Hannover Messe 2023
Katarzyna Jakubek (AutomatykaOnline.pl) drukuj
Targi Hannover Messe to jedne z najważniejszych wydarzeń na europejskim rynku. Tematyka tegorocznych targów Hannover Messe obejmowała sztuczną inteligencję, wodór, zarządzanie energią, połączoną i inteligentną produkcję w tym rozwiązania związane z cobotami oraz nowy ekosystem danych Manufacturing-X.
– Duch optymizmu zapanował w halach Hannover Messe – relacjonował dr Jochen Köckler, prezes zarządu Deutsche Messe, podczas konferencji prasowej zamykającej targi HANNOVER MESSE 2023. Ponad 4000 wystawców zaprezentowało swoje rozwiązania dla cyfrowej, połączonej, zrównoważonej branży, witając w Hanowerze 130 000 gości z całego świata. – Pięć dni targów pokazało, że dostępne są technologie umożliwiające konkurencyjną i neutralną dla klimatu produkcję przemysłową – teraz pozostaje tylko kwestia odpowiedniego tempa i determinacji w ich wdrażaniu – stwierdził Köckler.
Jednocześnie powiedział, że oczywiste jest, że ochrona klimatu wymaga pomocy przemysłu w postaci dostawcy i użytkownika technologii umożliwiających produkcję neutralną pod względem emisji CO2. – Hannover Messe to globalna platforma do nawiązywania kontaktów między przemysłem, rządem, naukowcami i społeczeństwem jako całością. A dzielenie się wiedzą i pomysłami nigdy nie było ważniejsze niż dzisiaj. Rozwiązania technologiczne dla produkcji neutralnej dla klimatu są już obecne. Aby jednak w dłuższej perspektywie zapewnić konkurencyjność przemysłu i nasz dobrobyt, należy pokonać biurokratyczne przeszkody, wykorzystać możliwości i zawrzeć ponadnarodowe umowy o współpracy”. Wskaźnik międzynarodowej frekwencji był proporcjonalnie wysoki: 43 procent odwiedzających przyjechało z zagranicy, aby dowiedzieć się, jak mogą dostosować swoją produkcję do przyszłości. Po Niemczech najczęściej odwiedzanymi krajami były Holandia, Chiny, Korea, Polska i Stany Zjednoczone – dodał Köckler.
Na zwiedzających czekały pokazy wysokiej klasy produktów przemysłowych do produkcji neutralnej dla klimatu, nowe technologie wodorowe, inspirujące pomysły na połączone procesy produkcyjne inkubowane przez startupy, roboty sterowane głosem wykorzystujące sztuczną inteligencję, rozwiązania do efektywnego zarządzania energią oraz premiera nowego Ekosystem danych Manufacturing-X, który ma utorować drogę cyfrowym modelom biznesowym, zwłaszcza dla przemysłowych MŚP.
W czasie tegorocznej edycji można było zauważyć trzy główne trendy prezentowane przez wystawców: automatyzacja produkcji, jej cyfryzacja oraz elektromobilność.
Przemysł 4.0 bardziej ustandaryzowany
W czasie tegorocznej edycji targów było co raz mocniej widać współpracę różnych producentów w celu osiągnięcia wspólnego celu. Na łączonych stoiskach można było zobaczyć kompletne linie produkcyjne czy wspólne rozwiązania cyfrowe.
Wyjściem do tego jest koncept „warstwy administracyjnej” która jest projektem pokazowym, zapewniającym znormalizowany opis komponentów, na których wielu producentów na opiera się obecnie, aby zaoferować swoim klientom wartość dodaną. Warstwa administracyjna jest ściśle powiązana z tematem „cyfrowego bliźniaka”.
Wspólne demonstracje aplikacji z udziałem trzech firm pokazały potencjał transformacji cyfrowej w automatyzacji. Bezpieczne prywatne sieci bezprzewodowe 5G firmy Nokia ułatwiają szybką komunikację między maszynami, ludźmi i urządzeniami; możliwości wirtualnego bliźniaka Dassault Systèmes umożliwiają monitorowanie i optymalizację w czasie rzeczywistym a firma OMRON ożywiła innowacje dzięki inteligentnej, zintegrowanej i interaktywnej automatyzacji. Ta uzupełniająca się wiedza może zostać wykorzystana do rozwoju rozwiązań automatyzacji opartych na IoT dla branży motoryzacyjnej, szybkozbywalnych towarów konsumpcyjnych (FMCG), farmaceutycznej i urządzeń medycznych. OMRON zaprezentowała przykłady zastosowań fabrycznych, w których integracja automatyki, szybkiej łączności i technologii wirtualnych bliźniaków przynosi wymierne korzyści.
