Urządzenia i technologie dla modernizowanej polskiej energetyki - Bielskie targi ENERGETAB zakończone sukcesem
mgr inż. Jolanta Górska-Szkaradek drukuj
Już po raz 27. na Podbeskidzie zjechali wystawcy z branży elektroenergetycznej, aby uczestniczyć w Międzynarodowych Energetycznych Targach Bielskich ENERGETAB 2014, które odbyły się w dniach 16–18 września. W tegorocznej edycji wzięła udział rekordowa liczba firm krajowych i zagranicznych.
Bielskie targi ENERGETAB są największymi w branży energetycznej targami w Europie Środkowej.
Organizator targów, ZIAD Bielsko-Biała, po raz kolejny odniósł sukces wystawienniczy, ponieważ zgromadził 749 wystawców z 20 krajów Europy i Azji. Wśród wystawców zagranicznych tradycyjnie dominowały firmy z Niemiec (18) i Czech (13). Wystawców z Azji reprezentowało 12 firm z Chin i dwie firmy z Indii. Pozostali wystawcy zagraniczni pochodzili z Austrii, Belgii, Bułgarii, Danii, Estonii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.
W uroczystości otwarcia targów wraz z gospodarzami udział wzięli m.in. J.E. Lukas Beglinger – Ambasador Szwajcarii w Polsce, Edward Słoma – zastępca dyrektora Departamentu Energetyki Ministerstwa Gospodarki, Piotr Szymczak – prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Jacek Faltynowicz – prezes Elektrobudowy, Janusz Nowastowski – wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Elektrotechniki, Andrzej Pazda – zastępca dyrektora Polskiego Towarzystwa Przemysłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.
Wystawcy na swoich stoiskach prezentowali najnowsze produkty, technologie i usługi, które mają służyć poprawie sprawności i niezawodności przesyłania energii elektrycznej oraz podniesieniu efektywności jej wytwarzania i użytkowania. Wśród wystawców były dobrze znane międzynarodowe korporacje dostarczające produkty na globalne rynki, jak i większość liczących się na polskim rynku firm dostarczających m.in. nowoczesne maszyny, urządzenia, aparaty czy kable albo wykonujących sieci energetyczne. Gama prezentowanych rozwiązań i usług była bardzo bogata. Wiele eksponowanych produktów związanych było z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii.
W tym roku targi odwiedziło ponad 20 tys. gości z kraju i zagranicy. Zwiedzający targi mogli uczestniczyć w licznych prezentacjach, seminariach i warsztatach, chociaż nie wszędzie wstęp był wolny – przykładowo udział w warsztatach zorganizowanych przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej „Nowoczesne technologie w energetyce” możliwy był tylko dla zaproszonych uczestników.
Od pięciu lat w targach uczestniczy Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza, która pierwszego dnia imprezy zorganizowała „Polsko-Szwajcarski Panel Energetyczny”. W drugim dniu targów odbyła się konferencja podsumowująca VI Krajowy Konkurs Energetyczny. W konkursie uczestniczyła młodzież starszych klas szkół średnich i studenci pierwszych lat studiów, zgłaszając interesujące opracowania na temat „Inteligentnego zarządzania energią i środowiskiem”.
Uczestnicy różnych wydarzeń odbywających się w salach konferencyjnych ZIAD mogli obejrzeć specjalną wystawę zorganizowaną w ich sąsiedztwie. Wystawa ta prezentowała sylwetkę i dokonania zasłużonego pioniera polskiego przemysłu elektrotechnicznego oraz współzałożyciela SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) – Kazimierza Szpotańskiego. SEP ogłosiło rok 2014 Rokiem im. Kazimierza Szpotańskiego.
Tradycyjnie ogłoszony był konkurs targowy, do którego wystawcy zgłosili 71 innowacyjnych produktów. Po południu pierwszego dnia targów, werdykt komisji konkursowej ogłosił jej przewodniczący prof. dr hab. inż. Jacek Wańkowicz. Komisja konkursowa wyróżniła pucharem Ministra Gospodarki rozdzielnicę GIS o nazwie OPTIMA 145 produkowaną przez Elektrobudowę.
