Number 11/2018

Wytwarzanie przyrostowe. Druk 3D

Kup numer:

  • Wersja papierowa

    15.00 zł

  • Wersja PDF

    15.00 zł

6
Z branży

14
Produkty

Rozmowa

22
Automatyka przemysłowa jest przepustką do rentowności

Co jest największym hamulcem rewolucji przemysłowej w Polsce? Dlaczego integracja „small solution” stanowi wyzwanie? Jak oswoić wdrażanie zmian technologicznych w przedsiębiorstwach? O tych i innych aspektach działań w świecie automatyki rozmawiamy z Aleksandrą Banaś, prezesem zarządu ifm electronic.

Temat numeru

26
Druk 3D w przemyśle. Najnowsze trendy i sposoby wykorzystania

W nomenklaturze dotyczącej wytwarzania przyrostowego coraz częściej i naprzemiennie pojawiają się dwa pojęcia: druk 3D (3D Printing) i wytwarzanie addytywne (Additive Manufacturing). To jednak nie to samo. Zgodnie z wytycznymi Amerykańskiego Narodowego Instytutu Normalizacyjnego pojęcie druku 3D (drukowanie 3D) odnosi się tylko i wyłącznie do technologii i maszyn powiązanych z produkcją przez nakładanie materiału na stół modelowy maszyny. Natomiast technologie przyrostowe (wytwarzanie przyrostowe/addytywne) to pojęcie związane ze wszystkimi technikami, dzięki którym budowanie odbywa się przez łączenie lub obróbkę materiału rozprowadzanego na stole modelowym maszyny. A zatem o każdej technologii związanej z budowaniem produktów warstwa po warstwie można powiedzieć technologia addytywnego wytwarzania, ale już nie każda technologia może być nazwana drukiem 3D.

Przegląd sprzętu i aparatury

34
Podzespoły do automatyki przemysłowej

Rozwój automatyki przemysłowej ma bezpośredni wpływ na dynamikę rozwoju przemysłu. Od urządzeń i systemów automatyki w dużym stopniu zależy wydajność różnego rodzaju procesów przemysłowych oraz jakość i powtarzalność ich produktów końcowych. Ogromna liczba producentów i dystrybutorów na rynku automatyki oferuje niezliczoną ilość podzespołów, które są wykorzystywane do budowy wszelkich systemów automatyki przemysłowej. W artykule zostanie dokonany krótki przegląd różnego typu podzespołów używanych w automatyce przemysłowej.

43
Jaki enkoder wybrać?

Dobór enkodera to dylemat, przed którym stoi każdy automatyk i konstruktor. Od tej decyzji zależy jakość pracy i poprawność działania aplikacji. Pytanie to jest zadawane coraz częściej, ponieważ wzrasta liczba aplikacji i branż, w których enkodery znajdują zastosowanie.

45
Napędy AC30 firmy Parker Hannifin

Firma Parker Hannifin, światowy lider w dziedzinie technologii napędu i sterowania, rozszerzyła serię napędów AC o urządzenia osiągające moc wyjściową do 450 kW, przeznaczone do aplikacji wymagających tak dużej mocy. 

46
Pomiarowe przetworniki Dataforth

Świat idzie w kierunku techniki cyfrowej, a niezawodność pomiarów analogowych jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Bez zapewnienia wysokiej jakości danych wejściowych nowoczesna technika cyfrowa staje się bezużyteczna. Przetworniki pomiarowe firmy Dataforth pozwalają przetworzyć sygnał z czujników w standardowy, łatwy do zmierzenia sygnał napięciowy lub cyfrowy.

Prawo i Normy

48
Równość dostępu do sztucznej inteligencji

Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego „Sztuczna inteligencja: wpływ sztucznej inteligencji na jednolity rynek (cyfrowy), produkcję, konsumpcję, zatrudnienie i społeczeństwo” z maja i czerwca 2017 r. wśród takich zagadnień jak etyka, bezpieczeństwo, praca, prywatność, w których AI stwarzać będzie w najbliższej przyszłości wyzwania społeczne i prawne, wymienia również nierówność i wykluczenie społeczne. 

