Niestandardowe podejście inkubatorem innowacji i wdrożeń
Urszula Chojnacka (Automatyka) drukuj
O trendach i priorytetach biznesowych oraz technologicznych, wsparciu w pozyskiwaniu środków na realizację wysokowartościowych projektów przy ograniczonych budżetach wewnątrzzakładowych i stymulowaniu kooperacji przemysłowo-naukowej w oparciu o wzajemny transfer wiedzy i korzyści mówi Grzegorz Putynkowski, prezes Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu.
Jednym z największych wyzwań w Polsce jest łączenie potencjałów świata nauki i świata biznesu. Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu realizuje jako hub R&D działania, które temu sprzyjają. Na czym opiera się ta działalność?
CBRTP jest zewnętrznym hubem R&D, zastępując firmom ich własne działy badawczo-rozwojowo-wdrożeniowe. Bazując na potencjale naukowym oraz doświadczeniu naszych kadr, diagnozujemy możliwości usprawnienia procesów technologicznych zachodzących w firmach, a następnie opracowujemy rozwiązania likwidujące zarówno bieżące, jak i strategiczne problemy technologiczne naszych klientów.
Największym wyzwaniem jest dla nas to, by nasze rozwiązania umożliwiały szybkie wdrożenie – przemysł, z racji wysokiej konkurencyjności, rosnących kosztów i zabiegania o utrzymanie marży, nie może pozwolić sobie na długotrwałe badania. Będąc w pełni świadomi modelu działania przemysłu produkcyjnego, zbudowaliśmy zespoły oraz park urządzeń, które pozwalają odwzorować rzeczywiste procesy w skali przemysłowej, a nie w skali laboratoryjnej, jak to bywa na uczelniach. To buduje zaufanie świata przemysłu. Efektem jest szerokie grono zadowolonych renomowanych klientów.
Jakie sektory przemysłu dominują wśród odbiorców?
Specyfika naszej działalności, wiedza oraz doświadczenie pozwalają nam nie zamykać się na żadne dziedziny. W CBRTP stawiamy na interdyscyplinarność, działamy w sposób kompetentny, z zachowaniem należytej dbałości o uzyskanie efektów biznesowych u naszych klientów z bardzo różnych branż i sektorów. Są to m.in. przetwórstwo tworzyw sztucznych, przetwórstwo i obróbka metali, przemysł komponentowy, chemiczny, elektroniczny, w tym fotowoltaiczny i półprzewodnikowy, a także motoryzacja, medycyna, budownictwo, AGD i informatyka.
Czy zauważa Pan wzrost zainteresowania usługami tego typu?
W dobie kryzysu gospodarczego, który szczególnie dotknął sektory przemysłu i produkcję, wyraźnie zaostrzyła się rywalizacja o utrzymanie przedsiębiorstw na rynku oraz budowanie nowych przewag konkurencyjnych. Najszybszą drogą do realizacji tych celów jest wdrożenie innowacji i działań optymalizujących procesy i koszty.
W ostatnim okresie dużym zainteresowaniem cieszą się zagadnienia optymalizacji energetycznej, szeroko rozumiany recykling w skali europejskiej, jak również automatyzacja i kontrola wizyjna detali w procesach produkcji w wielu aspektach. Nasza organizacja wpisuje się idealnie w to zapotrzebowanie i trendy rynkowe, zatem doświadczamy wzrostu zainteresowania naszymi usługami.
Jak ocenia Pan podejście do innowacji w Polsce i świadomości wagi, jaką stanowią innowacje w rozwoju firm i funkcjonowania polskiego przemysłu?
Zachodzące w ostatnim czasie negatywne zdarzenia geopolityczne i gospodarcze, wywołane m.in. wirusem SARS-CoV-2, zmusiły przemysł i szeroko rozumiany biznes do zmiany strategii funkcjonowania na rynku oraz dostrzeżenia nowych form budowania dodatkowej wartości. Niezwykle cieszy nas wzrost świadomości wśród krajowych i zagranicznych przedsiębiorstw, jak kluczową rolę mogą odegrać inwestycje w innowacje i wdrożenie nowych technologii, w szczególności tych o pozytywnym wpływie środowiskowym. Przy dodatkowej aprobacie społeczeństwa oraz instytucji rządowych przekłada się to na uruchamianie dodatkowych finansowych i podatkowych instrumentów wsparcia dla przedsiębiorstw, a bezpośrednio na zapotrzebowanie na usługi takich podmiotów, jak CBRTP.
W jakim obszarze szczególnie widać potrzebę poprawy i przewartościowania podejścia przedsiębiorstw?
