Konkurs ASTOR rozstrzygnięty
Finał tegorocznej, XVI już edycji konkursu ASTOR na najlepszą pracę dyplomową odbył się 28 listopada 2014 r. w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, a przyświecało mu motto „Moc technologii dla edukacji”. Spotkanie obejmowało także seminarium, podczas którego przedstawiono m.in. przykłady pozyskiwania środków z funduszy unijnych na cele dydaktyczne.
Pierwszy konkurs na najlepszą pracę dyplomową firma ASTOR zorganizowała w 1998 r. Celem konkursu jest motywacja przyszłych inżynierów do tworzenia prac dyplomowych z wykorzystaniem rozwiązań oferowanych przez globalnych dostawców, z którymi ASTOR współpracuje. Ci, którzy zdecydują się na wykonanie takiej pracy, mają zapewnione wsparcie merytoryczne i techniczne specjalistów z firmy ASTOR.
Miejsce finału XVI edycji konkursu wybrano z rozmysłem, ponieważ Centrum Nauki Kopernik w Warszawie propaguje rozwój poprzez naukę. Program seminarium w CNK, oprócz części finałowej konkursu ASTOR, obejmował m.in. prezentacje o tym, jak inwestować w zawodową przyszłość i pozyskiwać finansowanie ze środków unijnych, a także prezentacje laboratoriów wyposażonych w nowoczesny sprzęt dostarczony przez ASTOR oraz przykłady współpracy firmy z uczelniami i szkołami średnimi. Z prezentacją wystąpił również Praktykant Roku ASTOR 2014 – Damian Kwaśny, który odbywał praktykę w krakowskim oddziale ASTOR. Jest on autorem aplikacji do gry w warcaby z robotem Epson. Nagrodą za zdobyty tytuł jest staż w firmie Horner w Irlandii, której przedstawicielem w Polsce jest ASTOR. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele uczelni technicznych z całej Polski, w tym finaliści konkursu ASTOR wraz ze swoimi promotorami, jurorzy zasiadający w kapitule konkursu oraz przedstawiciele mediów i firmy ASTOR zaangażowani w projekt.
Tematyka prac zgłaszanych do konkursu mogła być związana z systemami sterowania linią produkcyjną, monitoringiem i wizualizacją procesów przemysłowych, automatyzacją procesów produkcyjnych lub stanowiskami zrobotyzowanymi. Do pierwszego etapu zakwalifikowano 16 prac, a do ścisłego finału – sześć. Autorzy tych ostatnich zaprezentowali je przed jury konkursu.
Przy ocenie prac konkursowych jury kierowało się ich innowacyjnością, poziomem technicznego wykonania oraz możliwością wdrożenia w praktyce. W tym roku, po raz pierwszy, jednym z głosów jury była publiczność. Zwycięzcy konkursu, oprócz nagrody pieniężnej, zyskują możliwość zdobycia ciekawej pracy oraz nawiązania kontaktów z ekspertami z branży.
Laureaci XVI edycji konkursu to: I miejsce – Andrzej Gackowski z Politechniki Poznańskiej za pracę pt. „Projekt systemu monitoringu zużycia mediów w zakładzie przemysłowym” (to innowacyjne rozwiązanie zostało już wdrożone w przemyśle); II miejsce – Maciej Bajor z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za pracę pt. „Projekt, komunikacja i programowanie układu robota przemysłowego oraz silników krokowych”; III miejsce – Bartłomiej Gola z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej za „Projekt robota kroczącego wg koncepcji Theo Jansena”.
– Jako inżynier jestem dumny, że polska myśl inżynierska, co zresztą pokazały nagrodzone prace, to synonim innowacyjności, nowoczesności i wysokiej jakości. Śmiało może więc konkurować w Europie i na całym świecie – powiedział, podsumowując spotkanie, Stefan Życzkowski, prezes firmy ASTOR i przewodniczący jury konkursowego.
Nowością w konkursie ASTOR 2014 jest nagroda dla uczelni. Katedra, w której laureat I nagrody konkursu prac dyplomowych pisał pracę, otrzymuje zestaw edukacyjny wyposażony w sterownik PLC, dotykowy panel operatorski, przemiennik częstotliwości oraz element wykonawczy.
źródło: Automatyka 1-2/2015
Komentarze
blog comments powered by Disqus