Modernizacja systemu automatyki w Track Tec SA Zakład w Suwałkach
Grzegorz Sasinowski - APS drukuj
Automatyka-Pomiary-Sterowanie SA z Białegostoku świadczy kompleksowe usługi z dziedziny automatyki przemysłowej i branży elektrycznej, począwszy od projektu, przez produkt, po wdrożenie i serwis, oraz usługi pomiarowe i bezpośrednią sprzedaż urządzeń automatyki przemysłowej. Kolejną zrealizowaną inwestycją jest modernizacja systemu automatyki pomiarów ciśnienia naprężeń na liniach produkcji podkładów i podrozjazdnic.
Automatyka-Pomiary-Sterowanie SA przeprowadziła modernizację systemu automatyki pomiarów ciśnienia naprężeń na liniach produkcji podkładów i podrozjazdnic w wytwórni podkładów strunobetonowych Track Tec SA Zakład w Suwałkach.
W trakcie modernizacji wykonano system akwizycji i archiwizowania danych pomiarowych, którego głównymi elementami były sterownik PLC oraz serwer WinnCC firmy Siemens. Specyfikacja nowych urządzeń została opracowana pod kątem kolejnych modernizacji, których celem będzie przeniesienie całego systemu sterowania pracą linii technologicznej w obrębie układów do naciągu strun podkładów i podrozjazdnic kolejowych.
Zadaniem wykonanego systemu jest wizualizacja i archiwizacja pomiarów ciśnienia naprężeń na liniach produkcji podkładów i podrozjazdnic z trzech naciągarek, z których dwie to naciągarki stacjonarne (Naciągarka A oraz Naciągarka B), natomiast Naciągarka C to urządzenie mobilne (przewoźne), umieszczone na wózku. Akwizycja pomiarów z Naciągarki C bazuje na bezprzewodowym systemie transmisji RAD-ISM-2400 firmy Phoenix-Contact pracującym w paśmie 2400 MHz. Dodatkowym zadaniem systemu jest archiwizowanie pomiarów z 8 nowozabudowanych przetworników ciśnienia silników hydraulicznych (dla każdej z 2 naciągarek stacjonarnych po 4 czujniki).
Zarchiwizowane wyniki pomiarów stanowią bazę danych, na podstawie których możliwe jest wykrycie wyrobów z nieprawidłowym naciągiem zbrojenia, co zdecydowanie przyczynia się do poprawy standardów jakości produkowanych podkładów i podrozjazdnic. Wdrożony system automatyki pomiarów, z uwagi na rozbudowany interfejs obróbki pomiarów po stronie operatorskiej, umożliwi w przyszłości optymalizację samego procesu naciągu zbrojenia, m.in. przez korekcję przebiegu siły naciągu, wartości momentu dokręcania nakrętek pochodzącego od silników hydraulicznych, istotnego z punktu widzenia ostatecznej siły naciągu zbrojenia.
W ramach przeprowadzonych prac obiektowych w szafie automatyki zabudowano m.in. sterownik PLC serii ET200S firmy Siemens wyposażony w jednostkę centralną CPU, moduły wejść cyfrowych i analogowych oraz panel operatorski. Panel operatorski stanowi zabudowany komputer przemysłowy klasy PC z zainstalowanym oprogramowaniem wizualizacyjnym WinCC flexible, który na potrzeby tej modernizacji pełni funkcję stacji operatorskiej prezentującej bieżące i analizującej zarchiwizowane wyniki pomiarów. W dedykowanej szafie serwerowej zabudowany został serwer SIMATIC RACK PC firmy Siemens z pakietem oprogramowania wizualizacyjnego WinCC.
Sterownik na podstawie sygnałów analogowych i binarnych wyznacza:
- maksymalną wartość naciągu,
- wartość, przy której nastąpiło wyłączenie naciągania,
- wystąpienie zarwania struny podczas naciągania.
Rejestracja przebiegów ciśnień i wyliczonych przez sterownik wartości odbywa się w dedykowanej bazie danych na serwerze WinCC. Zainstalowany na hali produkcyjnej panel operatorski pobiera dane z serwera i wyświetla je w postaci graficznej. Dane można również publikować w sieci internet lub intranet. W oknie głównym widoczne są wartości bieżące ciśnienia hydraulicznego naciągarki i silników hydraulicznych. Dodatkowo ciśnienia naciągarek przeliczone są na siłę naciągu.
Na wykresie prezentowane są przebiegi ciśnienia podczas naciągania i wartości ciśnień, przy których nastąpiło wyłączenie naciągania. Zawartość wykresu można przełączać wybierając jedną z trzech opcji:
- ciśnienie, wartość progowa ciśnienia,
- siła, wartość progowa siły,
- ciśnienia w układzie pomp oleju.
Z poziomu okna głównego można otworzyć tabelę, w której są umieszczone dane z poszczególnych naciągów. Wartości te można wyeksportować do pliku CSV w celu ich dalszej obróbki.
Firma Automatyka-Pomiary-Sterowanie SA po raz kolejny zaprezentowała wysoki stopień zaangażowania w realizację powierzonych zadań oraz profesjonalizm podczas ich wdrażania. Dzięki dobrej współpracy wszystkich uczestników biorących udział w modernizacji oraz sprawnej koordynacji przedsięwzięcia przez specjalistów Track Tec SA, powstał zaawansowany technologicznie produkt spełniający wysokie wymagania Inwestora. Spółka APS wykonuje aplikacje nie tylko w przemyśle, ale także w energetyce zawodowej, ciepłownictwie, wodociągach, oczyszczalniach ścieków, przemyśle spożywczym, układach wentylacji i klimatyzacji budynków.
mgr inż. Grzegorz Sasinowski
AUTOMATYKA-POMIARY-STEROWANIE APS SA
15-257 Białystok, ul. A. Mickiewicza 95F
tel. 85 74 83 400, 85 74 83 403
fax 85 74 83 419, www.aps.pl
e-mail: aps@aps.pl, jerzy.buslowski@aps.pl
źródło: AUTOMATYKA-POMIARY-STEROWANIE
Słowa kluczowe
akwizycja, archiwizacja, panel operatorski, pomiar ciśnienia naprężeń, przetwornik ciśnienia, sterownik PLC
Komentarze
blog comments powered by Disqus