Elastyczne i wytrzymałe detale. Nowe możliwości druku 3D w ofercie 3DGence
Materiał prasowy print
3DGence, polski producent drukarek 3D dla przemysłu, rozszerzył funkcjonalność swojego flagowego produktu INDUSTRY F340, wprowadzając do oferty filament Flexfill 98A. Od teraz firmy mogą drukować już także z materiałów elastycznych, które zastępują szeroko wykorzystywaną w przemyśle gumę, używaną m.in. do produkcji elementów w branży AGD, elektronicznej i motoryzacyjnej.
3DGence rozpoczął współpracę z czeskim producentem Fillamentum, głównie po to, aby użytkownicy drukarek przemysłowych INDUSTRY F340 mogli również drukować z materiału z jednej strony elastycznego, a z drugiej wytrzymałego na ściskanie, zgniatanie, rozciąganie i ścieranie. Dodatkowo śląska firma umożliwiła zastosowanie rozpuszczalnego materiału podporowego podczas drukowania z Flexfill 98A.
– Jako 3DGence staramy się cały czas dopasowywać do potrzeb naszych klientów, którzy coraz częściej w swojej pracy wykorzystują materiały elastyczne. Flexfill 98A wykazuje się wysoką odpornością na ścieranie i wytrzymałością na rozciąganie, w związku z czym materiał nadaje się do druku dynamicznie obciążonych części, np. uszczelnień czy wykonywania elementów wymagających częstego zginania. Nasz dział R&D opracował również możliwość podparcia wydruków z Flexfill 98A materiałem ESM-10, który może zostać z nich wypłukany. Umożliwia to uzyskanie nawet najbardziej złożonych geometrii – mówi Mikołaj Skorupa, 3D Printing Application Engineer, 3DGence.
Jeden z klientów 3DGence zastosował już nowy materiał elastyczny do wydrukowania osłony harmonijkowej do frezarki. Na oryginalną część zamienną musiałby czekać dwa tygodnie. Druk w technologii 3D trwał tylko jeden dzień, co pozwoliło zminimalizować okres przestoju maszyny.
3DGence stale rozszerza bazę dostępnych materiałów współpracujących z drukarką INDUSTRY F340. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w tym urządzeniu systemu modułowego. To uniwersalne rozwiązanie, które pozwala użytkownikowi swobodnie wymieniać materiały, z których drukuje. Wprowadzenie nowego filamentu wymaga jedynie zainstalowania modułu PRO kompatybilnego z tym materiałem. Nie trzeba kupować całego urządzenia. Sama wymiana modułu jest szybka i prosta.
– Niewiele przemysłowych drukarek 3D jest zdolnych do druku równocześnie z materiałów inżynieryjnych, takich jak m.in. ABS, poliamidów wzmacnianych włóknami czy PC, a także z filamentów elastycznych. 3DGence INDUSTRY F340 jest pod tym względem bardzo uniwersalna i jest przez to wyjątkiem na rynku – podkreśla Mateusz Sidorowicz, dyrektor marketingu w 3DGence.
3DGence opracowuje nowe rozwiązania technologicznie, wdraża druk 3D w przedsiębiorstwach, doradza oraz szkoli. Firma jako jedyny producent w Polsce dostarcza certyfikowane przez TÜV Rheinland drukarki 3D do zastosowań przemysłowych, takie jak 3DGence INDUSTRY F340 oraz DOUBLE P255. Spółka współpracuje z takimi partnerami jak GM, Alstom czy OSRAM.
source: 3DGence
Keywords
3DGence, druk 3D, drukarki 3d, INDUSTRY F340, wytwarzanie przyrostowe