Cyfryzacja na skalę Europy. Podsumowanie forum CETEF
Urszula Chojnacka drukuj
Pod koniec października w stolicy Dolnego Śląska odbyło się Środkowoeuropejskie Forum Technologiczne CETEF 2022. Innowatorzy ze świata nauki i biznesu dyskutowali o wieloaspektowej cyfrowej transformacji gospodarki europejskiej.
Forum CETEF jest organizowane przez Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii (IZTECH) we współpracy z uczelniami technicznymi i przedstawicielami świata przemysłu. Pierwsze dwie edycje odbyły się w 2014 i 2018 r. Na tegorocznym spotkaniu, zorganizowanym na Politechnice Wrocławskiej w dniach 24 i 25 października 2022 r., królował temat rewolucji cyfrowej, przede wszystkim w odniesieniu do przemysłu. Rozmawiano m.in. o cyberbezpieczeństwie, robotyzacji, sztucznej inteligencji i nowych technologiach. Wśród uczestników obrad tego swoistego okrągłego stołu znaleźli się reprezentanci kilkunastu europejskich krajów. Dominowali przedstawiciele kadry kierowniczej powiązanej z centrami badawczo-rozwojowymi i projektami dotyczącymi transformacji cyfrowej oraz menedżerowie firm specjalizujących się w projektowaniu i integracji systemów automatyki przemysłowej i logistycznej, a także odpowiedzialni za rozwój infrastruktury technologicznej w przemyśle.
Waga automatyzacji
Przemysł równa się produkcja, a produkcja nie istnieje dziś bez automatyzacji, niezależnie od tego, jaki jest komponent, materiał czy inne wytwarzane dobro. To, co kiedyś traktowane było w kategoriach najpierw małego luksusu, a następnie nowoczesności, dziś jest już nieodzownym elementem działalności każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego, które chce utrzymać konkurencyjność rynkową. Transformacja cyfrowa przemysłu to w skali długofalowej być albo nie być dla firmy produkcyjnej, ale korzyści są wszechstronne i często widoczne od razu: niższe koszty, sprawniejsza logistyka, poprawa dokładności i jakości to tylko niektóre z nich. Wdrażanie automatyzacji i robotyzacji niesie jednak ze sobą wiele wyzwań – od finansowych, przez technologiczne, po kadrowe, związane m.in. z deficytem pracowników z odpowiednimi, nierzadko ściśle specjalistycznymi kompetencjami. Podczas forum CETEF dyskutowano o wspomnianych problemach, a także o trendach i skutecznym wdrażaniu transformacji cyfrowej. Temu tematowi poświęcona była m.in. sesja zorganizowana we współpracy z czołowymi światowymi producentami rozwiązań do automatyzacji zakładów produkcyjnych i liderami technologicznymi – firmami KUKA i FANUC. Odbyła się również sesja pt. „Trendy rozwoju, szanse i bariery robotyzacji przemysłu europejskiego”, którą poprowadził dr hab. inż. Piotr Szynkarczyk, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP.
Europa jako potęga innowacyjności
Jednym z głównych celów forum jest ułatwienie wielopoziomowej i wielosektorowej współpracy biznesowej różnych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, co warunkuje rozwój innowacji i cyfryzacji, a także budowanie przewagi konkurencyjnej firm z tego regionu.
Wśród zaproszonych gości znalazła się m.in. Mariya Gabriel, komisarz UE do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, która mówiła m.in. o opracowanym w tym roku Nowym Europejskim Planie na rzecz Innowacji. – Chcemy stworzyć paneuropejski ekosystem dla rozwoju innowacyjności, dlatego w jego opracowaniu brali aktywny udział innowatorzy. Ma to być rozwiązanie, którego pozytywne skutki odczują wszyscy partnerzy w każdym zakątku Europy. Na podwalinach europejskiej przedsiębiorczości, wybitnych osiągnięć naukowych, siły wspólnego rynku Nowy Europejski Plan na rzecz Innowacji ma w szczególności poprawić dostęp do funduszy, przyspieszyć i wzmocnić nasz europejski ekosystem, przyciągnąć, a także zatrzymać talenty w dziedzinie deep tech w Europie oraz udoskonalić narzędzia potrzebne do tworzenia polityki – mówiła Mariya Gabriel, zapraszając do udziału w wydarzeniu.
źródło: Automatyka 12/2022
Komentarze
blog comments powered by Disqus