Projekt PROTEUS na targach Interschutz
Elżbieta Walczak - PAR drukuj
Targi Interschutz, największa i najbardziej prestiżowa impreza targowa tego rodzaju na świecie, są jednocześnie doskonałą okazją, aby zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa i ochrony ludności. Liczne ekspozycje prezentowały m.in. specjalistyczne pojazdy pożarnicze, sprzęt ratowniczo-gaśniczy, a także ochrony osobistej strażaka.
Projekt PROTEUS na Międzynarodowych Targach Ochrony Przeciwpożarowej, Ratownictwa, Bezpieczeństwa i Zabezpieczeń Interschutz 2010 w Lipsku (7-12 czerwca br.)
Oprócz stałych ekspozycji ze sprzętem można było zobaczyć pokazy pracy sprzętu ratowniczego (ich możliwości i zastosowanie). Podczas tegorocznych targów, które organizowane są co 5 lat, udział wzięło ponad 1350 wystawców z 46 krajów, w tym 32 przedsiębiorców polskich, którzy zaprezentowali swoje oferty zarówno na stoiskach zlokalizowanych w halach wystawienniczych (20 firm), jak i stanowiskach na terenie zewnętrznym (12 firm).
Podczas targów swoją premierę na arenie międzynarodowej miał Zintregrowany mobilny system wspomagający działania antyterrorystyczne i antykryzysowe PROTEUS, tworzony w ramach projektu koordynowanego przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów. Ten ultranowoczesny, zintegrowany system przeznaczony do działań antykryzysowych i antyterrorystycznych składa się z trzech wielofunkcyjnych robotów, samolotu bezzałogowego, mobilnego centrum dowodzenia oraz mobilnego centrum operatorów robotów. PROTEUS stanowi odpowiedź na liczne wyzwania, przed którymi stoi straż pożarna oraz inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne. Są to m.in. gwałtowne zjawiska pogodowe, powodzie, a nawet zagrożenia terrorystyczne, chemiczne oraz biologiczne.
Zaprezentowano przykłady technologii stosowanych w projekcie, a Laboratoria Badawcze Systemów Mobilnych Politechniki Poznańskiej przedstawiły w pełni operacyjny samolot bezzałogowy Żuraw. Możliwości samolotu, w tym zasięg i wyjątkowo długi czas operacyjny, spotkały się z uznaniem specjalistów i dziennikarzy z całego świata. Integralną częścią ekspozycji samolotu bezzałogowego było oprogramowanie konsoli operatora (systemy do kontroli lotu oraz podgląd danych z czujników i kamer).
Projekt oraz prezentowane na targach możliwości technologiczne Konsorcjum projektu PROTEUS wzbudziły duże zainteresowanie wśród odwiedzających. Pytano o ostateczną cenę całego systemu oraz poszczególnych elementów.
Innowacyjne rozwiązania Proteusa zostały docenione przez międzynarodowych ekspertów obecnych w Lipsku – podkreśla Paweł Wojtkiewicz, koordynator projektu. Targi Interschutz należą do jednych z najważniejszych wydarzeń branżowych na świecie. Cieszymy się, że w tym roku również Polska mogła zaprezentować swoje rozwiązania z zakresu systemów bezpieczeństwa, a system PROTEUS wzbudził powszechne zainteresowanie wśród ekspertów i uczestników targów.
Powodzenie systemu PROTEUS podczas targów w Lipsku potwierdza słuszność wyboru grupy użytkowników końcowych budowanego systemu. Straż pożarna coraz chętniej sięga po nowoczesne rozwiązania. Dowodem na to może być obecność na targach przedstawicieli producentów kilku rodzajów bezzałogowych statków latających, komputerowych systemów zarządzania akcją ratowniczą czy nawet robotów mobilnych do zastosowań specjalnych. Fakty te pozwalają z optymizmem patrzeć na przyszłość systemu PROTEUS, który ma szansę stać się jednym z nowocześniejszych rozwiązań tego typu dla straży pożarnej oraz pozostałych służb odpowiedzialnym za bezpieczeństwo publiczne.
E.W.
Komentarze
blog comments powered by Disqus