APA uruchamia studia podyplomowe z Uniwersytetem SWPS i AHK Polska
Materiał prasowya drukuj
Kierunek studiów podyplomowych "Lider transformacji cyfrowej 4.0. Transformacja cyfrowa w organizacji" pojawił się w ofercie Uniwersytetu SWPS. Inicjatorem i współtwórcą jest dr inż. Artur Pollak, prezes APA Group. Studia odbywają się pod patronatem Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej AHK Polska.
– Badania wskazują, że 40% producentów nie ma wglądu w czasie rzeczywistym w dane procesów wytwarzania. 8 na 10 firm podczas usprawniania produkcji bazuje wyłącznie na zwykłej ludzkiej obserwacji, bez wykorzystania nowoczesnych technologii. Im bardziej będą nieaktualne metody, tym bardziej prawdopodobne, że zakład będzie działać w sposób niewydajny i ostatecznie nie wytrzyma presji rynkowej. Dlatego tak istotne jest korzystanie z idei Przemysłu 4.0. Na naszych studiach omówimy od strony praktycznej i narzędziowej jak tworzyć środowisko smart fabryki: optymalizować koszty produkcji, mądrze agregować dane, niwelować ewentualne przestoje, monitorować efektywność energetyczną, opierać decyzje biznesowe na wiarygodnej predykcji zdarzeń – mówi dr inż. Artur Pollak, prezes zarządu APA Group, autor programu i kierownik kierunku.
W czasach ciągłego podłączenia do sieci, umiejętnościami, które pozwalają zdobyć przewagę jest szybkość reakcji na nowe trendy i zdolność do zidentyfikowania kluczowych informacji. Nowoczesny biznes działa w sposób bardziej dynamiczny niż kiedykolwiek. Niezbędnym jest zbudowanie efektywnie funkcjonującej organizacji, na czele której stoi lider zarządzający przedsiębiorstwem z uwzględnieniem rewolucji cyfrowej i długoterminowych celów. Praktyczną wiedzę w tym zakresie daje starannie zaprojektowany program studiów.
Studia przeznaczone są dla menedżerów, członków zarządu, kierowników i pracowników technicznych, których rola polega na wprowadzaniu zmiany w organizacji z wykorzystaniem narzędzi i rozwiązań Przemysłu 4.0 i których zadanie to połączenie współpracy wszystkich działów i obszarów w ramach jednej organizacji. Nie jest wymagane wykształcenie i wiedza techniczna.
Celem studiów jest przygotowanie absolwenta do pełnienia roli lidera sekcji „wprowadzanie zmiany w organizacji”, dostarczenie praktycznej wiedzy i umiejętności z zakresu Przemysłu 4.0, cyfryzacji, robotyzacji a także finansowania przemysłu, otoczenia prawnego, marketingu, nowoczesnych metod zarządzania, zapoznanie z nowymi trendami oraz stworzenie platformy wymiany informacji i kontaktów.
– Sformułowana podczas Targów Hanowerskich w 2011 roku koncepcja Industrie 4.0 określana jest również jako czwarta rewolucja przemysłowa. Jak jej poprzedniczki uważana jest na absolutnie przełomową, jednak o największej skali w dotychczasowej historii. Jest skoncentrowana na integracji, wykorzystaniu sieci, Internetu, zbieraniu danych, ich przetwarzaniu i podejmowaniu decyzji w oparciu o nie. Jednak dziesięć lat później, w roku 2021 r. w raporcie Komisji Europejskiej pod tytułem „Industry 5.0” pojawia się pierwsza kompleksowa wizja 5 rewolucji przemysłowej. A przypomnieć należy, że cztery poprzednie rozwijały się ponad dwieście lat. I choć przez ekspertów koncepcja Przemysłu 5.0 określana jest często jako korekta kursu 4.0, to jej zorientowanie na człowieka, zrównoważony rozwój oraz jakże istotną w dzisiejszych szybko zmieniających się i wymagających błyskawicznych biznesowych reakcji czasach – odporność, to wszystkie one jednoznacznie wskazują, że prowadzenie biznesu w niedalekiej przyszłości będzie wymagało szerokiego spektrum wiedzy z wielu dziedzin, a także umiejętności zastosowania kompetencji miękkich, interdyscyplinarności oraz szybkich decyzji. Te obszary chcemy Państwu przybliżyć podczas studiów „Lider transformacji cyfrowej 4.0. Transformacja cyfrowa w organizacji – podkreśla Agnieszka Ozubko, współkierownik studiów, reprezentująca Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową.
W ramach studiów przewidziane zostały trzy sesje wyjazdowo – warsztatowe podczas których wiedza pozyskana w czasie wykładów i seminariów będzie mogła zostać skonfrontowana w laboratoriach fabrykach zabudowanych w oparciu o technologie Przemysłu 4.0. Studia trwają dwa semestry i odbywają się w trybie dwudniowych zjazdów piątek-sobota, co 2-3 tygodnie. Eksperci zaproszeni do współtworzenia tego kursu, to praktycy z wieloletnim doświadczeniem biznesowym w różnych branżach, a także doświadczeni wykładowcy akademiccy.
– Projekt studiów podyplomowych dot. Przemysłu 4.0 to odpowiedź na aktualne wymagania pracodawców w nowoczesnym przemyśle, opartym na digitalizacji, automatyzacji, robotyce, sztucznej inteligencji (AI), internecie rzeczy (IoT), analizie danych etc. Celem jest lepsze przygotowanie uczestników do zbudowania kompetencji, niezbędnych do sukcesu na ścieżce zawodowej w przemyśle przyszłości. Jako Mercedes-Benz Manufacturing Poland jesteśmy jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w sektorze motoryzacyjnym w Polsce. Ten akurat sektor jest niezwykle innowacyjny, ponadto generuje ponad 10% polskiego PKB i doskonale się rozwija oferując wartościowe miejsca pracy. W zajęciach będę wykorzystywać swoje ponad 20letnie doświadczenie w (digital) marketing & employer baranding, tak aby studenci tych studiów podyplomowych dostali wiedzę na temat zarówno nowoczesnego przemysłu jak i kompetencje pozwalające im się pewnie poruszać w tym obszarze – mówi Ewa Łabno-Falęcka, Ph.D., Head of Corporate Communication & External Affairs Mercedes-Benz Manufacturing Poland.
Patronat technologiczny
APA Group, Balluff, Beckhoff Automation, FANUC Polska, KUKA Poland, Mercedes-Benz Manufacturing Poland, Siemens.
https://swps.pl
www.apagroup.pl
źródło: APA Group
Słowa kluczowe
AHK Polska, APA Group, automatyka, Cyfrowa transformacja, studia podyplomowe, SWPS, transformacja cyfrowa
Komentarze
blog comments powered by Disqus