Urządzenia firmy ELPRO w systemie elektrycznego ogrzewania rozjazdów kolejowych
Jarosław Kapturski drukuj
Bezpieczeństwo ruchu kolejowego wymaga utrzymania stanu infrastruktury na odpowiednim poziomie sprawności i niezawodności. Dotyczy to nie tylko urządzeń sterowania ruchem kolejowym, ale także torowiska i urządzeń przytorowych. Rozwiązaniem ułatwiającym pracę obsługi i gwarantującym właściwy poziom bezpieczeństwa jest system obsługi urządzeń energetyki niskiego napięcia typu ZNOR-2. Jest to powszechnie znany system produkowany przez spółkę Elester-PKP.
Jednym z podstawowych zadań systemu jest automatyczne ogrzewanie szyn rozjazdów kolejowych, w celu zapewnienia ich sprawności nawet przy skrajnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Urządzenia zdalnego sterowania pozwalają na zdalną kontrolę i obsługę urządzeń ZNOR-2 rozmieszczonych na całym odcinku linii kolejowej. Pracownik centrum widzi na monitorach lub na ścianie graficznej wykonanej z monitorów LCD pełne, skalowalne zobrazowanie szlaku i układu torowego z uwzględnionymi urządzeniami systemu. System komunikuje się z urządzeniami zewnętrznymi za pomocą bezprzewodowego modemu Elpro 915U-D. Jest to modem realizujący dwukierunkową transmisję danych szeregowych, nawet na odległość do 12 km. Wyposażony jest w dwa interfejsy szeregowe, RS-232 i RS-485, mogące pracować równocześnie w dwóch niezależnych kanałach.
|
|
|
– Bezprzewodowe modemy Elpro 915U-D oferowane przez firmę Tekniska Polska w systemie ZNOR-2 zapewniają transmisję danych pomiędzy pulpitem nadrzędnym, czyli panelem operatorskim, a sterownikiem znajdującym się wewnątrz rozdzielnicy EOR – Elektrycznego Ogrzewania Rozjazdów. Modemy Elpro zostały wykorzystane przy realizacji zdalnego sterowania w pobliżu Lublina. Jednym z założeń projektowanego systemu było zastosowanie transmisji bezprzewodowej, umożliwiającej nadawanie na stosunkowo duże odległości – około dwóch kilometrów – przy zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. Dodatkowym wymaganiem było zapewnienie transparentnej transmisji danych przy wykorzystaniu interfejsu szeregowego RS-485. Dzięki zastosowaniu modemów Elpro 915U-D, pracujących w trybie strumieniowym, przesył danych pomiędzy sterownikami odbywa się płynnie i z dużą prędkością – 250 kb/s. Transmisja realizowana jest na zasadzie half-duplexu, czyli pytanie – odpowiedź. Topologia pracy systemu to gwiazda – mówi Krzysztof Misiakiewicz, inżynier elektronik w firmie Elester-PKP.
Do modemów zostały podłączone wysokiej jakości anteny fińskiej firmy Completech oferowane przez Tekniska Polska. – Ze swojej strony, jako użytkownik, mogę dodać, że modemy konfiguruje się w intuicyjny sposób. Bardzo pomocny przy uruchamianiu systemu okazał się wskaźnik RSSI w postaci analogowej. W łatwy sposób można zbadać siłę sygnału zwykłym miernikiem. Modemy działają w naszym systemie od jesieni 2012, ogólnie oceniam ich pracę bardzo pozytywnie – dodaje Krzysztof Misiakiewicz.
Do tej pory komunikacja radiowa na dużych dystansach możliwa była tylko na częstotliwościach licencjonowanych, zwykle w pasmach poniżej 500 MHz. Firma Elpro jako alternatywę proponuje modem 915U-D pracujący w otwartym paśmie 2,4 GHz. Pozwala on na transmisję danych z prędkością do 250 kb/s na dystansach do 12 km (wymagana widoczność optyczna anten, anteny 5 dBi).
Radiomodemy pracują w topologii master/slave, z możliwością stosowania repeaterów. Nie ma ograniczeń co do ich ilości i lokalizacji w sieci. Repeater może obsługiwać urządzenia końcowe tak, jak slave. Zastosowanie takiej topologii pozwala na tworzenie rozległych sieci pokrywających ogromne obszary. Z kolei podwójna identyfikacja sieci (adres sieciowy i identyfikator) umożliwia stworzenie kilku niezależnych sieci na tym samym obszarze. Dzięki funkcji roamingu każdy slave i repeater automatycznie wyszukuje połączenie z modemem nadrzędnym. Zapewnia to automatyczną rekonfigurację w przypadku zaniku połączenia. W razie potrzeby można również skonfigurować połączenia na sztywno. Modemy są uniwersalne – każdy może pracować w trybie master, slave lub repeater. Konfiguracja jest intuicyjnie prosta, można jej dokonać lokalnie przez port USB lub zdalnie. W przypadku konfiguracji lokalnej nie jest potrzebne zewnętrzne źródło napięcia, wtedy zasilanie pobierane będzie z portu USB, a obwody RF (radio) zostaną wyłączone.
Podstawowe właściwości modemu ELPRO 915U-D:
- praca w topologii master/slave,
- roaming, automatyczna rekonfiguracja,
- wsparcie dla protokołów Modbus RTU, DF1, Profibus,
- transmisja pakietowa lub strumieniowa,
- szyfrowanie AES 128-, 192- lub 256-bitowe,
- podwójna identyfikacja sieci,
- modulacja FHSS, wysoka odporność na zakłócenia,
- możliwość pomijania wybranych częstotliwości,
- dwa niezależne kanały transmisyjne,
- symultaniczna obsługa RS-232 oraz RS-485,
- konfiguracja poprzez port USB,
- szeroki zakres temperatury pracy (od –40 °C do +65 °C),
- zasilanie 9–30 V DC,
- sygnalizacja stanu połączenia, poziom sygnału „na styku”,
- możliwość montażu na szynie DIN lub płaskiej powierzchni,
- zdalny dostęp do każdego radiomodemu w sieci,
- zaawansowana diagnostyka,
- ATEX Zone 2,
- tryb uśpienia (sleep mode).
Jarosław Kapturski
TEKNISKA POLSKA
Przemysłowe Systemy Transmisji Danych Sp. z o.o.
44-121 Gliwice, ul. Łabędzka 9
tel. +48 32 33 111 06÷08
źródło: TEKNISKA POLSKA
Komentarze
blog comments powered by Disqus