Automatyzacja magazynowania przy produkcji mebli
Materiał prasowy drukuj
Nowoczesne, zautomatyzowane magazynowanie i transfer półproduktów w fabryce mebli, daje korzyści zarówno w przypadku produkcji długich serii, jak i częstej zmiany produkowanego asortymentu. Według danych firmy Biesse inwestycje mogą zwrócić się już po roku.
Konieczność redukcji kosztów i skrócenia czasu realizacji zamówień skłania producentów mebli do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań na każdym etapie produkcji. Kluczowym etapem, często bagatelizowanym na etapie planowania linii produkcyjnej, jest transport wewnętrzny, sposób podawania i odbioru surowców i półfabrykatów. Inwestorzy ten etap inwestycji zostawiają sobie często na sam koniec. Kiedy jednak przychodzi refleksja, by podnieść wydajność zakupionych maszyn, zlikwidować wąskie gardła tkwiące często w etapie logistyki i poprawić bezpieczeństwo pracy, pojawia sie pytanie – jaki system wybrać?
– Kompleksowe rozwiązania w dziedzinie automatyzacji magazynów czy wspomagania transportu surowców i półproduktów między kolejnymi gniazdami produkcyjnymi oferuje firma Biesse, której maszyny pozwalają na szybkie usprawnienie produkcji pod względem wydajności, minimalizowania strat oraz bezpieczeństwa pracowników – mówi Marcin Brzeziński z firmy Teknika SA, która jest przedstawicielem marki Biesse w Polsce.
„Produkuj co chcesz i kiedy chcesz!” – hasło to celnie charakteryzuje możliwości zautomatyzowanego systemu RBO Winstore firmy Biesse, który wspomaga optymalizację zarządzania magazynem płyt drewnopochodnych m.in. w fabrykach mebli. W zależności od charakteru produkcji może on być skonfigurowany zarówno z gniazdami nestingu jak i formatowania płyt.
– Zgodnie z oczekiwaniami rynku meblowego, producenci płyt drewnopochodnych produkują płyty wiórowe czy sklejki w coraz większych arkuszach, co pozwala uzyskać spore oszczędności, ale też jest wyzwaniem w zakresie logistyki – zauważa Marcin Brzeziński. – RBO Winstore doskonale poradzi sobie z manipulowaniem nawet bardzo dużymi arkuszami płyt drewnopochodnych.
Wydajne działanie magazynu z płytami drewnopochodnymi uzależnione jest od sposobu składowania płyt, który podporządkowany jest procesom produkcyjnym oraz szybkości transportu półproduktów. W przypadku systemu RBO Winstore, dzięki zastosowaniu układu suwnic, po których porusza się pneumatyczny przenośnik płyt, udało się zredukować czas transportu do minimum.
Z kolei zintegrowany system sterowania umożliwia „mapowanie” magazynu i zaplanowanie składowania płyt o różnych wymiarach, typach czy kolorach. Jednocześnie jest on w stanie automatycznie porządkować i reorganizować magazyn poza godzinami, w których odbywa się produkcja.
Automatyczny magazyn RBO Winstore odpowiada również na potrzeby w zakresie BHP oraz efektywnego wykorzystania powierzchni magazynowej. Zastosowanie inteligentnego systemu sterowania oraz pozycjonujących czujników laserowych pozwala na wyeliminowanie czynnika ludzkiego w obrębie działania magazynu. W związku z tym jest on całkowicie bezpieczny dla personelu nadzorującego jego pracę, a brak poruszających się po magazynie osób oznacza możliwość zagęszczenia stosów płyt na danej powierzchni.
Jakie są korzyści płynące z inwestycji w automatyczny magazyn płyt?
- Na to pytanie najlepiej odpowiedzą konkretne liczny i wyliczenia. W porównaniu z tradycyjnymi metodami i rozwiązaniami transportu magazynowego RBO Winstore oferuje redukcję czasu transportu o 35% – mówi Marcin Brzeziński. – Oszczędności te przekładają się bezpośrednio na wzrost wydajności linii produkcyjnych o 25% Biorąc również pod uwagę zmniejszenie ilości pracowników magazynu o 30% (i związanych z tym kosztów płac oraz ilości odpadów wynikających z błędów ludzkich) firma Biesse ocenia, że inwestycja w taki magazyn może zwrócić się w ciągu roku.
źródło: Biesse
Komentarze
blog comments powered by Disqus