W obecnych czasach przemysł, który nie sięga po rozwiązania wspierające jego rozwój, transformację oraz innowacje, nie tylko stoi w miejscu, ale ulega regresowi i ostatecznie wyparciu z rynku przez konkurencję. Trendy i tendencje generuje wprost rynek oraz środowisko, a także priorytety biznesowe i technologiczne wyznaczane przez międzynarodowe instytucje biznesowe i polityczne. Na rynku krajowym, zdominowanym przez przemysł ciężki, kluczową rolę odegra transformacja w zakresie nowych źródeł energii i możliwości optymalizacji jej zużycia, a także optymalizacji produkcji przez poprawę gospodarki zarządzania odpadami i działania recyklingowe.
W jaki sposób poszukujecie i pozyskujecie partnerów do współpracy?
Historycznie budowaliśmy portfel klientów na bazie rekomendacji. Szeroko rozbudowane relacje naszej kadry naukowej pozwalały na budowanie zaplecza partnerów naukowych oraz dostęp do przemysłu. Dziś, będąc organizacją z niemal 10-letnim stażem oraz bogatym portfolio zrealizowanych projektów, docieramy do klientów dzięki wyspecjalizowanemu zespołowi sprzedażowemu, a także dzięki udziałowi w branżowych wydarzeniach i targach, na których prezentujemy swoją technologię i możliwości wsparcia przemysłu. Warto podkreślić, że CBRTP cyklicznie zwiększa portfel wdrożeń dzięki realizacji kolejnych projektów u obecnych klientów oraz ich rekomendacji w branżach, w których działają.
Co w praktyce może zyskać podmiot, który podejmie współpracę z CBRTP?
Nasz klient przede wszystkim zyskuje partnera, który na poziomie strategicznym potrafi ocenić oraz zarekomendować rozwiązania i usprawnienia, które w sposób holistyczny wpłyną na poprawę całego biznesu – tzw. helicopter view – nie zaś wyłącznie w wybranym obszarze, np. logistyce. Jak wcześniej wskazałem, współpraca z klientem rzadko kończy się na pojedynczym projekcie, a mając na uwadze złożoność procesów przemysłowych w materii technologii, systemów czy wymiany informacji, gwarantujemy wieloletnie wsparcie naszych klientów w znajdowaniu rozwiązań dla ich nowych wyzwań.
W tym miejscu warto wspomnieć o zapewnieniu dostępu do naszego parku technologicznego, urządzeń i aparatury badawczej, której innowacyjność oraz unikatowość potwierdzają największe ośrodki badawcze w kraju i za granicą. Dzięki temu nasi klienci mogą przeprowadzać testy, analizy, symulacje procesów w skali półprzemysłowej, tj. w takiej, w jakiej prowadzą codzienny biznes. CBRTP ma szerokie kompetencje konsultingowe, w tym w obszarze finansów. Zatem nasi klienci uzyskują również wsparcie w pozyskiwaniu środków na realizację wysokowartościowych projektów, w sytuacji ograniczonych budżetów wewnątrzzakładowych.
Czy zauważa Pan aktywność jednostek naukowych w zakresie zabiegania o współpracę ze światem przemysłu? A może dominuje odwrotny układ – to firmy przemysłowe szukają kontaktu i współpracy ze światem nauki?
W zachodnich gospodarkach, jak Niemcy czy USA, współpraca między światem nauki i światem biznesu jest czymś naturalnym, o niepodważalnym walorze biznesowym i technologicznym. W Polsce sytuacja wymaga wysiłku, aby doprowadzić do ich skutecznej i efektywnej kooperacji. Nasz sukces polega na tym, że odpowiadamy na to wyzwanie. Od blisko 10 lat, dzięki przewodniczeniu i partnerstwu instytucji badawczych i naukowych z przemysłem, zapewniamy dostęp do najnowocześniejszej aparatury i wiedzy klientom przemysłowym, w zamian zyskując dostęp do rzeczywistych danych i procesów przemysłowych w kluczowych dla gospodarki branżach, realizując przy tym wysokomarżowe projekty. Dodatkowym walorem jest to, że CBRTP nie kanibalizuje dorobku i oferty jednostek naukowych. Wręcz przeciwnie – jest stymulatorem zawiązywania kooperacji przemysłowo-naukowej w oparciu o wzajemny transfer wiedzy i korzyści.
W jaki sposób CBRTP definiuje w swojej działalności Przemysł 4.0? Jak ocenia Pan stopień zaawansowania polskich przedsiębiorstw w aspekcie czwartej rewolucji przemysłowej?
