ABB przedstawia wyniki finansowe w II kwartale 2016
Materiał prasowy drukuj
Grupa ABB zaprezentowała podsumowanie wyników finansowych w II kwartale 2016 roku.
Podsumowanie
- Operacyjna marża EBITA wzrosła o 100 punktów bazowych do 12,7 proc.
- Marże wszystkich dywizji mieszczą się w założonych przedziałach
- Program poprawy produktywności pracowników biurowych przynosi rezultaty
- Zysk operacyjny na jedną akcję wzrósł o 18 proc.
- Wpływ na zysk netto wynoszący 406 mln USD miały wydatki w wysokości 367 mln USD bezpośrednio lub pośrednio związane z restrukturyzacją
- Zamówienia podstawowe stabilne, niekorzystne trendy rynkowe miały wpływ na poziom zamówień (-5 proc.)
- Obroty (-2 proc.) wynikają z niższego wolumenu o krótkich cyklach oraz realizacji harmonogramu portfela zamówień
- Przepływ gotówki z działalności operacyjnej wzrósł o 80 proc. do 1082 mln USD
– Jest to kolejny, siódmy kwartał, w którym poprawiliśmy nasze marże operacyjne, znacząco też wzrósł przepływ gotówki dzięki efektywnej realizacji, i to w okresie stałych, niekorzystnych trendów rynkowych oraz ekonomicznej niepewności – powiedział Ulrich Spiesshofer, prezes zarządu Grupy ABB. – Wzrost zysku operacyjnego na jedną akcję był dwucyfrowy w kwartale oraz w całym pierwszym półroczu, na co w ostateczności miały wpływ dokonane oszczędności.
– Stałe zainteresowanie segmentami o wysokich wzrostach zamortyzowały negatywny wpływ trudnych branż, takich jak przemysły procesowe – dodał. – Poprawiamy naszą strukturę kosztową i kapitałową, jak też naszą produktywność. Upraszczamy ABB w zdyscyplinowany sposób. Wzmocniliśmy nasz zespół zarządzający, realizujemy też naszą strategię Next Level skierowaną na przyspieszenie zrównoważonego tworzenia wartości.
Wyniki w II kwartale 2016 dla poszczególnych biznesów
Produkty i Systemy Elektryfikacji
Zamówienia są zróżnicowane, wzrost zamówień w Europie nie był w stanie zrównoważyć spadków w obu Amerykach oraz krajach regionu AMEA. Zamówienia na produkty były wyższe w Niemczech i Rosji, ale słabsze w Chinach, Arabii Saudyjskiej czy USA; struktura popytu miała negatywny wpływ na obroty. Dostosowanie zdolności produkcyjnych do zmian popytowych zostało przeprowadzone sprawnie w II kwartale. Poprawiła się operacyjna marża EBITA o około 80 punktów bazowych dzięki dodatkowym oszczędnościom oraz korzystnego – do pewnego stopnia – zróżnicowania oferty.
Automatyzacja Produkcji i Napędy
Wpływ na wartość zamówień miały duże zamówienia oraz stabilny rozwój zamówień dokonywanych przez strony trzecie. Niezmiennie pozytywna struktura popytu w sektorach motoryzacyjnym oraz spożywczym i napojów nie mogła w pełni zrekompensować spadku wydatków inwestycyjnych w takich branżach jak sektor ropy i gazu. Wpływ na obroty miał niższy wolumen oraz realizacja harmonogramu portfela zamówień. Podjęte działania w zakresie produktywności oraz dopasowania zdolności wytwórczych przełożyły się na wzrost marży w drugim kwartale z rzędu, a dywizja ponownie mieści się w przewidzianych dla niej przedziałach marżowych.
Automatyka Procesowa
Zmniejszone nakłady kapitałowe oraz ostrożne wydatki uznaniowe w przemyśle przetwórczym miały wpływ na duże i podstawowe zamówienia. Spadek wartości zamówień o 20 proc. (22 proc. w dolarach amerykańskich), spadek wartości zamówień podstawowych dokonywanych przez strony trzecie o 8 proc. (10 proc. w dolarach amerykańskich). Spadek obrotów z powodu realizacji harmonogramu portfela zamówień oraz mniejszego zapotrzebowania na zamówienia podstawowe. Marża zysku EBITA zasadniczo na stałym poziomie – zainicjowane we wcześniejszym okresie oszczędności w obszarze kosztów i produktywności w dużej mierze zrównoważyły mniejsze wolumeny oraz wykorzystanie zmniejszonych zdolności produkcyjnych.
Produkty i Systemy Energetyki
Istotny, 7-proc. wzrost (4-proc. w dolarach amerykańskich) zamówień podstawowych, dokonywanych przez strony trzecie zrównoważył spadek w dużych zamówieniach; zamówienia na stabilnym poziomie. Obroty wyższe, co było wynikiem dobrej realizacji portfela zamówień. Marża zysku EBITA, wynosząca 9 proc. w II kwartale, jest znacznie wyższa w porównaniu do tego samego okresu w 2015, bazując na zwiększonych wolumenach, produktywności i działaniach związanych z ograniczaniem kosztów (np. program „step change”). W sprawozdaniu wzięto pod uwagę dodatkowe koszty projektu naprawczego, związanego z akcesoriami kablowymi. Przegląd strategicznego portfolio dywizji trwa zgodnie z planem. ABB przedstawi raport na ten temat podczas Capital Markets Day w październiku 2016 roku.
Perspektywy
Rozwój sytuacji makroekonomicznej i geopolitycznej zwiastuje perspektywę stałej niepewności o złożonej strukturze i charakterze. Niektóre sygnały makroekonomiczne w Stanach Zjednoczonych są nadal pozytywne, a wzrost w Chinach ma się utrzymać, jednak jego tempo ma być mniejsze niż 2015 roku. Wpływ na rynek nadal mają niewielki wzrost w Europie oraz niepewność związana z perspektywą wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, a także napięcia geopolityczne w różnych częściach świata. Ceny ropy oraz różnice kursowe będą nadal wpływać na wyniki finansowe firmy.
Długookresowa perspektywa popytu w trzech najważniejszych dla ABB sektorach – użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury – jest wciąż pozytywna. Siłami napędowymi są duża zmiana w energetycznym łańcuchu wartości, poprawa produktywności w przemyśle poprzez Internet Rzeczy, Usług i Ludzi (IoTSP), jak również dynamiczna urbanizacja i popyt na efektywność energetyczną w sektorze transportu i infrastruktury.
Biorąc pod uwagę mocną pozycję na rynku, szeroki zakres geograficzny i biznesowy, przywództwo technologiczne oraz siłę finansową, ABB znajduje się w na tyle korzystnej sytuacji, aby móc wykorzystać wyżej wymienione szanse.
źródło: ABB
Komentarze
blog comments powered by Disqus