Perspektywy cyfryzacji
Sylwia Batorska drukuj
Cyfryzacja obejmuje już wszystkie sfery gospodarcze i społeczne. Powoduje gruntowne zmiany w przemyśle. Mając ten trend na względzie, organizatorzy CeBIT promują targi hasłem d!conomy: join – create – succeed, czyli przyłącz się, twórz, odnoś sukces. Ta najważniejsza światowa impreza branży cyfrowej odbędzie się w tym roku w dniach 14–18 marca, jak zwykle w Hanowerze, w Niemczech.
W dniu 3 grudnia 2015 r. w hotelu Sheraton w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona Międzynarodowym Targom Elektroniki i Informatyki – CeBIT 2016, na której gościem specjalnym była Tessa Forsblad z Deutsche Messe AG. Towarzyszyli jej Piotr Pietrzak z IBM Polska oraz Artur Talarek z Przedstawicielstwa Deutsche Messe AG w Polsce. CeBIT to targi nowych technologii, stanowiące globalne wydarzenie dla biznesu cyfrowego. Organizowane corocznie w połowie marca w Hanowerze w Niemczech, są odwiedzane przez miliony osób.
Podczas konferencji podsumowano ubiegłoroczną edycję, omówiono zagadnienia rynkowe związane ze specyfiką branży IT oraz zaprezentowano tematykę i plan targów w roku 2016.
W 2015 r. na targach CeBIT wystawiało się 3300 firm z 70 krajów. Polskę reprezentowało 55 firm. Licznie zwiedzający poznawali nowości z branży teleinformatycznej i gospodarki cyfrowej. Jak twierdzą organizatorzy, liczba gości zmalała, ze względu na przyjętą formułę B2B, służącą przede wszystkim zawieraniu kontraktów.
W centrum zainteresowania zwiedzających znajduje się transformacja cyfrowa we wszystkich sektorach przemysłu, Internet Rzeczy oraz bezpieczeństwo w cyfrowej gospodarce i społeczeństwie.
Zainteresowanie to potwierdzają wstępne szacunki rynkowe, wskazujące na wzrost wydatków na ICT w 2015 r. o 3,8 %, do ponad 3,8 bln dolarów. Niemal cały wzrost przypada na tzw. „trzecią platformę”, obejmującą technologie mobilne, chmurę i technologie oparte na danych.
Dzięki formule łączącej targi z kongresem obecne na imprezie koncerny światowe, przedsiębiorstwa średniej wielkości oraz start-upy przedstawią tematykę ważną dla branży, a koncentrującą się obecnie wokół takich zagadnień jak Big Data i Analytics, aplikacje Cloud, Mobile, Social Business, Internet Rzeczy i bezpieczeństwo IT.
Oczekuje się, że do 2020 r. około 30 mld urządzeń na całym świecie będzie podłączonych do Internetu (w 2015 – 15 mld), co wygeneruje ogromną ilość danych wewnątrz i na zewnątrz organizacji. Tego typu dane można zastosować do kontroli, serwisu i wspomagania inteligentnych produktów i usług, stanowiących podstawę nowych modeli biznesowych.
Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych prawdopodobnie będzie miało wyższy priorytet od 2017 r., co doprowadzi do powstania nowych możliwości rynkowych. Dotyczy to również technologii do urządzeń przenośnych, dronów oraz Internetu Rzeczy. Wydatki na ochronę informacji wyniosły na całym świecie do 76,9 mld dolarów w 2015 r. (wzrost o około 8,2 % r/r).
Jednym z szeroko omawianych podczas targów CeBIT 2016 zagadnień ma być m.in. Internet Rzeczy, a wystawcom tematycznym z tego obszaru poświęcono osobny salon. Oczekuje się, że IoT będzie wciąż się rozwijał, stając się najbardziej przełomową erą w historii IT.
Według prognoz IoT przyniesie 1,7 bln dolarów wartości dodanej dla gospodarki światowej w 2019 r. Suma ta obejmuje sprzęt, oprogramowanie, usługi IT i wartość dodaną dzięki wydajności IoT.
Liczne konferencje, wykłady oraz fora proponują dodatkową przestrzeń do prowadzenia dyskusji o szansach oraz ogólnogospodarczych i polityczno-społecznych warunkach ramowych.
Do silnego wzrostu tego rynku przygotowuje się cała Unia Europejska. Dlatego Komiskja Europejska rozpoczęła projekt „Jednolity rynek cyfrowy”, który ma na celu usunięcie barier wzrostu online. Może on generować dla gospodarki 415 mld euro rocznie i stworzyć setki tysięcy nowych miejsc pracy.
W kontekście tych wszystkich informacji, mówiących o perspektywach rozwoju rynku IT i jego użyteczności, warto odwiedzić targi i zapoznać się z nowymi rozwiązaniami. Zwłaszcza że przed nami czasy, kiedy pomocnicy elektroniczni ewoluują z obecnych prototypów i staną się niezależnymi pojazdami, zaawansowanymi robotami, wirtualnymi asystentami oraz inteligentnymi doradcami.
W tym roku krajem partnerskim CeBIT-u będzie Szwajcaria.
źródło: Automatyka 1-2/2016
Komentarze
blog comments powered by Disqus