Dalkia zakończyła pierwszy etap transformacji energetycznej zakładu Upfield Katowice
Materiał prasowy drukuj
Dalkia ukończyła pierwszy etap transformacji energetycznej katowickiego zakładu produkcyjnego firmy Upfield Manufacturing. W ramach prowadzonych prac wybudowano i uruchomiono nowoczesną kotłownię parową o wydajności ok. 12t/h, która pokryje zapotrzebowanie zakładu, dostarczając parę do celów technologicznych. Rozwiązanie przyczyni się do redukcji emisji CO2 największej fabryki Upfield w Europie o ponad 9 tys. ton rocznie.
Inwestycję prowadzono w ramach podpisanego 25 marca 2022 roku listu intencyjnego pomiędzy Grupą Dalkia Polska a Upfield Manufacturing, światowym liderem w segmencie roślinnych alternatyw dla nabiału, znanych m.in. pod markami „Rama”, „Flora” i „Violife”. W wyniku porozumienia Dalkia została partnerem w procesie transformacji energetycznej zakładu produkcyjnego Upfield w Katowicach.
– Wyzwaniem dla projektu było już samo usytuowanie kotłowni, która miała powstać w pobliżu torów kolejowych i już istniejącej dookoła infrastruktury. Dodatkowo budynek wzniesiono na terenach pogórniczych, które charakteryzować się mogą niestabilnym podłożem, a w konsekwencji koniecznością palowania pod całą konstrukcją – podkreśla Marek Zdanowicz, prezes zarządu Dalkia Polska Solutions.
Istotny był także odpowiedni dobór kotłów parowych wraz z osprzętem oraz wyposażeniem dodatkowym i automatyką. Dalkia dokonała wyboru najlepszych kominów wraz z zabezpieczeniami BHP i króćcami pomiarowymi, które musiały odpowiadać wytycznym zawartym w decyzji środowiskowej. Dodatkowo została uruchomiona stacja uzdatniania wody obejmująca zmiękczanie, filtry węglowe, filtry mechaniczne oraz odwróconą osmozę wraz ze zbiornikiem wody.
Dalkia przeprowadziła również kompleksowo proces przepięcia istniejącej instalacji pary, zasilanej z sieci będącej własnością spółki Dalkia Polska Energia (DPE) do projektowanej instalacji pary, zasilanej z projektowanych kotłów parowych. Cały proces musiał się odbyć z zachowaniem ciągłości pracy zakładu, przy dostępnej przerwie technologicznej wynoszącej zaledwie 2 dni robocze.
Wykonany budynek składa się obecnie z pomieszczenia kotłowni oraz rozdzielni elektrycznej, w której znajdą się urządzenia sterujące i elektryczne. W pierwszym etapie inwestycji zainstalowano 2 kotły, natomiast docelowo w kotłowni mogą działać 3 kotły.
– Uruchomiona inwestycja zabezpiecza nasze potrzeby produkcyjne na wiele lat. To rozwiązanie nowoczesne, energooszczędne i – co równie istotne – skalowalne. Specjaliści firmy Dalkia przeprowadzili proces inwestycyjny zgodnie z przyjętymi założeniami, pokonując wyzwania towarzyszące projektowi kreatywnie i z największą starannością. Nowe źródło pary uruchomiliśmy z zachowaniem ciągłości pracy zakładu, co w przypadku produkcji jest równie ważne, co sama inwestycja. Dzięki współpracy z firmą Dalkia przybliżamy Upfield do osiągnięcia globalnego celu neutralności węglowej do 2030 roku – przyznaje Andrzej Guzik dyrektor fabryki Upfield Katowice.
Zrealizowany projekt jest przykładem efektywnej transformacji energetycznej, o szczególnym znaczeniu biznesowym oraz środowiskowym. Dzięki modernizacji zakład Upfield zyskał wysokowydajne źródło pary o niskim śladzie węglowym, co w skali roku przyczyni się do ograniczenia emisji CO2 o ponad 9 tysięcy ton. To jedno z pierwszych z szeregu opracowanych przez Dalkię rozwiązań wspierających transformację energetyczną tego zakładu. Kolejne przed nami!
źródło: Dalkia
Słowa kluczowe
automatyka, Dalkia, energetyka, transformacja energetyczna, Upfield Katowice
Komentarze
blog comments powered by Disqus