Problemy przyszłości rozwiązują w Leonardo Lab
Materiał prasowy print
Na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Zabrzu powstał pierwszy w Polsce inteligentny dom do badań, w którym naukowcy będą testowali systemy stworzone z myślą o osobach starszych lub wymagających specjalistycznej opieki. Nowoczesne laboratorium nawiązuje nazwą i ideą do Leonarda da Vinci – wszechstronnego inżyniera, którego projekty wyprzedzały epokę.
Otwarte w połowie lutego 2018 r. laboratorium jest efektem współpracy podjętej pomiędzy środowiskami naukowym i biznesowym. Celem Leonardo Lab jest wypracowanie rozwiązań technologicznych ułatwiających personelowi medycznemu opiekę nad osobami starszymi i poszkodowanymi. Naukowcy stworzą w nim technologie, które ułatwią życie codzienne, pozwolą lepiej dbać o zdrowie i wspomogą służbę zdrowia w walce z chorobami.
– Rosnąca liczba osób starszych i wymagających opieki przy jednoczesnych problemach z rekrutacją personelu medycznego to aktualne wyzwania w krajach wysoko rozwiniętych. Rozwój technologii to jeden ze sposobów rozwiązywania tych współczesnych i narastających problemów. Jednocześnie uważamy, że Leonardo Lab to wyraz dbania o jakość kształcenia kompetencji inżynierów w dostosowaniu do wymogów rynku pracy – tłumaczy Dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej prof. Marek Gzik, odpowiedzialny za część akademicką projektu.
Laboratorium będzie wspierało wiele aspektów życia codziennego placówek medycznych. Zagadnieniami, którymi naukowcy zajmą się w pierwszej kolejności, będą badania uszkodzeń powypadkowych kręgosłupa oraz tworzenie robotów, które pomogą personelowi medycznemu w opiece nad chorymi. Opracowane zostaną także rozwiązania technologiczne dla rehabilitantów czy udoskonalane systemy ostrzegawcze dla szpitali.
Od strony technologicznej Leonardo Lab obsługiwane jest przez system automatyki budynkowej NAZCA autorstwa inicjatora projektu, gliwickiej APA Group. W ramach systemu obiekt będzie w pełni opomiarowany, dzięki czemu zarządzający będą mieli możliwość monitorowania i wpływu na mieszankę powietrza poprzez czujniki stężenia pyłów, CO2, wilgotności czy temperatur. To przełoży się na komfort pracy naukowców, a w przyszłości również pacjentów podobnych placówek.
Połączenie praktycznej wiedzy na temat wykorzystania technologii z kreatywnymi pomysłami i wiedzą naukowców może zaowocować przełomowymi projektami komercyjnymi. – Wiele wynalazków Leonarda da Vinci nie zostało zrealizowanych przez brak odpowiednich rozwiązań technologicznych, środków finansowych czy zainteresowania mocodawców. Niestety nie był to odosobniony przypadek w świecie akademickim. Wierzymy, że Leonardo Lab to zmieni i pozwoli naszym naukowcom na realizację wielu ich pomysłów. Ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, aby te najlepsze zostały zrealizowane i trafiły na rynek komercyjny – tłumaczy Artur Pollak, prezes APA Group, inicjator projektu.
Dzięki doświadczeniu APA Group na rynkach komercyjnych jest szansa, że opracowane rozwiązania wejdą do produkcji znacznie szybciej, niż miałoby to miejsce w przypadku pracy wyłącznie osób z grona akademickiego. Tym samym inicjatorzy projektu chcieli podkreślić znaczenie współpracy ośrodków akademickich z biznesem.
Informacje o APA Group
APA Group to zespół kreatywnych profesjonalistów, którzy rozwijają i wdrażają najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu inteligentnej automatyki w obszarze codziennego życia. W centrum działań grupy zawsze znajduje się człowiek i jego potrzeby.
www.apagroup.pl
www.leonardolab.pl
source: APA Group