Firma Dassault Systèmes opracowała wirtualnego bliźniaka autonomicznego i elastycznego rozwiązania produkcyjnego firmy OMRON, aby zilustrować korzyści płynące z wirtualnej symulacji w zakresie planowania, optymalizacji i wydajności.
W inteligentnej i autonomicznej aplikacji transportowej robot mobilny OMRON LD korzysta z bezproblemowej łączności, którą zapewnia technologia prywatnej sieci bezprzewodowej 5G firmy Nokia. Ta aplikacja, zaprojektowana z myślą o innym wyzwaniu klienta — dostępności siły roboczej — pokazuje, jak łatwo można nauczyć roboty współpracujące i mobilne wykonywania powtarzalnych zadań bez potrzeby programowania. Na hali produkcyjnej roboty można podłączyć do systemu sterowania działającego w ramach bezpiecznej prywatnej sieci bezprzewodowej, umożliwiającej szybką komunikację i obsługę złożonych danych w celu optymalizacji danych w czasie rzeczywistym.
Cyfrowy bliźniak jest również kluczowym elementem platformy NUPANO firmy Lenze, ponieważ konstruktorzy maszyn i instalacji chcą wykorzystać nowe źródła przychodów. Presja na nich rośnie, ponieważ muszą się wyróżnić poprzez dodatkowe oferty cyfrowe. Jednak często brakuje im odpowiednich zasobów i niezbędnej wiedzy specjalistycznej, aby wykonać zadanie. Platforma NUPANO Open Automation firmy Lenze została zaprojektowana, aby pomagać, oferując przestrzeń dla cyfrowych innowacji na poziomie maszyny i zakładu oraz tworząc dostęp do nowych modeli biznesowych – bez konieczności wcześniejszej wiedzy informatycznej ze strony użytkownika. Lenze polega na otwartych, sprawdzonych architekturach i technologiach IT, aby zbudować pomost między technologią operacyjną (OT) a światem IT.
HANNOVER MESSE to doskonała wizytówka Industrie 4.0. Nadal chodzi o połączone maszyny, czujniki, dane, informacje i nowe modele biznesowe, ale także o nowy sposób myślenia w przemyśle: firmy muszą być obecne na platformach i muszą rozwijać i obsługiwać własne platformy. Firmy zajmujące się automatyzacją muszą współpracować z klientami, ale także muszą myśleć o open source (ROS2 w robotyce), wspólnie opracowywać produkty, angażować młode firmy i nowe branże, takie jak branża gier (silniki gier w robotyce), uczyć się od siebie nawzajem, pracować razem w nowych konstelacjach („koopetycja”) i zarabiać na innych procesach biznesowych. Nie zawsze jest to łatwe, dlatego Industrie 4.0 staje się również kwestią kulturalną i edukacyjną.
Na przykład Festo Didactic oferuje kompleksowe programy szkoleniowe i kwalifikacyjne dla Industrie 4.0 z CP Factory – uniwersalną platformą badawczą i edukacyjną Industrie 4.0. Festo CTO, Ansgar Kriwet, podkreślił niedawno podczas wewnętrznego wydarzenia, że cyfryzacja jest głównym tematem nauczania. Jednocześnie dał zapowiedź przyszłych produktów. Mówiąc prościej: firma będzie oferować sprzęt wielofunkcyjny jako produkt definiowany programowo, wypełniony sztuczną inteligencją.
Promocja startupów
Startupy są źródłem innowacji, które rozwijają nowe technologie i modele biznesowe oraz pomagają rozwiązywać wyzwania obencych czasów. Odzwierciedlają to ich produkty i rozwiązania – od uczenia maszynowego po cyfrowe bliźniaki i integrację IT/OT po e-mobilność i zielony wodór.
