5 najważniejszych trendów w automatyzacji
Sylwia Batorska drukuj
Firma Omron Europe po przeanalizowaniu sytuacji w środowisku przemysłowym i jego otoczeniu wyróżniła 5 najważniejszych trendów, które będą miały wpływ na automatyzację przemysłową w 2023 roku i w latach kolejnych.
Jak wynika z podsumowującego analizę raportu branże wytwórcze czekają kolejne wyzwania, a pokonanie ich będzie wymagało zbudowania odporności i elastyczności w modelach biznesowych. W tych zmaganiach pomocne będą nowe technologie, takie jak: czujniki, roboty, sieć 5G i sztuczna inteligencja.
Trend 1: Stosunek jakości do ceny
Nie da się ukryć, że inflacja powoduje ciągły wzrost kosztów sprzętu i komponentów, dlatego dostawcy automatyki będą musieli skupić się na dostarczaniu rozwiązań, które zneutralizują wzrosty kosztów, generując jednocześnie wartości dodane dla użytkowników. Producenci i dystrybutorzy urządzeń powinni raczej nastawić się na oferowanie kompletnych i zintegrowanych rozwiązań, zamiast jednostkowych produktów. Idąc w ślad za tym trendem firma Omron opiera swoje innowacje na trzech filarach „i”: integracji (ewolucja kontroli), inteligencji (rozwijanie inteligencji poprzez ICT) i interakcji (współpraca człowiek-maszyna).
Trend 2: Inwestycje OpEx i CapEx
Wiele firm wstrzymuje wydatki CapEx (capital expenditures, wydatki kapitałowe związane bezpośrednio z rozwojem produktu) ze względu na koniunkturę – inflacji zawsze towarzyszy wzrost stóp procentowych, co oznacza, że projekty będą potrzebowały więcej czasu na zwrot z inwestycji. W tej sytuacji na pierwszym planie wydają się pozostawać wydatki OpEx (operating expenditures, wydatki operacyjne ponoszone w trakcie korzystania z produktu, związane z kosztami jego eksploatacji).
Przemysł jest jednak świadomy, że nadal musi inwestować w automatyzację, aby być na bieżąco, rozwijać się i zwiększać wydajność. Takie myślenie może przyczyniać się do zmiany modeli inwestycyjnych. Firma Omron przewiduje, że trend ten nabierze tempa w 2023 roku,
a opcje leasingu, które zmniejszą odczuwalność ciężaru inwestycji kapitałowych, zyskają na popularności, jako wsparcie dla projektów związanych z automatyzacją i robotyzacją.
Trend 3: Zharmonizowana automatyzacja
Automatyka przemysłowa była historycznie postrzegana jako zamiennik siły roboczej. Tymczasem firmy wdrażające rozwiązania zautomatyzowane stawiają na współpracę ludzi i maszyn. Znaczenia nabiera pojęcie zharmonizowanej automatyzacji – podejście, które pomaga firmom zmaksymalizować ludzkie możliwości przez zorientowanie technologii automatyzacji na człowieka. Cyfryzacja implikująca przyspieszenie operacji opartych na danych będzie kluczem do transformacji biznesowej i wzmocnienia pozycji ludzi. Na przykład kontrola wspomagana przez sztuczną inteligencję pomoże pracownikom podejmować szybsze i skuteczniejsze decyzje. Budowanie bardziej harmonijnych i silniejszych relacji między ludźmi, maszynami i otoczeniem stanie się głównym celem automatyzacji. Zharmonizowane rozwiązania, które poprawią wydajność przy jednoczesnym zmniejszeniu śladu węglowego staną się przyszłością przemysłu.
Trend 4: Dostosowanie do produkcji autonomicznej
Firma Omron przewiduje, że w ciągu najbliższych kilku lat nastąpi przejście od społeczeństwa „optymalizacji”, w którym konsumpcja jest głównym motorem napędowym, a ilość jest ceniona bardziej niż jakość, do społeczeństwa „autonomicznego”, w którym priorytetem jest jakość, zrównoważony rozwój oraz dobro jednostki. Ten trend będzie odgrywał rolę w przestrzeni produkcyjnej, przy przechodzeniu również do „autonomicznej” produkcji. Dziesięć lat temu Chiny były „fabryką świata”, a głównym motorem produkcji była masowa konsumpcja i bardzo mało uwagi poświęcano wykorzystaniu surowców i środowisku. Obecnie firmy odchodzą od tego sposobu myślenia w kierunku podejścia, które stawia na zrównoważony rozwój, dobro jednostki oraz jakość nad ilością. Rozwiązania z zakresu automatyzacji będą ewoluować, aby odzwierciedlić ten trend, pomagając producentom osiągnąć neutralność w emisji dwutlenku węgla, rozwijać cyfryzację i polepszać warunki pracy.
Trend 5: Zapobieganie skutkom niestabilności w łańcuchu dostaw
W 2022 roku branża automatyki została dotknięta szeregiem wstrząsów podażowych, które spowodowały braki i przestoje. Aby zabezpieczyć się przed przyszłymi zakłóceniami w łańcuchu dostaw, firmy decydują się na wprowadzanie środków zaradczych, np. zwiększają uniwersalną kompatybilność produktów, co ułatwia ich łączenie z różnymi komponentami, a w razie niedoborów wymianę na inne. Działania tego typu przyczyniają się do zwiększania elastyczności procesów produkcyjnych.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Omron
źródło: Automatyka 6/2023
Komentarze
blog comments powered by Disqus