e-prowadniki w branży motoryzacyjnej
Branża automotive osiągnęła w 2014 roku bardzo wysoki wzrost sprzedaży, który kształtuje się na poziomie 4 % w skali miesiąca. Wiele przedsiębiorstw branży motoryzacyjnej w Polsce planuje modernizację zakładów produkcyjnych lub budowę nowych, inwestują w automatyzację linii produkcyjnych, aby sprostać wymaganiom rynku i obniżyć koszty wytwarzania produktów.
Firma Nowa Tepro z Gdańska na zamówienie niemieckiego koncernu przemysłowego ThyssenKrupp System Engineering z Bremy tworzy część linii produkcyjnej nowych silników marki JAGUAR LAND ROVER (JLR) z Wolverhampton (GB).
Prezentowany projekt linii produkcyjnej silników marki Jaguar ma być zrealizowany do końca 2015. Jego generalnym wykonawcą jest ThyssenKrupp, którego podwykonawcą jest gdańska firma Nowa Tepro. W projekcie nowej linii produkcyjnej dla JLR zainstalowano aplikacje e-prowadnikowe serii H4.32 firmy igus.
– Zamontowane e-prowadniki umożliwiają bezkolizyjny i uporządkowany sposób prowadzenia przewodów do zasilania wkrętarek. Prezentowana maszyna jest automatem przemysłowym do przykręcania misy olejowej do silnika. Aplikacje e-prowadników serii H4.32 wyposażone w pionowe i poziome podziały, pozwalają w bardzo uporządkowany sposób prowadzić przewody elektryczne i węże pneumatyczne – podkreśla Krzysztof Stasiak Technical Manager firmy Nowa Tepro.
Oprócz aplikacji e-prowadnikowej H4.32 zainstalowano drugie rozwiązanie firmy igus twisterband, który umożliwia poprowadzenie przewodów w ruchu obrotowym. Użyta aplikacja pozwala wykonać obrót stołu wokół własnej osi o 720° bez narażania instalacji elektrycznej na przetarcia oraz zapobiega tworzeniu dużych zapasów przewodów w miejscu z limitowaną przestrzenią w łatwy i tani sposób.
W półautomatach pracujących na linii montażu głowicy silnika użyto e-prowadników z serii E14, które pozwalają na bardzo szybki montaż instalacji maszyny, gdzie nie jest wymagany dokładny podział.
Zainstalowane aplikacje e-prowadnikowe firmy igus zapewniają bezawaryjną i bezobsługową pracę w osiach X i Y linii produkcyjnej silników i montażu oraz ruchu obrotowego stołu o 180º w firmie Nowa Tepro.
źródło: igus
Komentarze
blog comments powered by Disqus