W dobie Przemysłu 4.0 mogłoby się wydawać, że docelowa automatyzacja i robotyzacja wszystkich procesów jest oczywistym krokiem. CBRTP jest aktywnym podmiotem w obszarze Przemysłu 4.0, propagując wśród klientów wartości płynące z tych trendów. Realizujemy projekty o charakterze optymalizacji dzięki cyfrowej produkcji, dynamicznego prototypowania i modelowania produktów, kontroli wizyjnej czy inteligentnych platform do zarządzania wymianą danych. W Polsce jesteśmy dopiero na początku drogi do pełnego wykorzystania tego potencjału. Przy okazji pamiętajmy o kolejnych wersjach tego trendu, tj. o motywie przewodnim ostatnich lat, czyli rozwoju zrównoważonym, charakterystycznym dla Przemysłu 5.0. Z pewnością będziemy intensyfikować nasze działania w obszarze wspierania klientów w podążaniu ścieżką koncepcji nowej rewolucji przemysłowej.
Gdyby miał Pan określić jednym zdaniem główną ideę przyświecającą działalności CBRTP, jak by ono brzmiało?
Ciekawią nas wyzwania, którym nie sprostali inni. Najbardziej lubimy łączenie niestandardowych rozwiązań i współpracy z obszaru różnych zagadnień technologicznych i naukowych, co w efekcie skutkuje innowacjami i wdrożeniami, a finalnie satysfakcją klientów.
Jakie produkty i usługi stanowią sztandarową ofertę firmy?
Dzięki szerokiej wiedzy naszych kadr, własnym laboratoriom oraz doświadczeniu w analizowaniu problemów przemysłowych zdobytym przez lata, potrafimy znaleźć rozwiązanie dla większości sektorów przemysłu. Sztandarowym produktem i jednocześnie usługą oferowaną przez nas jest zatem interdyscyplinarne doradztwo technologiczne ukierunkowane na osiągnięcie założonych celów biznesowych naszych klientów.
Czy rozwiązania CBRTP powstają we współpracy z innymi firmami lub instytucjami?
Oczywiście. Bez kooperacji z instytucjami naukowymi, a nierzadko także z dostawcami sprzętu, technologii czy oprogramowania, nie udałoby się doprowadzić CBRTP do miejsca, w którym jest obecnie na rynku oraz w świadomości klientów przemysłowych. Jesteśmy zawsze otwarci na każdą możliwą współpracę, jeżeli tylko widzimy w tym sens oraz wartość dla każdej ze stron.
Jedno z rozwiązań CBRTP otrzymało złoty medal Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów Automaticon 2023. Czy może Pan przybliżyć naszym Czytelnikom cechy nagrodzonych systemów wizyjnych?
Jest to innowacyjne połączenie kontroli wizyjnej i laserowej, z której otrzymujemy fuzję chmury punktów i obrazu, na podstawie której jesteśmy w stanie stworzyć dokładny model trójwymiarowy używany do detekcji szerokorozumianych wad zarówno geometrycznych, jak i koloru wytworzonych detali, czy to w procesach wtrysku, czy też innych gałęziach przemysłu. Urządzenie pracuje bez ingerencji operatora, automatycznie rozpoznając model i typ badanego detalu.
Grzegorz Putynkowski
Współzałożyciel CBRTP SA i VC Link Sp. z o.o., odpowiada za budowanie relacji z partnerami naukowymi oraz koordynację procesów badawczych i wdrożeniowych. Ma kilkunastoletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami B+R w kraju i za granicą oraz w komercjalizacji wyników prac naukowych.
Doktorant Instytutu Mechatroniki Politechniki Łódzkiej w dyscyplinie Automatyka, Elektrotechnika i Elektronika. Ekspert z zakresu sprzedaży, energetyki, inżynierii materiałowej, fizyki ciała stałego, elektroenergetyki i elektroniki. Ma bogate doświadczenie w kreacji i optymalizacji koncepcji badawczych oraz rynkowej aplikacji ich wyników w złożonych środowiskach przemysłowych, z uwzględnieniem zróżnicowanych źródeł finansowania.
Współautor i wykonawca wielu projektów o charakterze B+R+I w branżach przetwórstwa tworzyw i metali, kompozytowej, elektronicznej, energetycznej, fotowoltaicznej oraz motoryzacyjnej. Jego zainteresowania naukowe obejmują m.in. obszary związane z elektroniką, fotowoltaiką, technikami modyfikacji materiałów, technikami i narzędziami środowisk próżniowych, procesami wytwarzania w fotowoltaice, konstrukcją maszyn i urządzeń laboratoryjnych oraz przemysłowych, a także analityką procesową.
źródło: Automatyka 4/2023
Słowa kluczowe
automatyka, CBRTP, Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu, Grzegorz Putynkowski
Komentarze
blog comments powered by Disqus