Koło naukowe “Integra” zaprasza na ROBOCOMP 2014
Katarzyna Jakubek drukuj
Jeżeli chciałbyś zobaczyć jedyne w swoim rodzaju walki robotów, widowiskowe konstrukcje oraz najnowsze technologie, to ROBOCOMP jest wydarzeniem, na którym nie może Ciebie zabraknąć. Festiwal Robotyki ROBOCOMP, który już po raz piąty z rzędu organizuje Koło Naukowe “Integra” działające przy Akademii Górniczo-Hutniczej, odbędzie się już 25 października w budynkach A0 i U2 AGH.
„Robocomp” od kilku lat wpisuje się w kalendarz największych polskich imprez związanych z tematyką robotyki amatorskiej. Zwiedzający, niezależnie od swojego wieku, mają możliwość znalezienia interesujących informacji na temat robotyki i elektroniki.
Festiwal „Robocomp” to nie tylko zawody robotów i rywalizacja. Dla najmłodszych kibiców, w trakcie festiwalu odbywają się warsztaty pozwalające nawiązać im swój często pierwszy kontakt z elektroniką i robotyką. Jest to niezapomniane przeżycie, będące zarazem pierwszym krokiem na drodze do budowy własnego robota. Zakończeniem festiwalu jest finał urozmaicony konkursami dla publiczności. Jest to dla nas wspaniała okazja do rozdania upominków, aby następnym razem było Was, drodzy kibice, jeszcze więcej.
W tym roku przygotowano aż sześć głównych konkurencji, w których roboty będą walczyć o najwyższe miejsce na podium:
- StandardSumo. Startują w niej roboty ważące 3 kg, mające maksymalne wymiary 20 na 20 cm. Ring, na którym rozgrywane są walki, ma średnicę ponad 1,5 m.
- Husarion MiniSumo. Najbardziej popularna konkurencja z grupy zawodów Sumo. Dwa roboty o wymiarach 10 na 10 cm starają się zepchnąć przeciwnika z ringu. Walki często są bardzo zacięte i widowiskowe.
- LineFollower. W kategorii tej startujące roboty mają za zadanie jak najszybciej przejechać trasę wyznaczoną przez czarną linię na białym podłożu. Zawodnicy stosują różne sztuczki zwiększające szybkość przejazdów – najnowsze rozwiązania opierają się o zastosowanie turbin zwiększających przyczepność robota.
- LineFollower Enhanced. Kategoria bardzo podobna do kategorii LineFollower. Robot musi jak najszybciej przejechać przez trasę wyznaczoną linią, przy czym na swojej drodze spotyka na różne przeszkody, np. tunel i cegłę blokującą przejazd.
- MicroMouse. Innymi słowy „mysz w labiryncie” – roboty zostają wpuszczone do labiryntu i ich zadaniem jest odnalezienie jego środka w jak najkrótszym czasie. W tej kategorii liczy się zarówno szybkość robota, jak i zastosowany algorytm przeszukiwania labiryntu.
- Motorola Solutions Freestyle. Jak sama nazwa wskazuje – w tej kategorii prezentowane są roboty niemieszczące się w sztywnych ramach regulaminów pozostałych konkurencji. Można natrafić na różne szalone konstrukcje – zawodnicy na pewno czymś nas zaskoczą. Najlepszy robot wybierany jest przez jury.
Oprócz konkurencji głównych na festiwalu odbędą się także konkurencje pokazowa, a wśród nich: LineFollower Light, LegoSumo, MicroSumo , Delphi NanoSumo, Wyścig Robotów Kroczących.
Pomysł organizacji turnieju robotów był przewidywalnym skutkiem częstych wyjazdów i licznych sukcesów robotów skonstruowanych przez członków naszego Koła na turniejach w całej Europie. Chcąc przetestować nasze umiejętności organizacyjne w grudniu 2009 roku zorganizowaliśmy lokalne zawody. Mimo skromnej promocji konkurs wzbudził duże zainteresowanie wśród społeczności akademickiej, ale też zwykłych mieszkańców Krakowa – rywalizację robotów śledziło ponad stu widzów i brało w nich udział kilkudziesięciu uczestników.
5 czerwca 2010 roku, wykorzystując zdobyte doświadczenia, zorganizowaliśmy zawody międzynarodowe. W rozgrywkach wzięło udział ok. 100 robotów – Festiwal przyciągnął zawodników z Polski, Litwy, Łotwy i Słowacji. Zmaganiom przyglądało się kilkaset osób, w tym studenci, uczniowie oraz rodzice z dziećmi, dla których przygotowaliśmy konkursy z nagrodami.
Kolejne edycje były lepsze pod każdym względem – więcej zawodników i nagród, zdołaliśmy również zgromadzić publiczność na poziomie kilku tysięcy – co przerodziło się w imprezę na tyle dużą, że ściągającą zainteresowanie mediów dużego formatu. Popularność skutkowała również współpracą z kilkoma branżowymi portalami na zasadzie patronatu.
Mamy nadzieję, że zawody te po raz kolejny będą wielkim wydarzeniem – sprowadzającym do budynków AGH nie tylko dużą liczbę uczestników, ale i rzesze widzów.
Szczegółowe informacje dotyczące festiwalu oraz konkurencji stopniowo pojawiają się na stronie głównej zawodów:www.robocomp.info.
Zapraszamy do zadawania pytań na adres integra@student.agh.edu.pl.
źródło: Koło Naukowe "Integra"
Komentarze
blog comments powered by Disqus