Targi w starciu z pandemią – 1 : 0
Urszula Chojnacka (Łukasiewicz – PIAP) print
Nowe czasy, nowe potrzeby, nowa formuła – te określenia najlepiej nawiązują do tegorocznego wydarzenia targowego, które zorganizowano w Warszawie w dniach 26–28 stycznia 2022 r. Pod dachem centrum EXPO XXI zagościły obok siebie targi Automaticon, Elektrotechnika i Światło. Pandemia, która od dwóch lat skutecznie wchodziła w paradę tego typu imprezom, tym razem przegrała z organizatorami.
Pod koniec stycznia, dzięki staraniom Łukasiewicz – PIAP oraz Agencji Soma, odbyły się trzy wydarzenia targowe przygotowane przez wspomniane podmioty – 26. edycja Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów Automaticon, 19. Międzynarodowe Targi Sprzętu Elektrycznego i Systemów Zabezpieczeń Elektrotechnika oraz 29. Międzynarodowe Targi Sprzętu Oświetleniowego Światło. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęły Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Minister Edukacji i Nauki, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Komitet Automatyki i Robotyki PAN. Podczas trzydniowej imprezy wystawienniczej zaprezentowało się 218 firm z ponad 20 krajów. Wśród nich pojawiły się firmy z takich państw, jak Albania, Łotwa, Ukraina, Francja, Litwa, Belgia, Niemcy, Chorwacja, Mołdawia, Rosja, Austria, Norwegia, Kazachstan, Estonia, Wielka Brytania, Irlandia, Włochy, Portugalia, Czechy, Holandia, Słowacja, Kosowo, Dania czy Islandia. Centrum EXPO XXI odwiedziło w tym czasie ponad 4500 osób, a szkolenia, warsztaty i seminaria towarzyszące wydarzeniu zgromadziły blisko 250 uczestników.
Trudne realia
Czas nie jest dziś sprzymierzeńcem imprez targowych, ale po wielomiesięcznej walce z obiektywnymi pandemicznymi przeszkodami goście i wystawcy chętnie skorzystali z tak rzadkiej dziś okazji do osobistych rozmów i nawiązania nowych kontaktów. – Sukcesem jest sam fakt zorganizowania targów Automaticon po dwóch latach przerwy, a takie powroty zawsze są trudne. Pandemia przyczyniła się z pewnością do tego, że liczba zwiedzających nie była tak duża, jak w poprzedniej edycji, jednak uważam, że jak na obecne warunki – gdzie jeszcze w grudniu groził nam lockdown – nie wyszło źle. Warto było przyjechać i zaprezentować gościom nasze rozwiązanie. Mieliśmy trochę zapytań, udało nam się nawiązać nowe relacje biznesowe, a to już plus – komentuje Rafał Tutaj, CEO w spółce Sterowniki.pl.
Ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia, zarówno w Polsce jak i na świecie, tegoroczna edycja miała nieco mniejszy zasięg od poprzednich. Jednak wbrew temu, co można by sądzić, część wystawców odczuła plusy tej sytuacji. – Z powodów oczywistych – trwająca pandemia – targi Automaticon były w tym roku skromniejsze niż poprzednie edycje. Wystawców było mniej, ale dużo częściej na ich stoiskach były pokazywane roboty. Zwiedzających także było mniej, ale ci którzy przyszli, rozmawiali o konkretnych problemach. Powtarzającym się w tym roku motywem do wdrożenia automatyzacji był brak chętnych do pracy i to będzie coraz częstszym powodem zwrócenia się ku robotom – mówi Marek Petz, starszy specjalista w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP.
Pozytywne aspekty tegorocznych targów dostrzega także Marcin Szuper, regionalny przedstawiciel techniczno-handlowy w Finder Polska. – Z jednej strony warunki pandemiczne, w których pracowaliśmy spowodowały, że liczba odwiedzających ten event była niższa niż zazwyczaj. Jednak w takich kameralnych warunkach więcej czasu można było poświęcić osobom, które przyszły z konkretnymi pytaniami. Udzieliliśmy wielu technicznych porad praktykom, którzy codziennie spotykają się z naszymi produktami – mówi Marcin Szuper. Jedno z rozwiązań firmy – przekaźnik wysokiej mocy serii 68 – otrzymał Złoty Medal targów.
