Metody CAD i AI w inżynierii elektrycznej. Wybór przykładów z zastosowaniem programu MATLAB
Materiał prasowy drukuj
Rozwiązania oparte na metodach sztucznej inteligencji (AI), w szczególności w odniesieniu do napędów elektrycznych i maszyn elektrycznych pracujących w systemie elektroenergetycznym, znalazły obecnie stałe miejsce w praktyce inżynierskiej. Zaistniała wobec tego potrzeba kształcenia kadry inżynierskiej w tym zakresie.
Powszechny dostęp do wysokowydajnych systemów komputerowych i specjalistycznego oprogramowania (np. systemy Matlab, Scilab, Gecko-simulations, PSpice) sprawił, że metody wspomagania komputerowego stały się podstawowym sposobem projektowania w szeroko pojętej inżynierii elektrycznej. Metody komputerowe i ich zastosowania wykładane są na wszystkich elektrycznych kierunkach studiów.
Niniejsza pozycja jest próbą przedstawienia ogólnego zarysu teorii i praktyki metod sztucznej inteligencji w odniesieniu do elektrotechniki, a w szczególności maszyn elektrycznych, z punktu widzenia podstawowego kształcenia kadry inżynieryjnej na kierunku elektrotechnika, inżynieria elektryczna i kierunkach pokrewnych. Problematyka ta jest nakreślona na tle metod wspomagania komputerowego, a ściślej modelowania matematycznego.
- W każdym z rozdziałów książki przedstawiono przykłady obliczeniowe obrazujące omawiane zagadnienie.
- Wszystkie z przykładów opracowano w postaci ćwiczeń laboratoryjnych z wykorzystaniem programu Matlab, łącznie z podaniem kodów źródłowych programów realizujących konkretne zastosowanie systemu CAD i metod sztucznej inteligencji.
- Przykłady tak opracowano, aby nawet niedoświadczony student czy początkujący inżynier mógł je samodzielnie odtworzyć.
Publikacja kierowana jest przede wszystkim do studentów studiów technicznych, studiujących przykładowo: elektrotechnikę, mechatronikę, automatykę i robotykę czy informatykę (przedmioty: maszyny elektryczne, inżynieria elektryczna, projektowanie urządzeń elektrycznych). Książka znajdzie również swych Czytelników wśród inżynierów elektrotechników, energetyków mechatroników, automatyków czy projektantów układów mechatronicznych wykorzystujących techniki AI.
źródło: PWN
Komentarze
blog comments powered by Disqus