Katedra Technologii Pakowania Żywności monachijskiego Uniwersytetu Technicznego oficjalnym partnerem COPA-DATA
COPA-DATA oraz Uniwersytet Techniczny w Monachium (TUM, Technische Universität München) rozpoczęły oficjalną współpracę – Katedra Technologii Pakowania Żywności TUM została zarejestrowana w programie partnerskim firmy COPA-DATA w obszarze instytucji edukacyjnych oraz jednostek badawczych. Celem tego partnerstwa jest ścisła współpraca w dziedzinie nauki oraz edukacji, a także promowanie przełomowych pomysłów, ergonomii i innowacyjności.
Od 2008 roku firma COPA-DATA regularnie współpracuje na wielu płaszczyznach ze wspomnianą katedrą uniwersytetu monachijskiego. Teraz na bazie tych doświadczeń, partnerstwo zyskało oficjalną rangę i solidne podstawy do wprowadzenia w życie wielu wspólnych projektów. Ponadto oznacza to regularną wymianę informacji dotyczących rozwoju, trendów w nauce oraz przemyśle.
– Partnerstwo z instytucjami naukowymi i badawczymi to ważne narzędzie w realizacji naszej strategii innowacyjności. Stały kontakt z uniwersytetami daje impuls do rozwoju w przemyśle, dostęp do odkryć naukowych oraz gwarancję wysokich kwalifikacji przyszłych absolwentów technicznych szkół wyższych. Jednocześnie, możemy być obecni na uczelniach jako promotorzy, eksperci, doradcy – wyjaśnia George Yamanoglu, konsultant ds. Partnerstwa oraz Nowych Rynków COPA-DATA w Niemczech.
Gwarantowany dostęp do wiedzy oraz wzmocnienie potencjału innowacyjności
W ramach współpracy COPA-DATA daje studentom możliwość skonfrontowania teorii z praktyką, wsparcie techniczne oraz udostępnia do celów edukacyjnych licencje zenon – rodzinę oprogramowania HMI/SCADA oraz dynamicznego raportowania danych z produkcji.
Co więcej, firma jest zaangażowana w wykłady dotyczące zagadnień optymalizacji i ergonomii w procesach produkcji, Industry 4.0, bezpieczeństwa, analizy predykcyjnej. Wspiera również aktywnie prace magisterskie i licencjackie.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, że możemy czerpać korzyści z praktycznej wiedzy i know-how firmy COPA-DATA, która wynika z wieloletniej, owocnej obecności w przemyśle. Ciągła wymiana wiedzy i doświadczeń jest niezbędna dla dalszego rozwoju naszej Katedry. Nasza kooperacja wspiera nie tylko badania naukowe, ale także transfer wiedzy w przemyśle – mówi Stefan Flad, doktorant oraz wykładowca na Katedrze Technologii Pakowania Żywności we Freising w Niemczech.
Standardy Weihenstephan – wspólne kreowanie przyszłościowych standardów w przemyśle
Wspólna praca oraz regularna wymiana informacji pomiędzy instytucjami naukowymi a przemysłem już przynosi wymierne korzyści. COPA-DATA od 2008 roku jest aktywnym członkiem projektu „Weihenstephan Standards” (WS), działającym pod kierownictwem Katedry Technologii Pakowania Żywności TUM.
Standardy Weihenstephan pozwalają na połączenie systemów HMI/SCADA oraz MES z maszynami pakującymi oraz napełniającymi niezależnie od ich producenta. Dla użytkowników oznacza to, że włączenie kolejnych maszyn w linię produkcyjną staje się znacznie prostsze.
Standaryzacja obejmuje dane (dokładnie punkty danych oraz ich definicje), interfejsy oraz komendy. Weihenstephan Standards pozwalają na ujednolicenie ewaluacji danych operacyjnych takich jak oceny Całkowitej Efektywności Sprzętu (OEE), śledzenie partii produktów czy dokładna analiza nieprawidłowości i zakłóceń.
Wielu producentów sprzętu i maszyn już wdrożyło ten interfejs, a wiele niemieckich oraz międzynarodowych firm używa tych standardów w ich wyposażeniu pakującym.
– Jasny i zrozumiały przebieg procesów w produkcji oraz w biznesie, a także jednorodna sieć przemysłowa decydują dzisiaj o sukcesie i konkurencyjności przedsiębiorstw. Dobrze ugruntowane dane, kompleksowe ich przetwarzanie oraz zaopatrywanie się w nie – to podstawa sukcesu. Weihenstephan Standards gwarantują jakość zbierania informacji w przemyśle spożywczym, wspierają system zapewnienia jakości, a także umożliwiają wzrost wydajności – wyjaśnia George Yamanoglu.
źródło: COPA-DATA
Słowa kluczowe
COPA-DATA, Monachium, technologia pakowania żywności, Uniwersytet Techniczny, Weihenstephan Standards, zenon
Komentarze
blog comments powered by Disqus