„100 Dni Możliwości” naprzeciw zmianom klimatycznym. Schneider Electric wspiera Global Footprint Network w ramach nowej inicjatywy
Materiał prasowy (Schneider Electric) drukuj
Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji, zarządzania energią i automatyki, oraz Global Footprint Network (GFN), organizacja badawcza zajmująca się analizą sposobu zarządzania zasobami naturalnymi na świecie, zainicjowali „100 Days of Possibility” („100 Dni Możliwości”). Przedsięwzięcie ma na celu wsparcie rozwiązań, które pomogą zmierzyć się z problemem zmian klimatycznych i utraty bioróżnorodności.
Start inicjatywy zbiegł się w czasie z Dniem Długu Ekologicznego (29 lipca). To dzień, w którym ludzkość wyczerpuje wszystkie zasoby ekologiczne, jakie planeta może zregenerować w ciągu całego roku.
Sto dni, o których mowa w nazwie inicjatywy, oznacza czas, jaki pozostał do rozpoczęcia dwudziestej szóstej dorocznej Konferencji Klimatycznej ONZ (COP26). Przedstawiciele rządów z całego świata spotkają się w Glasgow w Szkocji, aby spróbować uzgodnić skuteczne działania na rzecz walki ze zmianami klimatu.
Rozwiązania, na które zwrócono uwagę w projekcie, podkreślają jego kluczowe przesłanie. Firmy, rządy i osoby prywatne mogą działać już teraz – nie trzeba czekać na decyzje, które zostaną podjęte w trakcie COP26.
Pomysły obejmujące różne dziedziny życia będą prezentowane każdego dnia poprzedzającego COP26 na stronie 100DaysofPossibility.org. Będą ukazywać różne sposoby, dzięki którym każdy z nas może mieć wpływ na oddalenie Dnia Długu Ekologicznego. Przykłady obejmują różne propozycje – od sieci energetycznych w pełni opartych na odnawialnych źródłach energii, przez inteligentne domy, po pomysły na efektywną redukcję odpadów żywnościowych.
Schneider Electric, uznany za najbardziej zrównoważoną korporację na świecie przez Corporate Knights Global 100 Index, wsparł inicjatywę w sposób zdecydowany, zgłaszając aż 6 rozwiązań klimatycznych na listę „100 Dni Możliwości”. Partnerami projektu są również Szkocka Agencja Ochrony Środowiska (SEPA) i Towarzystwo Naukowe Drawdown Europe.
Pomysły sprawdzone w praktyce
Jednym ze skalowalnych rozwiązań, którymi dzieli się firma Schneider Electric, jest integracja mikrosieci z infrastrukturą ładowania pojazdów elektrycznych (EV) w zajezdni autobusów w stanie Maryland w Stanach Zjednoczonych działających w oparciu o inteligentną energię. To pierwsze tego typu rozwiązanie, które pomaga w przesunięciu Dnia Długu Ekologicznego poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla o 62 proc.
Innym sprawdzonym projektem jest biurowiec Schneider Electric o nazwie IntenCity położony w Grenoble we Francji. IntenCity pokazuje, jak efektywnie sektor publiczny i prywatny mogą łączyć siły, aby tworzyć czystsze i zdrowsze otoczenie. Budynek został zaprojektowany tak, aby zużywał zaledwie 7 kilowatogodzin energii na 1 m2 rocznie – to prawie 10 razy mniej niż średnia europejska. Panele słoneczne na dachu, dwie turbiny wiatrowe, wykorzystanie wód gruntowych oraz inteligentne rozwiązania technologiczne pozwalają obiektowi zużywać i produkować taką samą ilość energii elektrycznej przez cały rok. Unikalne partnerstwo w ramach mikrosieci ułatwia zaś dzielenie się energią i koordynację działań z miejscową społecznością.
Kolejnym przykładem jest podpisana niedawno umowa między Schneider Electric a Egyptian Electricity Holding Company – krajowym dostawcą energii elektrycznej w Egipcie. Będzie to pierwsza na Bliskim Wschodzie ogólnokrajowa inteligentna sieć energetyczna, która pomoże Egiptowi sprostać przyszłemu zapotrzebowaniu na energię przy jednoczesnym wdrażaniu strategii zrównoważonego rozwoju.
Wyżej wymienione pomysły zostały zaprezentowane i szczegółowo omówione podczas inauguracji inicjatywy „100 Dni Możliwości”. Kolejne rozwiązania Schneider Electric będą prezentowane w czasie trwania projektu.
źródło: Schneider Electric
Komentarze
blog comments powered by Disqus