Czujniki Long Range Perfect Prox firmy EATON
Firma Eaton wprowadziła do oferty serię czujników fotoelektrycznych E67 Long Range Perfect Prox. Nowe czujniki dalekiego zasięgu niezawodnie wykrywają wszystkie cele w swoim zakresie działania, czyli do odległości 2,4 m, bez względu na różnice w kolorze, współczynniku odbicia, kontraście czy kształcie powierzchni. Dzięki temu czujniki odbiciowe z serii E67 są najbardziej wydajnymi detektorami fotoelektrycznymi z tłumieniem wpływu tła, dostępnymi w ofercie firmy Eaton.
Czujniki są produkowane ze stałymi odległościami operacyjnymi, pomiędzy 60 cm a 240 cm (ze skokiem co 10 cm), co sprawia, że użytkownicy nie muszą definiować żadnych dalszych ustawień, a urządzenia są optymalnie przystosowane do specyficznych wymagań aplikacji. W ten sposób klienci korzystają z zalet prostej instalacji i obsługi, co pomaga zapobiegać błędom operacyjnym i ogranicza ewentualne przestoje do minimum. Seria czujników E67 oferuje konstruktorom maszyn i systemów precyzyjne rozwiązanie z zakresu detekcji dla większych odległości i wymagających aplikacji, takich jak praca maszyn owijających palety.
Firma Eaton opracowała serię czujników E67 Long Range Perfect Prox w odpowiedzi na potrzeby najbardziej wymagających aplikacji dla czujników fotoelektrycznych. Jako najbardziej wydajne modele w swojej klasie, czujniki dalekiego zasięgu firmy Eaton wykrywają cele, które stanowią wyzwanie dla wielu innych detektorów, takie jak płaskie, czarne obiekty, obiekty o dużej przezroczystości, jak folie, czy obiekty znajdujące się pod bardzo małym kątem.
Technologia Perfect Prox umożliwia optymalne tłumienie wpływu tła i niezawodne działanie czujników odbiciowych. Co więcej, dwie diody LED umieszczone na górze obudowy czujnika E67 zapewniają czytelne określanie statusu działania i stanu wyjścia. Umożliwia to użytkownikom natychmiastowe stwierdzenie, czy czujnik działa i wykrywa obiekty.
Czujniki E67 są dostępne w wersjach z zasilaniem DC (18–30 V DC) oraz w wersjach, które umożliwiają działanie zarówno przy zasilaniu AC, jak i DC (20–132 V AC/DC). Modele o zasilaniu DC są wyposażone w wyjścia NPN oraz PNP. Seria czujników E67 ma w pełni izolowaną obudowę o stopniu ochrony IP67, co umożliwia działanie w trudnych środowiskach przemysłowych. Dwie opcje montażu ułatwiają instalację czujnika.
Czujniki do specjalnych zastosowań
Firma Eaton wprowadza na rynek nową serię E75/E76 wydajnych czujników fotoelektrycznych z regulowanym obszarem tłumienia tła i znacznie rozszerzonym zakresem detekcji. Kluczowym elementem tego rozwiązania jest technologia IntelliView. Łączy ona dużą liczbę nowych technik wykrywania kontrastu, koloru i luminescencji dla szczególnie trudnych aplikacji, w których wymagana jest zwiększona precyzja przy większych odległościach i w niesprzyjających warunkach otoczenia. Dzięki małej liczbie błędów w wykrywaniu urządzenia sprawdzają się w najtrudniejszych aplikacjach, zwiększając w ten sposób wydajność maszyn i całych instalacji.
Wraz z serią E75/76 Eaton wprowadza czujniki fotoelektryczne z regulowanym obszarem tłumienia tła. Wykrywają one precyzyjnie obiekty do odległości 190 cm, jednocześnie tłumiąc np. wpływ krawędzi opakowania/pojemnika. Oprócz szerokiego zakresu zastosowań, czujniki wyróżniają się prostą instalacją. To pozwala użytkownikom przystosować je na obiekcie do wymagań wynikających z lokalnych warunków pracy.
