnych sytuacjach nawet i obowiązkowym. Ciężko wyobrazić sobie współczesny przemysł spożywczy, drukarski czy też motoryzacyjny bez odpowiedniego systemu znakowania i identyfikacji. Znakowanie przybiera różne formy, mogą to być kody kreskowe, grawery lub transpondery, zależnie od aplikacji. Idea jednak zawsze pozostaje ta sama, czyli sprawny i rzetelny proces produkcyjny. 

More

Przegląd sprzętu i aparatury

40

Jeszcze do niedawna wszystkie procesy, w których niezbędne było szybkie podnoszenie, przemieszczanie, odstawianie, dostarczanie, sortowanie lub pakowanie drobnych elementów, wymagały pracy ludzkich rąk. Obecnie, coraz częściej w tego typu aplikacjach, określanych wspólnym mianem pick&place, człowieka zastępują roboty. Są one w stanie nie tylko pracować szybciej, ale również doskonale radzą sobie z samodzielnym określaniem pozycji wielu przedmiotów, przemieszczających się w sposób losowy.

More

49
Optymalne rozwiązania SCHUNK w paletyzacji i pakowaniu

Pakowanie i paletyzacja, jako zadania będące zakończeniem linii produkcyjnej, mają znaczący wpływ na wydajność całego procesu produkcji. Zautomatyzowanie tych zadań to często działanie gwarantujące ich optymalną jakość i wydajność. Prawidłowe wykonanie kompleksowych zadań: sortowania, pakowania i paletyzacji różnorodnych i zmiennych produktów zapewnia wysoce elastyczne systemy manipulacyjne w połączeniu z analizą optyczną i specjalistycznym oprogramowaniem.

52

Wiele polskich startupów chce patentować software. Polskie prawodawstwo nie przewiduje jednak możliwości uzyskania patentu na program komputerowy. W Polsce, tak jak w innych państwach UE, programy komputerowe są chronione na podstawie prawa autorskiego. Taka ochrona stanowi zabezpieczenie przed przejęciem formy wyrażenia programu, czyli przede wszystkim jego kodu źródłowego, ale już nie funkcjonalności programu czy zastosowanej w nim metody.

More

Prawo i Normy

54

Wiele polskich startupów chce patentować software. Polskie prawodawstwo nie przewiduje jednak możliwości uzyskania patentu na program komputerowy. W Polsce, tak jak w innych państwach UE, programy komputerowe są chronione na podstawie prawa autorskiego. Taka ochrona stanowi zabezpieczenie przed przejęciem formy wyrażenia programu, czyli przede wszystkim jego kodu źródłowego, ale już nie funkcjonalności programu czy zastosowanej w nim metody.

More

Aplikacje

56

Electrovac – austriacki specjalista od galwanizacji – wdrożył system identyfikacji BLident firmy Turck przy produkcji szklanych uszczelek. Tym samym po raz kolejny potwierdzona została skuteczność tego systemu identyfikacji RFID, który dzięki swoim parametrom może być stosowany nawet w najbardziej wymagających aplikacjach.

More

Rynek

58

Oprogramowanie Safety Automation Builder pozwala na skrócenie i uproszczenie żmudnego i czasochłonnego procesu ręcznego projektowania oraz dokumentowania systemów bezpieczeństwa. Potężny interfejs umożliwia użytkownikom nie tylko skrócenie czasu, ale również uzyskanie pozytywnej weryfikacji spełnienia wymagań przez system bezpieczeństwa.

More

60

Smartfon jest idealnym przykładem zaawansowanej elektroniki z najbardziej użytkowym interfejsem. Nic dziwnego, że operatorzy maszyn i urządzeń przemysłowych chcieliby używać takich interfejsów na co dzień. Dzięki technologii mapp View firma B&R oferuje obecnie dostęp do szerokiego świata technologii web bezpośrednio ze środowiska inżynierskiego. Po raz pierwszy inżynierowie automatycy mają narzędzia potrzebne do stworzenia wydajnego i intuicyjnego rozwiązania HMI – i nie muszą być ekspertami w dziedzinie technologii web.

More

62

Globalny wzrost potrzeb komunikacyjnych w automatyce oraz dążenie do szybkiej interakcji między komputerami centralnymi a urządzeniami końcowymi wymuszają na producentach komponentów konieczność wdrażania nowych rozwiązań. Obecnie wszystkie urządzenia w systemach przemysłowych muszą być zdolne do przesyłania danych w czasie rzeczywistym. To kryterium spełnia pierścień ślizgowy SR120 Ethernet firmy Kübler.

More

64

Większość rynku przejmuje zawsze firma, która pierwsza dotrze do konsumentów z produktem (ang. first-mover advantage). To uniwersalne prawo niektórym spędza sen z powiek – innym dodaje otuchy. 5% wyższa sprawność, pobór mocy niższy o 10%, większa wytrzymałość itd. Te z pozoru niewielkie zmiany pozycjonują produkt na rynku, a w dalszej perspektywie często prowadzą do gruntownych zmian w jego architekturze – powstaje nowa jakość. Świeczka, żarówka wolframowa i dioda LED mają dokładnie tę samą funkcjonalność, jednak to producent diod LED zaopatruje w swój produkt niemal wszystkie gałęzie przemysłu, czego nie można powiedzieć o producencie świeczek.