Rynek

50
Urządzenie IoT Edge – inżynieria procesów zgodna z ideą Przemysłu 4.0

Nowoczesne koncepcje maszyn ukierunkowane na realizację idei Przemysłu 4.0 i Internetu Rzeczy (IoT) oferują szereg korzyści w zakresie efektywności procesów, redukcji kosztów i jakości gotowych wyrobów.  

52
Roboty i koboty w przemyśle

Robotyzacja przemysłu, która rozpoczęła się już w latach 60. XX w., umożliwiła zastąpienie ludzi w wykonywaniu czynności niebezpiecznych, monotonnych i uciążliwych oraz wymagających szczególnej precyzji, takich jak np. zgrzewanie elementów karoserii samochodowej. Wraz z postępem technologicznym pojawiła się potrzeba zapewnienia wspólnej pracy człowieka z robotem, co zaowocowało wprowadzeniem na rynek robotów kolaboracyjnych, tzw. kobotów.     

Aplikacje

56
Regulacja położenia podzespołów maszyn

Regulacja położenia podzespołów urządzeń niejednokrotnie przysparza problemów. W artykule przedstawiono ich rozwiązanie na przykładzie zszywarki stołowej DT3 firmy Damet.

59
Udany duet sztuki kinetycznej ze spiralnym prowadnikiem kablowym

Bardzo złożony system przewodów sterowania, audio oraz zasilania na wysokości czterech metrów – przed takim wyzwaniem stanęła jedna z firm, przygotowując prezentację dzieła sztuki. Sprostała mu dzięki zastosowaniu bębna kablowego e-spool z kompaktowym prowadnikiem twisterband firmy igus. Rozwiązanie umożliwia bezobsługowe prowadzenie przewodów dla skomplikowanej rzeźby kinetycznej i zapewnia niezawodne doprowadzanie przewodów w ograniczonej przestrzeni nawet w najtrudniejszych warunkach. Dodatkowe zalety to szybki montaż oraz łatwość utrzymania i obsługi.

Wydarzenia

60
Świat energetyki zaczyna się w Bielsku-Białej. 31. edycja targów Energetab

Energetyka spod znaku Przemysłowego Internetu Rzeczy, bezpieczeństwo aparatury elektrycznej, trendy w dystrybucji energii – to niektóre aspekty, na które kładli nacisk wystawcy 31. edycji Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich Energetab. Nie zabrakło oczywiście także typowych produktów i rozwiązań przydatnych w sektorze energetycznym. Wydarzenie zorganizowane w dniach 11–13 września 2018 r. zgromadziło kilkuset wystawców z 23 krajów europejskich i azjatyckich.

66
Dzień innowacji w Prima Power

3 października 2018 r. w Centrum Technologicznym i siedzibie Prima Industrie we włoskim mieście Collegno w prowincji Turyn pierwszy raz zorganizowany został dzień innowacji Prima Power. W czasie spotkania firma zaprezentowała najnowsze rozwiązania dla sektora lotniczego oraz nową markę Prima Additive.

67
Omron otworzył Innovation Lab

Pod koniec października 2018 r. polski odział japońskiej firmy Omron otworzył w Tychach Iaboratorium innowacji. W nowoczesnej przestrzeni zaproszeni goście mogą przekonać się, w jaki sposób nowoczesna technologia pozwala optymalizować procesy produkcyjne i wdrażać innowacyjne rozwiązania w przedsiębiorstwach. Innovation Lab zostało wyposażone w trzy stanowiska odtwarzające realia inteligentnej fabryki.

68
Elastyczna produkcja i redukcja kosztów przy wsparciu robotów

Forum Cobotyki, które odbyło się 18 października 2018 r. we Wrocławiu, było okazją do zaprezentowania kilkunastu aplikacji z wykorzystaniem robotów współpracujących. W spotkaniu wzięli eksperci branżowi z Polski i zagranicy.

71
Biblioteka

72
Współpraca

Ludzie

72
Jarosław Gracel, członek zarządu operacyjnego, dyrektor ds. Przemysłu 4.0, ASTOR