ECO Miasto - jak efektywnie wykorzystywać energię w miastach?
Andrzej Barciński drukuj
Schneider Electric edukuje polskie gminy w ramach projektu ECO Miasto.
Prawie 90% samorządów uważa, że wydatki na zaopatrzenie w wodę i energię budynków, którymi zarządzają, są zbyt duże. Jednym z głównych powodów tego stanu jest niska efektywność energetyczna, spowodowana głównie przez przestarzałą sieć energetyczną i zainstalowane w budynkach urządzenia. W ramach projektu ECO Miasto firma Schneider Electric pokaże, jak można zwiększyć efektywność energetyczną budynków i całych miast oraz wprowadzić je na drogę zrównoważonego rozwoju.
Celem trzecie edycji projektu ECO Miasto jest rozpowszechnianie wśród polskich gmin dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju i rozpoczęcie procesu ich wdrażania.
Według danych GUS opublikowanych w raporcie ”Efektywność wykorzystania energii w latach 2001-2011”, średnioroczne tempo indywidualnego zużycia energii w tych latach wzrosło z poziomu o 1,3 % rocznie. W tym czasie mieszkańcy miast najwięcej energii zużywali na ogrzewanie pomieszczeń, gotowanie posiłków czy korzystanie z urządzeń elektrycznych, w tym oświetlenia. Wraz z ciągłym wzrostem konsumpcji energii wzrastają również straty energii w sieciach instalacyjnych budynków, co bezpośrednio związane jest z brakiem odpowiednich urządzeń dokonujących pomiaru zużycia energii oraz przestarzałą instalacją energetyczną i cieplną. Dopiero właściwe zarządzanie tymi obszarami może przynieść realne oszczędności, których dziś poszukują polskie miasta i gminy.
Źródło: Schneider Electric
Komentarze
blog comments powered by Disqus