Jak przygotować się do inwestycji w podesty przemysłowe?
Materiał prasowy drukuj
Każde sprawnie zarządzane przedsiębiorstwo dochodzi do momentu, w którym dotychczasowy model biznesowy nie jest w stanie podołać rosnącemu zapotrzebowaniu na oferowane usługi. Sytuacja ta prezentuje się podobnie w przypadku obiektów magazynowych, mierzących się z coraz większą liczbą jednostek do składowania. Warto pamiętać, że przenosiny do większego magazynu nie muszą stanowić jedynej opcji – pomocne mogą okazać się uniwersalne podesty przemysłowe. Dlaczego warto w nie zainwestować?
Czym są podesty przemysłowe?
Podest przemysłowy, określany również mianem mezaniny bądź antresoli, jest samonośną konstrukcją o jednym lub wielu funkcjonalnych poziomach. To instalacja zbudowana z belek cienkościennych, które są wsparte na słupach połączony z posadzką w magazynie metodą kotwienia. Za jej stabilność odpowiadają systemy stężeń, a jako materiał na poszycie podestu wykorzystuje się solidne płyty wiórowe bądź kraty pomostowe.
Funkcjonalne podesty przemysłowe pozwalają zwiększyć powierzchnię użytkową w magazynie nawet kilkukrotnie, ulepszając jednocześnie zastosowane procesy logistyczne. Inwestycja w podest przemysłowy sprawdza się najlepiej w sytuacji, gdy hala magazynowa jest odpowiednio wysoka, a całej przestrzeni obiektu nie zajmują regały wysokiego składowania. Gdy warunek ten jest spełniony, będziemy w stanie podzielić dostępne miejsce na kondygnacje.
Podesty przemysłowe – jak przygotować się do ich zastosowania?
Aby podest przemysłowy spełnił pokładane w nim oczekiwania, należy postawić na zlecenie realizacji doświadczonej marce, która zadba o jego geometrię, czyli dobór odpowiedniej liczby i wysokości konstrukcyjnej poziomów. Kluczem do montażu trwałych antresoli jest również wyznaczenie odpowiedniej siatki słupów – to proces mający na celu wyznaczenie w hali odpowiednich miejsc na umiejscowienie słupów.
Proces ten może stanowić duże wyzwanie – słupy i stężenia pionowe nie mogą kolidować ze znajdującymi się w magazynie instalacjami. Niedopuszczalne są również sytuacje, w której podest przemysłowy utrudnia transport wewnętrzny, obsługę urządzeń bądź nachodzi na ścieżki ewakuacyjne. Częstotliwość rozmieszczenia słupów jest uzależniona od specyfiki gromadzonych towarów – im większa odległość pomiędzy słupami, tym dłuższe i mocniejsze muszą być profile belek.
Czy podest przemysłowy ogranicza możliwości wyposażenia magazynu?
Obecność słupów podpierających podesty przemysłowe może stwarzać problemy z doborem odpowiednich regałów. Częstotliwość ich rozstawienia ma kluczowy wpływ na ilość wolnej przestrzeni na poszczególnych poziomach – jeśli są one rozlokowane stosunkowo rzadko, zyskujemy więcej możliwości w zakresie doboru konstrukcji regałowych. Należy pamiętać jednak, że duży rozstaw słupów prowadzi do większego obciążenia punktowe posadzki, co może skutkować przekroczeniem jej nośności.
Należy wówczas wzmocnić posadzkę z pomocą uprawnionego konstruktora. Choć proces ten przyczynia się do wzrostu ponoszonych kosztów, pomaga usprawnić organizację działań logistycznych. Sprawnie zaprojektowane podesty przemysłowe pozwalają zwiększyć dostępne miejsce przy relatywnie niewielkich kosztach, tworząc bezpieczny i praktyczny podest przemysłowy.
Skontaktuj się ze specjalistami Nedcon Silesia
Szukasz marki, która zaprojektuje i wdroży nowoczesne podesty przemysłowe w Twoim magazynie? Zapoznaj się z ofertą firmy Nedcon Silesia, specjalizującej się w aranżacji i wyposażaniu przestrzeni dla dużych marek, reprezentujących wiele zróżnicowanych branż. Skontaktuj się z opiekunami inwestycji Nedcon Silesia i dowiedz się, ile oszczędności przyniesie Ci inwestycja w podest przemysłowy.
źródło: Nedcon
Komentarze
blog comments powered by Disqus