Bosch Rexroth dostarczy systemy napędowe Hägglunds do największej na świecie ładowarki czerpakowej
Materiał prasowy (Bosch Rexroth Sp. z o.o. ) drukuj
Firma Bosch Rexroth została wytypowana przez Thyssenkrupp Industrial Solutions Australia jako dostawca napędu koła czerpakowego dla największej szynowej ładowarki czerpakowej, jaka kiedykolwiek została zbudowana. Ładowarka ta dysponując wydajnością na poziomie 20 000 ton/godzinę zostanie zainstalowana w nowej kopalni rudy żelaza BHP South Flank w regionie Pilbara w Zachodniej Australii.
Bosch Rexroth dostarczy system napędu koła czerpakowego firmie Thyssenkrupp Industrial Solutions, która zaprojektuje, zbuduje i uruchomi tę gigantyczną maszynę. System napędowy będzie bazował na sprawdzonej technologii napędu bezpośredniego Hägglunds, który oferuje dużą gęstość mocy i elastyczną konstrukcję napędu, doskonale nadającą się do stosowania w ładowarkach czerpakowych. System będzie wykorzystywał największy w historii silnik hydrauliczny, Hägglunds CBm 8000.
Oprócz systemu napędowego koła czerpakowego, firma Bosch Rexroth dostarczy napędy Hägglunds do obrotu ładowarki oraz dwóch zwałowarek pracujących w tej samej kopalni. Każdy z napędów obrotu będzie składał się z czterech silników Hägglunds CB zintegrowanych z hamulcami.
– Ładowarki czerpakowe to jedne z najpopularniejszych aplikacji dla oferowanych przez nas silników Hägglunds oraz bezpośrednich systemów napędowych – powiedział Uno Sundelin, dyrektor ds. górnictwa i transportu materiałów w dziale produktów Hägglunds. – Bardzo cenimy sobie możliwość zastosowania naszego największego silnika Hägglunds na zlecenie Thyssenkrupp Industrial Solutions w tej naprawdę wyjątkowej instalacji.
Systemy bezpośrednich napędów hydraulicznych Hägglunds zapewniają wysoki moment obrotowy potrzebny w ładowarkach czerpakowych zachowując jednocześnie niską masę i dużą elastyczność. Na wysięgniku
w napędzie koła jest tylko lekki silnik hydrauliczny, natomiast jednostka napędowa wraz z silnikami elektrycznymi i pompami może być umiejscowiona bliżej środka maszyny. W wielu przypadkach pozwala to producentom zredukować masę konstrukcji i przeciwwagi, dzięki czemu ładowarka czerpakowa staje się lżejsza, sprawniejsza i oszczędniejsza w zakresie zużycia energii.
W trakcie eksploatacji, bezpośrednie napędy hydrauliczne Hägglunds zapewniają użytkownikom dodatkowe korzyści, takie jak precyzyjna kontrola prędkości oraz ograniczenie momentu obrotowego w warunkach przeciążenia. W przypadku ładowarki czerpakowej, takie zalety przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa i wydajności transportu materiału, np. poprzez możliwość dostosowania się do warunków środowiskowych oraz typu transportowanych materiałów.
W kopalni BHP South Flank szynowa ładowarka czerpakowa będzie wykorzystywana do załadunku rudy żelaza, która będzie w dalszej kolejności transportowana drogą kolejową do Port Hedland. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na rok 2021, a z przewidywanym rocznym wydobyciem rudy żelaza na poziomie 80 milionów ton, będzie to jedna z największych tego typu operacji na świecie.
– Rozwiązania firmy Bosch Rexroth stosowane są w górnictwie i transporcie materiałów na całym świecie – mówi Uno Sundelin. – Szczególnie istotne jest to, że nasz największy dotychczas silnik Hägglunds CBm 8000 będzie obsługiwał jedno z największych przedsięwzięć w historii górnictwa.
źródło: Bosch Rexroth
Słowa kluczowe
Bosch Rexroth, górnictwo, Hägglunds, napędy, systemy napędowe, Thyssenkrupp Industrial Solutions, ładowarka czerpakowa
Komentarze
blog comments powered by Disqus