Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 powstało na Śląsku. Przełom dla polskiej branży produkcyjnej
Materiał prasowy print
Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 zostało uruchomione przez firmę APA Group w Gliwicach. Projekt ma charakter edukacyjny. Jest skierowany do sektora przemysłowego, a w szczególności MŚP. Pokazuje technologie Przemysłu 4.0 w rzeczywistym użyciu i uczy analizy kluczowych danych produkcyjnych.
Pierwsze uruchomienie
Gliwicka firma APA Group podczas obchodów 20-lecia działalności, uroczyście uruchomiła 11 czerwca 2021 r. Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. Zebrani goście, w których skład wchodzili m.in. przedstawiciele branży produkcyjnej, eksperci automatyzacji, robotyzacji, reprezentanci instytucji gospodarczych, mieli okazję zobaczyć, jak człowiek wydaje polecenie poprzez smartwatch mobilnemu cobotowi (robotowi przeznaczonemu do bezpośredniej interakcji człowieka z robotem we wspólnej przestrzeni), który następnie uruchomił manualnie proces produkcji na stacji ekspozycyjnej.
Wyższy poziom przemysłu
Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 jest szansą dla firm na sprawdzenie nowoczesnych rozwiązań, na których opiera się koncepcja Przemysłu 4.0, jak np. IoT, big data czy machine learning, zanim w nie zainwestują.
– W całej Europie zmienił się łańcuch dostaw, co jest dla małych i średnich firm olbrzymią szansą. Mogą ją wykorzystać dzięki technologii, jednak żeby chciały pójść tą drogą, musimy im pokazać, że to jest efektywne, przystępne cenowo i opłacalne – podkreśla Artur Pollak, prezes zarządu APA Group.
Stacja produkcyjna w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 pozwoli zaproszonym gościom zarówno na miejscu w Gliwicach, jak i w pełni przez Internet wybrać przykładowy produkt, nadać mu cechy charakterystyczne, a następnie wytworzyć go, monitorując w czasie rzeczywistym każdy etap procesu produkcyjnego z zastosowaniem takich elementów jak IoT, Big Data, machine learning. Po zakończonym cyklu użytkownik (manager, pracownik utrzymania ruchu, planista) otrzyma przyjazny raport z oznaczeniem wskaźników jakości, wydajności, kosztów, czy zużycia energii i CO2. Pozwala to na precyzyjne oszacowanie, ile tak naprawdę kosztuje wyprodukowanie jednego komponentu. Tak szybka analiza danych i w tak szerokim zakresie nie była do tej pory dostępna dla sektora MŚP w Polsce.
Projekt ważny społecznie
– W jednym z raportów Agencji Rozwoju Przemysłu możemy przeczytać, że gęstość robotyzacji w Polsce wynosi 46 robotów na 10 tys. osób. W Korei jest to 531 robotów, a w Niemczech 301. To teraz bije dzwon dla przedsiębiorców. Technologia chociażby za sprawą takich platform jak NAZCA 4.0 jest na wyciągnięcie ręki. Jesteśmy w przededniu ogłoszenia przez państwo polskie ulgi na robotyzację. Już dzisiaj można korzystać z licznych dofinansowań na innowacje. Nie ma na co czekać. Uciekający czas powoduje, ze inni spijają śmietankę. Ci którzy skorzystają z pierwszej fali Przemysłu 4.0 wykroją największy kawałek tortu – wyjaśnia Artur Pollak.
– Przemysł 4.0 dzięki automatyzacji i robotyzacji stanowisk pracy znosi z człowieka konieczność wykonywania prac uciążliwych, monotonnych i realizowanych w niebezpiecznych miejscach. Zebrane przez nas na etapie przygotowania projektu stacji wypowiedzi pracowników wskazują, że doświadczają oni mniejszego zmęczenia i czują, że ich praca stała się mniej obciążająca, odkąd pracują z robotem – podkreśla Anita Pollak, psycholog pracy specjalizujący się w badaniach zespołów wirtualnych, robotów przemysłowych i nowych technologii.
Wsparcie instytucjonalne
Czołowe organizacje reprezentujące polską i światową gospodarkę, edukację i przemysł, wiedząc jak istotna jest czwarta rewolucja przemysłowa, postanowiły objąć patronatem honorowym platformę optymalizacji produkcji Nazca 4.0 oraz Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0.