Firma Eaton opracowała również laserowe czujniki odległości ze zwiększoną głębokością detekcji, specjalnie dla serii E75/E76. Mają one na wyjściu sygnał w przedziale 0–10 V, który zmienia się w zakresie pracy urządzenia proporcjonalnie do odległości między czołem czujnika a wykrywanym obiektem. Zintegrowany laser klasy II wykrywa obiekty w zakresie odległości między 0,3 m a 4 m. Oprócz wyjść analogowych, nowe czujniki są wyposażone w dwa wyjścia PNP, które można zaprogramować tak, aby przełączały się przy ustalanych odległościach.
Czujniki fotoelektryczne firmy Eaton z serii E75/E76 są podzielone na detektory koloru, kontrastu i luminescencji. Czujniki koloru wykorzystują nowy algorytm „chromatyczność plus natężenie”. Zapewnia to zwiększoną czułość na zmiany odcieni koloru i poprawia rozróżnianie skali odcieni szarości. Tryb „chromatyczność plus natężenie” jest zalecany dla zadań detekcji różnych kolorów na tym samym typie materiału w zakresie wykrywania obiektów od 5 do 45 mm od czoła czujnika.
Przedmioty z powierzchniami odbijającymi lub obiekty świecące są wykrywane przez czujniki luminescencyjne E75/E76 w zakresie odległości od 8 mm do 20 mm od czujnika. Przyjazna dla użytkownika procedura konfiguracji umożliwia łatwy odbiór i konserwację czujników kontrastu, jak i luminescencyjnych. Użytkownicy mogą dostosować urządzenia do swoich aplikacji w zaledwie trzech krokach i w ten sposób oszczędzić czas w trakcie instalacji czy późniejszych modyfikacji systemu.
Analogowe, indukcyjne czujniki zbliżeniowe o bezkonkurencyjnym zakresie detekcji
Firma Eaton wprowadza na rynek serię nowych, wysokowydajnych czujników indukcyjnych E59 AccuProx, które charakteryzują się wyjątkowo dużym zasięgiem detekcji. Dzięki innowacyjnej technologii iProx czujniki AccuProx zapewniają rozszerzony liniowy zakres wykrywania do 25 mm, co stanowi 3-4 razy większą wartość od powszechnie występującej w typowych, cylindrycznych analogowych czujnikach indukcyjnych. Co istotne, zwiększenie zakresu pracy urządzeń nie wpływa negatywnie na ich dokładność pomiarową.
Dzięki takiej charakterystyce czujniki zbliżeniowe są optymalnie przystosowane do wymagających aplikacji, w których występuje konieczność precyzyjnego wykrywania i pomiaru pozycji obiektów, jak np. w przypadku pozycjonowania części, odrzucania usterek materiałowych lub pomiaru różnic w materiale wyjściowym. Dzięki takim możliwościom nowych czujników użytkownicy mogą zapobiegać powstawaniu usterek w produkcji, co przekłada się na znaczący wzrost precyzji wymiarowej produktów końcowych i tym samym zwiększenie produktywności.
Seria E59 AccuProx umożliwia użytkownikom korzystanie z zalet czujników umieszczonych w kompaktowej obudowie cylindrycznej, charakteryzujących się ponadprzeciętnymi możliwościami pod względem rozdzielczości, liniowości i zakresu detekcji. W odróżnieniu od standardowych czujników indukcyjnych, w których styk jest zamknięty bądź otwarty w zależności od obecności/braku obiektu, analogowe czujniki Accu Prox zapewniają sygnał elektryczny zmieniający się proporcjonalnie w zależności od pozycji metalowego obiektu w obszarze detekcji. Dzięki rozszerzonemu zasięgowi wykrywania liniowego, czujniki AccuProx gwarantują wysoką rozdzielczość wyjściową i powtarzalność pomiarową w aplikacjach wymagających dużej precyzji detekcji. Zastosowania te obejmują pozycjonowanie części, pomiar odległości, wielkości i grubości, sprawdzanie uszkodzonych miejsc lub materiałów, ogólną inspekcję, jak również wykrywanie zmian odległości od osi do osi, kątów absolutnych i różnych gatunków metali. Dwie wersje montażu gwarantują maksymalną elastyczność w fazie projektowania aplikacji.
źródło: Eaton
Komentarze
blog comments powered by Disqus