Na plus ocenia targi firma Inovatica, której udział również zaprocentował Złotym Medalem – dla autonomicznych wózków widłowych Inovatica AGV. – Jesteśmy zadowoleni z udziału w targach Automaticon 2022. Każda impreza targowa to okazja do wartościowych rozmów z potencjalnymi klientami, dostawcami i partnerami. Tak było również i tym razem, mimo bardzo trudnej sytuacji pandemicznej. Mieliśmy nadzieję, że w halach Expo XXI pojawi się znacznie więcej odwiedzających i tak by zapewne było, gdyby nie dynamicznie zmieniające się zalecenia i ograniczenia sanitarne – mówi Piotr Anuszczyk, marketing & PR director w firmie Inovatica.
Na stoisku firmy WAGO toczyło się wiele rozmów zarówno o nowych, jak i już realizowanych projektach, co zaowocowało kilkudziesięcioma ciekawymi kontaktami. – Była to także dobra okazja – których w ostatnich miesiącach nie mieliśmy dużo – do osobistych spotkań z naszymi klientami i porozmawiania o ich aktualnych problemach – mówi Paweł Frankowski, kierownik działu rozwoju sprzedaży automatyki przemysłowej w firmie WAGO.
Szeroki przekrój rozwiązań
Wśród targowych prezentacji były obecne m.in. rozwiązania dla zastosowań intralogistycznych, wśród których znalazł się wspomniany już wcześniej medalista – wózek Inovatica AGV. – Pracujący autonomicznie wózek przyciągał wzrok wszystkich targowych gości. Prowokował do rzeczowych rozmów o automatyzacji transportu wewnętrznego, efektywności robotów i bezpieczeństwie. Inovatica AGV może również unowocześnić już posiadaną przez klientów flotę wózków do standardu pojazdów autonomicznych – to tzw. retrofitting. Ważnym elementem w rozmowach na stoisku było również nasze oprogramowania do lokalizacji, nawigacji i zarządzania pracą autonomicznych wózków widłowych – opowiada Piotr Anuszczyk.
Wielu wystawców skorzystało z możliwości zaprezentowania nowości, których nie mieli okazji pokazać wcześniej na wydarzeniu skupiającym szerokie grono automatyków. – W ofercie z zakresu automatyki bohaterem naszego stoiska był sterownik CC100 (751-9301) – pierwsza jednostka z nowej rodziny kompaktowych sterowników WAGO. Z wielu rozmów targowych wynika, że będzie on dla nas przepustką do wielu ciekawych instalacji automatyki, dla których do tej pory nie mieliśmy optymalnej propozycji – podkreśla Paweł Frankowski. Wśród systemów połączeniowych największym zainteresowaniem goszczących na stoisku WAGO cieszyła się przelotowa złączka instalacyjna 221 Inline, która w połączeniu z adapterami montażowymi może być stosowana także w szafkach automatyki. – Oprócz tego prezentowaliśmy m.in. nowe panele operacyjne z rodziny TP600, ciągle powiększającą się ofertę WAGO-I/O 750, zarządzalne switche Lean, złączki listwowe o różnych zastosowaniach oraz chroniące przed wilgocią obudowy żelowe dla złączek instalacyjnych – dodaje Paweł Frankowski. Prezentację WAGO uzupełniały takie rozwiązania, jak EDM – system pomiaru i zarządzania energią w przedsiębiorstwie, ACR – rozwiązanie redundancji sterowników oraz przykład wykonania szafy sterowniczej z elementami pomiaru energii.