Główna arena startupów znajdowała się w hali 17 i składała się z obszarów wystawienniczych i scenicznych do prezentacji produktów i spotkań jeden na jeden, a także szeregu różnych formatów networkingowych. Uzupełnieniem była wystawa grupy „Młode i innowacyjne firmy” w hali 16, sponsorowana przez Niemieckie Biuro Ekonomiczne i Kontroli Eksportu.
ai-omatic solutions GmbH wystawia się na targach HANNOVER MESSE po raz pierwszy w tym roku. Startup z Hamburga prezentuje cyfrowego asystenta konserwacji, który przenosi specjalistyczną wiedzę inżyniera do systemu AI o nieograniczonej mocy obliczeniowej, wykrywając nietypowe zachowanie, zanim stanie się problemem. Jest to pierwsze działające i skalowalne rozwiązanie do monitorowania maszyn, które zapewnia wiarygodne i możliwe do interpretacji wyniki. – Obecnie budujemy obiecujące partnerstwa z SAP, Siemens, LHIND, Adamos i Telekom. Nasz produkt kierowany jest do firm produkcyjnych oraz producentów maszyn m.in. z branży motoryzacyjnej, opakowaniowej, farmaceutycznej, spożywczej czy chemicznej – – mówi Anna Weirauch, Customer Success Manager w ai-omatic solutions.
Swoje innowacyjne podejście do zapewnienia ciągłości biznesowej na każdym etapie produkcji w hali 17 prezentowała również firma Dassault Systèmes. Na stoisku można było zobaczyć możliwości platformy 3DEXPERIENCE w zakresie nie tylko współpracy między działami i organizacjami, ale także doskonalenia procesów i stymulowania innowacyjności dzięki wykorzystaniu wirtualnych kopii bliźniaczych na hali produkcyjnej. Odwiedzający mogli poznać cztery cztery studia przypadków zastosowania wirtualnych kopii bliźniaczych i rzeczywistości rozszerzonej w obszarze produkcji i obsługi posprzedażowej, m.in. w roli systemów wsparcia linii montażowych i serwisowych oraz w postaci w pełni zautomatyzowanego rozwiązania z zakresu kontroli jakości.
W duchu neutralności klimatycznej
– Ochrona klimatu i zrównoważony rozwój znajdują się obecnie na szczycie listy priorytetów przemysłu na całym świecie. Aby osiągnąć zamierzoną neutralność klimatyczną, potrzebne są nowe, inteligentne technologie i rozwiązania w zakresie ochrony zasobów i wydajnej produkcji we wszystkich dziedzinach życia – powiedział Thilo Brodtmann, wiceprezes wykonawczy VDMA. – Na targach Hannover Messe wyczuliśmy duże zainteresowanie klientów rozwiązaniami oferowanymi w tym celu przez sektor budowy maszyn i urządzeń. Właśnie dlatego tegoroczny pokaz był pełnym sukcesem dla naszej branży i ważnym znakiem, że inteligentna i połączona produkcja może sprostać głównym wyzwaniom naszych czasów – dodał.
Ponad 100 delegacji politycznych z ponad 50 krajów odwiedziło w tym roku Hannover Messe – przede wszystkim wizyta kanclerza Niemiec Olafa Scholza wraz z prezydentem Indonezji Joko Widodo i niemieckim ministrem gospodarki Robertem Habeckiem, którzy spędzili cały wtorek na zwiedzaniu hal HANNOVER MESSE. Przedstawiciele Unii Europejskiej w Brukseli byli obecni jak nigdy dotąd. Inne delegacje przyjechały z innych części Europy, a także z Argentyny, Meksyku, Kanady, Japonii, Chin, USA i Indii. Tegoroczny Kraj Partnerski, Indonezja, zaprezentował się jako bardzo atrakcyjna i dynamiczna lokalizacja dla inwestycji i partnerstwa.
Oprócz 130 000 zwiedzających na terenie targów, targi mogły doliczyć się kolejnych 15 000 zarejestrowanych zwiedzających, którzy uczestniczyli w wydarzeniu cyfrowo. Śledzili program konferencji, zapoznawali się z cyfrowymi prezentacjami produktów i brali udział w hybrydowych wycieczkach dla zwiedzających.
Kolejne targi Hannover Messe odbędą się w dniach 22-26 kwietnia 2024 r, krajem partnerskim będzie Kanada.
źródło: AutomatykaOnline.pl
Komentarze
blog comments powered by Disqus