Cobot UR10e automatyzuje spawanie i podnosi efektywność w zakładzie Grupy DWD z sektora budowlanego
Materiał prasowy (Universal Robots) drukuj
Cobot UR10e Universal Robots zautomatyzował spawanie w zakładzie Grupy DWD, oferującej produkty dla sektora drogowo-mostowego, przemysłowego oraz budownictwa indywidualnego. Wdrożenie robota współpracującego pozwoliło na zwiększenie efektywności produkcji, dotrzymywanie napiętych terminów realizacji pomimo niedoborów kadrowych, a także odciążenie pracowników od ręcznego spawania w toksycznych oparach.
Wyzwaniem dla przedsiębiorstwa było znalezienie na rynku wykwalifikowanych fachowców do spawania połączeń aluminiowych w krótkich terminach oraz utrzymanie wysokiej jakości. Grupa DWD zdecydowała się na wdrożenie gotowego systemu RO-Buddy, stworzonego przy pomocy cobota Universal Robots UR10e zintegrowanego z wysokiej klasy spawarką i stołem spawalniczym. Elementami decydującymi o wyborze była łatwość programowania cobota i jakość wykonywanych przez niego spoin metodą MiG. Robota współpracującego oraz dodatkowy osprzęt dostarczył partner Universal Robots – Jorgensen EasyTech.
– Stosowanie cobotów do aplikacji spawania jest coraz popularniejsze, także w Polsce. Wdrożenie w Grupie DWD pokazuje, że roboty współpracujące sprawdzają się praktycznie w każdej gałęzi przemysłu, a elastyczność cobota i możliwość wykorzystania go do różnych procesów jako wszechstronnego narzędzia produkcyjnego są bardzo ważne dla klientów – mówi Daniel Niepsuj, Channel Development Manager w Universal Robots.
Dzięki inwestycji w zrobotyzowany system spawalniczy, Grupa DWD osiągnęła dużo lepszą organizację produkcji i na lata zapewniła sobie wysoką jakość łączeń niezależnie od dostępności wykwalifikowanych spawaczy.
– Oceniamy, że inwestycja w cobota zwróci się nam bardzo szybko. Już teraz widzimy wiele korzyści, w tym szczególnie szybkość i zwiększoną powtarzalność procesu przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości połączeń – mówi Robert Mróz, współwłaściciel Grupy DWD.
Szybkie wdrożenie i łatwe programowanie
Intuicyjność programowania robota UR10e została dodatkowo rozwinięta w systemie spawalniczym RO-Buddy w nakładce programowej na platformie URCaps łączącej osprzęt spawalniczy z cobotem UR. Umożliwia to programowanie i obsługę całego systemu bezpośrednio na pilocie uczenia cobota. Wszystkie relewantne parametry spawania są do wyboru, a programowanie ruchów palnika odbywa się błyskawicznie poprzez ręczne ustawienie ramienia robota do wymaganych pozycji. Jednocześnie rozwiązanie zostało stworzone w taki sposób, aby w razie potrzeby można było odpiąć cobota od spawarki i wykorzystać go do innych aplikacji. Dzięki prostemu programowaniu, pracownicy mogli w szybki i łatwy sposób nauczyć się obsługi cobota, bez wcześniejszego doświadczenia w tym obszarze.
– Zaledwie 3 tygodnie po zakupie partner Universal Robots zrealizował dostawę kompletnego systemu gotowego do użycia. W ciągu pół dnia nasz pracownik był już na tyle wyszkolony, że odtąd sam programuje wszystkie kolejne detale – mówi Robert Mróz.
źródło: Universal Robots
Komentarze
blog comments powered by Disqus