Patronat wiąże się nie tylko z udzieleniem rekomendacji dla NAZCA 4.0, ale przede wszystkim z aktywnym uczestnictwem w projekcie technologii towarzyszących oraz wybitnych ekspertów, testerów i analityków.
– Takie centra „promieniują” przynajmniej na kilkaset kilometrów. Dlatego im więcej tego typu rozwiązań będziemy mieć w Polsce, im więcej osób się o tym dowie, im więcej osób przyjrzy się, jak to wygląda i zaimplementuje swoje własne rozwiązania, tym lepiej będzie nam się żyło. Będziemy pracować mniej, a jednocześnie więcej na tym zarabiać – mówi Przemysław Sulich, wiceprzewodniczący Komisji ds. Cyfryzacji i Przemysłu 4.0 Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, prezes zarządu A1 Europe.
Do grona patronów należą: EMT SYSTEMS, FANUC POLSKA, KATOWICKA SPECJALNA STREFA EKONOMICZNA, KUKA POLSKA, POLITECHNIKA ŚLĄSKA, POLSKO-NIEMIECKA IZBA PRZEMYSŁOWO-HANDLOWA, REGIONALNA IZBA PRZEMYSŁOWO HANDLOWA W GLIWICACH, ŚLĄSKI KLASTER INTERNETU RZECZY SINOTAIC
Wysoki poziom współpracy technologicznej
– Zaprosiliśmy do niego naukowców, firmy technologiczne, klientów, którzy dzielili się swoją wiedzą i oczekiwaniami, oraz przedsiębiorstwa, które znają się na integracji, automatyzacji i robotyzacji. Jeżeli zmiksujemy te wszystkie kompetencje i potrzeby, wyjdzie z tego rozwiązanie dopasowane do potrzeb firm, zrozumiałe i przystępne cenowo, które wyeliminuje strach przed zmianą technologiczną – wyjaśnia prezes APA Group.
Już 20 firm otrzymało status partnera: ADVANTECH POLAND, AXIS COMMUNICATIONS POLAND, BALLUFF, EFAFLEX Polska, EUCHNER, FESTO, FRONIUS POLSKA, IFM ELECTRONIC, LENZE POLSKA, MURRELEKTRONIK, Pi SOLUTIONS, RITTAL, SAMSUNG ELECTRONICS POLSKA, SCHUNK INTEC, SEW EURODRIVE POLSKA, SICK, SIEMENS, SOCOMEC POLSKA, TROAX SAFETY SYSTEMS POLAND, VERSABOX.
Udział w projekcie NAZCA 4.0
Przedsiębiorstwom, które dołączą do projektu Nazca 4.0, zostanie nadany status testera. Będą one mogły m.in. testować nowe rozwiązania i narzędzia oraz wyrażać na ich temat swoje opinie, pomagając w ten sposób je udoskonalać. W zamian otrzymają zaś możliwość zmodernizowania swoich zakładów produkcyjnych i nabycia unikatowej wiedzy od specjalistów, którzy na co dzień automatyzują zakłady największych na świecie gigantów, takich jak Volkswagen, Amazon, 3M czy Tesla.
Projekt Nazca 4.0 jest skierowany przede wszystkim do właścicieli MŚP, ale także do menadżerów, automatyków, planistów czy kierowników produkcji. Żeby do niego dołączyć, trzeba skontaktować się z APA Group lub zapisać do grupy eksperckiej na LinkedIn („Industry 4.0 | IIoT | Automatyzacja - na poważnie”).
– Kluczem do optymalizacji procesu jest zbieranie danych na jego temat i mierzenie go. Nie da się optymalizować czegoś, o czym nie mamy pojęcia. Więc najpierw musimy zebrać dane, zastanowić się, w czym tkwi problem i co moglibyśmy poprawić – mówi Maciej Walczak, kierownik projektów Industry 4.0 w APA Group. – To jest projekt, który ma umożliwić firmom bycie jeszcze bardziej konkurencyjnym, czyli wytwarzanie produktów spersonalizowanych, ułatwienie produkcji wydajnej, niskokosztowej, o wysokich parametrach produktu końcowego. Ma zwiększyć świadomość menadżerów, służb utrzymania ruchu odnośnie tego, jaki jest stan naszych urządzeń produkcyjnych.
Projekt uzyskał pozytywną opinię komisji i jest realizowany przy dofinansowaniu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
source: APA Group