Na stoisku Finder Polska bardzo wiele zapytań ze strony klientów dotyczyło liczników energii. – Widać, że ten temat jest na topie. Podwyżki cen mediów i dążenie do podniesienia wydajności w produkcji zwróciły uwagę klientów w kierunku codziennej analityki zużycia energii. Dużym zainteresowaniem cieszyły się nasze liczniki serii 7M z modułem NFC, które w połączeniu z aplikacją SCADA tworzą potężne narzędzie analityczne. Dumni też jesteśmy z nagrodzenia złotym medalem na targach naszego produktu – przekaźnika dużej mocy serii 68. Zaprojektowany do stosowania w takich urządzeniach, jak falowniki czy ładowarki do samochodów elektrycznych, doskonale wpisuje się w tendencje rynkowe i zmiany związane z podejściem do OZE i energii – wyjaśnia Marcin Szuper.
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, dzięki współpracy z firmą ABB, pokazał na swoim stoisku nowego kobota tej firmy pod nazwą GoFa. – Był to debiut tego robota w Polsce i rzeczywiście przyciągał uwagę, często goście sprawdzali, czy naprawdę jest bezpieczny dla człowieka, zatrzymując go ręką. Oprócz tego zaprezentowaliśmy platformę mobilną składającą się z robota przemysłowego oraz wózka autonomicznego MiR i symulator spawania w rozszerzonej rzeczywistości Soldamatic – opowiada Marek Petz. Instytut przedstawil również tachograf kolejowy, nagrodzony Złotym Medalem targów Automaticon. Urządzenie rejestruje prędkość pojazdu szynowego, czas bieżący oraz przebytą drogę. Dodatkowo może rejestrować sygnały dwustanowe i analogowe z urządzeń i mechanizmów pojazdu oraz generować sygnały na podstawie różnych zdarzeń zaistniałych w pojeździe.
Wśród rozwiązań prezentowanych w centrum EXPO XXI uwagę przyciągał także Zrobotyzowany System Tynkarski (ZST), opracowany przez Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu SA (CBRTP). To rozwiązanie również zostało nagrodzone Złotym Medalem. – System powstał w ramach unijnego projektu realizowanego przez nas wspólnie z Politechniką Świętokrzyską i firmą Strabag. To odpowiedź na rosnący popyt ze strony rynku, przede wszystkim branży budowlanej, na tego typu innowacyjne rozwiązania. Autorskie rozwiązanie CBRTP nie tylko pozwala zautomatyzować czasochłonne, powtarzalne zadania brygady tynkarskiej, lecz także optymalnie wykorzystać wykwalifikowane kadry, których deficyt stanowi obecnie istotną barierę rozwojową firm budowlanych – mówi Laura Kloch, starszy konsultant ds. projektów UE w Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu SA.
Plany
Niepewność warunków, w jakich obecnie żyjemy – przede wszystkim pandemicznych – sprawia, że trudno dziś przewidzieć rozwój sytuacji, a co za tym idzie wystawcy są ostrożni w planowaniu kolejnych targowych aktywności. – Decyzje uzależniamy od kilku czynników. Najważniejszy to jasne i stabilne przepisy dotyczące pandemii. Oczekujemy, że wszystkie kluczowe informacje dotyczące możliwych ograniczeń i zaleceń będą publikowane z bardzo dużym wyprzedzeniem, co pozwoli zarówno organizatorom, jak i wystawcom na podejmowanie odpowiednich decyzji. Wpływ na decyzję o udziale w targach będą również miały plany promocji wydarzenia, tak by odwiedziła je większa grupa branżowych specjalistów – zaznacza przedstawiciel firmy Inovatica.
Targi Automaticon zagoszczą zapewne w kalendarzu CBRTP. – Dla nas to było pierwsze wydarzenie targowe, w którym uczestniczyliśmy jako wystawca. Odnotowaliśmy bardzo duże zainteresowanie ze strony zwiedzających i wiele zapytań. Na pewno weźmiemy udział w kolejnej edycji – mówi Laura Kloch.
Obecność w kolejnym roku już teraz planuje Rafał Tutaj. – Z jednej strony chcemy pokazać naszą zmieniającą się ofertę, a z drugiej, bardziej osobistej, chciałbym kontynuować tradycję – należę chyba do jednego z niewielu wystawców, który był osobiście obecny na każdym Automaticonie – mówi Rafał Tutaj.
Kolejna edycja targów Automaticon jest planowana na marzec 2023 r.
source: Automatyka 3/2022