More

66

Rozmowa z Mariuszem Snowackim – współwłaścicielem i dyrektorem finansowym przedsiębiorstwa HF Inverter Polska s.c.

More

68

Firma Mean Well od wielu lat wprowadza na rynek coraz to nowsze zasilacze przeznaczone do oświetlenia LED. Serie takie jak CLG, HLG, HLG-C są powszechnie stosowane w oprawach oświetleniowych zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Użytkownicy cenią ich wysoką jakość wykonania oraz niezawodność. Od niedawna w ofercie producenta możemy znaleźć nową serię zasilaczy ELG-C, charakteryzujących się optymalnym stosunkiem jakości do ceny oraz zupełnie nowymi możliwościami, takimi jak opcja programowania.

More

70

Zapewnienie ochrony niebezpiecznych miejsc oraz stref jest jednym z typowych, ale i jednym z najbardziej wymagających zadań projektanta. Podejmując się realizacji projektów związanych z tą problematyką, należy wziąć pod uwagę bardzo szeroką grupę wymagań i regulacji. Dla ułatwienia tego zadania w niniejszym artykule przedstawiono kilka wskazówek istotnych z punktu widzenia producenta wyposażenia ochronnego.

More

74

Obawy przed atakami cybernetycznymi na systemy kontroli automatyki przyczyniają się do opracowywania odpowiednich rozwiązań technologicznych. Jednak do zarządzania bezpieczeństwem, jako procesem złożonym, wymagane jest również przygotowanie kwalifikowanych kadr oraz stworzenie odpowiednich procesów biznesowych.

More

Wydarzenia

78

24 maja 2016 r. firma Balluff uroczyście otworzyła swoją nową siedzibę we Wrocławiu. Z tej okazji do stolicy Dolnego Śląska przyjechali przedstawiciele zarządu Grupy Balluff oraz firm współpracujących. Motywem przewodnim wydarzenia i jednocześnie mottem stworzonym z myślą o nowym obiekcie było hasło „Discover Creative Solutions”.

More

80

W tym roku firma WIKA Polska obchodzi wspaniały jubileusz 100-lecia obecności na rynku. Z tej okazji 9 czerwca 2016 r. odbyła się gala jubileuszowa. W dniu imprezy miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie, a mianowicie uroczyste otwarcie nowej fabryki WIKA Polska SGF, która również ma siedzibę we Włocławku.

More

82
Automatyka w zarządzaniu energią i środowiskiem. XX Konferencja Automatyków Rytro 2016

Ryterskie majowe spotkania przedstawicieli nauki i przemysłu związanych z branżą automatyki mają za sobą już 20-letnią historię. W tym roku, tradycyjnie w hotelu Perła Południa w Rytrze, odbyła się właśnie jubileuszowa, XX Konferencja Automatyków, w której uczestniczyło około 270 osób. To kolejny sukces organizatorów.

87
Trendy w automatyce i informatyce . Konferencja Rockwell Automation

Podwarszawska Jachranka gościła w drugiej połowie maja uczestników zorganizowanej przez firmę Rockwell Automation i Partnerów dwudniowej konferencji Automation University Special. Spotkanie stało przede wszystkim pod znakiem tematyki Smart Manufacturing i Connected Enterprise.

88

„Integrated Industry – Discover Solutions”, digitalizacja zakładów produkcyjnych i systemów elektroenergetycznych to tematy przewodnie targów przemysłowych Hannover Messe 2016, które odbyły się w dniach 25–29 kwietnia. Tegoroczną imprezę, która uchodzi za najważniejsze wydarzenie branży przemysłowej na świecie odwiedziło 220 000 zwiedzających, w tym 70 000 gości z zagranicy. Swoje oferty przedstawiło ponad 5000 wystawców z 70 krajów.

More

91

Od 3 do 5 czerwca 2016 r. Zakopane gościło uczestników III Mistrzostw Polski Branży Automatyki Przemysłowej w piłce nożnej P+F Cup ’16. 12 drużyn zaproszonych przez organizatora, firmę Pepperl+Fuchs, rywalizowało na obiekcie API Sport o miano najlepszej drużyny w kraju. Turniej nie mógł odbyć się bez obecności członków Klubu Wybitnego Reprezentanta Polski – tym razem wydarzenie uświetnili Jacek Bąk i Maciej Żurawski.

More

92
Innowacje dla przemysłu, napęd dla biznesu. Targi ITM 2016

Sprzyjająca aura, bogaty program i dużo nowości technologicznych, dzięki którym można było odbyć podróż w nowoczesną, digitalną przyszłość – tak w wielkim skrócie można podsumować targi Innowacji Technologii i Maszyn ITM, które odbyły się w dniach 7–10 czerwca 2016 r. w Poznaniu.

96
Rok na plus dla Bosch Rexroth w Polsce

Pod koniec maja w Pałacu Sobańskich w Warszawie odbyła się doroczna konferencja Grupy Bosch, obchodzącej w tym roku 25-lecie działalności w naszym kraju. Polska spółka Bosch Rexroth może po raz kolejny pochwalić się osiągnięciem kilkunastoprocentowego wzrostu sprzedaży.

98
Biblioteka

100
Współpraca

Ludzie

102
Daniel Niepsuj, Comau Poland