Medale 27. Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2014 przyznano:
- Medal Złoty za UniGear Digital – rozdzielnica SN – firmie ABB Sp. z o.o.,
- Medal Srebrny za zintegrowany cyfrowy miernik pola elektrycznego ZCMP-1 – Instytutowi Energetyki –Instytut Badawczy,
- Medal Brązowy za rozdzielnicę SN typu e2ALPHA – firmie Elektrometal Energetyka SA.
Pełna lista produktów i firm wyróżnionych przez komisję konkursową jest dostępna na stronie internetowej
www.energetab.pl/konkurs_targowy.php.
Wśród wystawców była firma Poltraf (fot. 1), oferująca wysokiej jakości urządzenia kontrolno-pomiarowe, a wśród nich hybrydowy czujnik gęstości gazu SF6 szwajcarskiej firmy Trafag AG (opis czujnika typu 87X6 – patrz PAR nr 9/2014).
Czujniki typu 87X6 wykonane są w specjalnej technologii z komorą referencyjną wypełnioną identycznym gazem, który stanowi izolację w komorach urządzenia wysokiego napięcia. Zarówno technologia wykonania, jak i komponenty czujników gwarantują wysoką trwałość i niezawodność, a także wieloletnią bezawaryjną pracę w bardzo trudnych warunkach eksploatacyjnych. Czujniki mogą pracować wtemperaturze od –60 °C
do +70 °C.
Producent czujników, szwajcarska firma Trafag AG, jest światowym liderem w tego typu rozwiązaniach technologicznych i dostarcza czujniki do takich potentatów, produkujących urządzenia wysokiego napięcia, jak ABB, Siemens, Alstom, Toshiba i innych. W czujniki typu 87X6 wyposażona jest rozdzielnica OPTIMA 145 nagrodzona pucharem Ministra Gospodarki.
Firma Limatherm Sensor (fot. 2) prezentowała rozwiązania pomiarowe dla przemysłu energetycznego, ze szczególnym uwzględnieniem sztandarowych urządzeń – czujników temperatury i mierników elektrycznych oraz usług laboratorium wzorcującego.
Na stoisku białostockiej firmy APS (fot. 3) można było zapoznać się z urządzeniami i aparaturą dla branży automatyki przemysłowej oraz przekrojem usług m.in. z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, ciepłownictwa i modernizacji przeprowadzonych w energetyce. Niektóre z tych rozwiązań – np. jedno z ostatnich wdrożeń spółki: modernizacja ciepłowni Kawęczyn – były prezentowane na łamach miesięcznika PAR.
Odwiedzający stoisko firmy Siemens (fot. 4) mogli rozmawiać z ekspertami oraz zapoznać się z najnowszą ofertą wybranych jednostek sektorów Energy oraz Infrustructure & Cities.
Firma Eaton swoje najnowsze rozwiązania prezentowała na stoisku składającym się z wolnostojącego pawilonu (fot. 5), pojazdu prezentacyjnego oraz ekspozycji zewnętrznej (fot. 6). Wśród prezentowanych nowości były m.in. komputery przemysłowe XP500, kolumny sygnalizacyjne SL4, szynoprzewody Power Xpert XP i system rozdzielnic xEnergyXT.
Jak zwykle bogatą ofertę urządzeń, w tym opisywanych na naszych łamach, prezentowały także takie firmy, jak Elmark (fot. 7), HARTING (fot. 8) czy igus (fot. 9).
Na stoisku firmy VIGO (fot. 10) można było zobaczyć kamery termowizyjne do zastosowań na małych latających dronach. Ich zastosowanie zapewne niedługo wyręczy wiele osób, ponieważ drony będą służyć do przeglądu linii wysokiego napięcia.
Organizator targów, firma ZIAD
Bielsko-Biała, już dzisiaj zaprasza wszystkich zainteresowanych nowościami światowymi z zakresu wytwarzania, przesyłu i rozdziału energii elektrycznej do Bielska Białej na targi ENERGETAB 2015, które odbędą się w dniach 15–17 września 2015 r.
źródło: PAR 11/2014
Komentarze
blog comments powered by Disqus