Innowacyjność w dobie Przemysłu 4.0. Hannover Messe 2023
Roman Szewczyk, Rafał Kłoda, Jan Piwiński (Łukasiewicz – PIAP) drukuj
W dniach 17–21 kwietnia 2023 r. odbyły się drugie w erze postpandemicznej targi Hannover Messe. Tradycyjnie jest to największa i najbardziej prestiżowa przemysłowa impreza targowa w Unii Europejskiej. Pomimo to nie sposób nie zauważyć, że targi Hannover Messe w roku 2023 były wyraźnie mniejsze niż kilka lat temu.
W tym roku, tak jak w cyfrowej edycji w roku 2021, targi Hannover Messe były organizowane w partnerstwie z Republiką Indonezji. W targach uczestniczyła także znacząca reprezentacja firm z Chińskiej Republiki Ludowej oraz Turcji.
Pośród prezentowanych rozwiązań wyraźnie można było zaobserwować procesy transformacji w kierunku rozwiązań Przemysłu 4.0 oraz digitalizacji procesów przemysłowych. Jednym z najbardziej wizjonerskich rozwiązań było prezentowane przez firmę Capgemini środowisko Industrial Metaverse, w którym, za pomocą zestawu gogli i dwóch kontrolerów, użytkownik może wykonywać zadania w bezpośrednim kontakcie z wirtualnymi maszynami.
Równocześnie wiele firm zaprezentowało bardziej tradycyjne podejście do cyfryzacji przemysłu. Zarówno firmy TeamViewer, jak i VMware przedstawiły na targach nowe, ulepszone podejście zarówno do wirtualizacji stacji komputerowych, jak i do nowych, bezpieczniejszych rozwiązań na potrzeby pracy zdalnej.
Zgodnie z oczekiwaniem, dużą część targów Hannover Messe 2023 zajmowały roboty. Jednak wyraźnie widać, że aktualnie opracowywane rozwiązania robotyczne są coraz bardziej odległe od tradycyjnych robotów przemysłowych. Na targach dominowały koboty, tanie systemy o dużej elastyczności konfiguracji, zrobotyzowane systemy transportowe, takie jak np. przemysłowe roboty mobilne firmy SEW-Eurodrive czy pracujące bezpośrednio z człowiekiem roboty na potrzeby ośrodków SPA & Wellness – w tym roboty chińskiej firmy AUBO. Produkty te są już na tyle dojrzałe technologicznie, ze najodważniejsi uczestnicy targów mogli osobiście spróbować robotycznego masażu.
W trakcie wydarzenia goście mogli uczestniczyć w seminariach, na których prezentowano najnowsze trendy rozwojowe globalnego przemysłu. Ważną prezentowaną ideą związaną z Przemysłem 4.0 była koncepcja cyfrowego bliźniaka zarówno dla urządzeń, jak i dla operatora. Koncepcja ta, przedstawiona przez przedstawiciela firmy UNITY zakłada, że cyfrowy bliźniak (digital twin) będzie wraz z rozwojem systemów przemysłowego metawersum, uzyskiwał coraz większą autonomię. Warto także odnotować koncepcję Cyfrowego Paszportu Produktu (Digital Product Passport) przedstawioną przez przedstawicieli Komisji Europejskiej. W niedalekiej przyszłości cyfrowy paszport produktu umożliwi zgromadzenie w jednym miejscu informacji o materiałach, z których wykonano produkt, możliwościach i zrealizowanych naprawach oraz o jego właścicielu. Umożliwi to nadzór nad każdą sztuką produktu, powiązanie ich z indywidualnym właścicielem, a w konsekwencji ograniczenie konsumpcji nowych produktów i ich negatywnego wpływu na środowisko. Pierwszymi rozwiązaniami, na których będzie testowana koncepcja Cyfrowego Paszportu Produktu będą akumulatory oraz produkty tekstylne.
Warto także odnotować, że ważną część targów Hannover Messe w roku 2023 zajmowały produkty technologii wodorowej. Mimo że w Unii Europejskiej i USA, w odróżnieniu od Dalekiego Wschodu, technologie wodorowe ciągle traktowane są jako drugorzędna alternatywa w zakresie ekomobilności i magazynowania energii, na targach można było zobaczyć dojrzałe produkty w zakresie ogniw wodorowych do generacji energii elektrycznej czy wysokociśnieniowe zbiorniki wodorowe firmy NPROXX.
Pozytywnym zaskoczeniem był fakt, że duże koncerny nie prezentowały tylko i wyłącznie swoich najnowszych technologii samodzielnie, ale pokazywały także liczne zastosowania tych technologii w konkretnych projektach. Podobna tendencja była już zauważona na Warsaw Industry Week w ubiegłym roku, ale skala tego zjawiska na targach Hannover Messe była wprost ogromna. Liczne małe i średnie firmy integratorskie prezentowały swoje osiągnięcia pod wspólnym szyldem dużych koncernów. Przedsiębiorcy mogli przedstawić swój potencjał i własne zrealizowane projekty. Na taką synergię zdecydowały się m.in. firmy Siemens oraz Amazon Web Service. Na ich stoiskach można było zauważyć mniejsze i mało znane firmy wykorzystujące rozwiązania Siemens czy usługi Amazon we własnych systemach lub produktach.
W perspektywie najbliższych lat takie działania będą miały bardzo pozytywny globalny skutek. To zjawisko pokazuje, że duże korporacje nie zamierzają rywalizować ze sobą, wprowadzając bardzo podobne usługi czy produkty pod własnym brandem, lecz zmierzają raczej do dostarczania usług lub produktów pozwalających na swobodne ich łączenie z innymi systemami. To doskonała przestrzeń dla rozwoju firm integratorskich.
Bardzo pozytywną i pro przedsiębiorczą inicjatywą był pawilon „Świętokrzyskie Region-Poland”, który w rzeczywistości był wyjazdową misją gospodarczą przedsiębiorców z województwa świętokrzyskiego działających w sektorze metalowo-maszynowym i odlewniczym. Pawilon został sfinansowany przez Oddział ds. Promocji Gospodarczej Regionu Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w ramach projektu promocji gospodarczej województwa świętokrzyskiego: „Świętokrzyskie – hard to pronunce, easy to do business in”. W ramach pawilonu ponad 20 firm produkcyjnych z regionu mogło bezkosztowo zaprezentować swoją ofertę oraz budować partnerstwa, co prawdopodobnie nie byłoby możliwe, gdyby koszty wyjazdu oraz wystawiennictwa musiały ponieść indywidualnie. Warto nadmienić również, że Polska, jako jeden z nielicznych krajów Unii Europejskiej, nie miała swojego pawilonu prezentującego innowacyjne rozwiązania krajowego przemysłu.
Podsumowując – mimo że trochę mniejsze niż przed laty, targi Hannover Messe ciągle są kluczowym punktem przemysłowego krajobrazu Europy, w którym spotykają się idee, innowatorzy i przedsiębiorcy, gotowi przekuć nowatorskie idee na produkty przynoszące zyski społeczeństwu i firmom komercyjnym.
źródło: Automatyka 6/2023
Komentarze
blog comments powered by Disqus