Opolskie zakłady DANONE uznane za jedne z najbardziej innowacyjnych na świecie
Materiał prasowy drukuj
Jako pierwsza w Polsce i jedna z nielicznych fabryk FMCG na świecie, opolskie Zakłady Produkcyjne Nutricia zostały wyróżnione prestiżową nagrodą Światowego Forum Ekonomicznego – Lighthouse Award. Ogłoszone wyróżnienie zostało przyznane za przeprowadzoną w Opolu pionierską transformację cyfrową. Tutaj rozwiązania z zakresu Przemysłu 4.0 oparte o Big Data, nauczanie maszynowe czy sztuczną inteligencję, ale również z zakresu automatyki i robotyki, nie tylko umożliwiają pełną synergię pracy ludzi i maszyn, ale także pozwoliły zakładowi ograniczyć emisję CO2 niemal o 80%, poprawić wydajność i przyniosły oszczędności. Teraz z tych rozwiązań korzystać będzie 40 innych fabryk DANONE na świecie.
Zakłady Produkcyjne Nutricia w Opolu to pionierska fabryka przyszłości DANONE o powierzchni prawie 13 ha. Właśnie tu nowa technologia jest pilotowana i testowana zanim zostanie wdrożona w innych zakładach produkcyjnych DANONE na świecie. W pełni realizowane są tam założenia 4. rewolucji przemysłowej opierającej się m.in. na współpracy ludzi i robotów przemysłowych czy wirtualnych botów wykonujących prace w systemach zarządzania przedsiębiorstwem.
Pionier 4. rewolucji przemysłowej
Wyróżnienie dla DANONE zostało ogłoszone 10 października w Davos. Laureatami tej prestiżowej nagrody corocznie zostają najnowocześniejsze firmy w branży. Zakłady Produkcyjne Nutricia w Opolu zdecydowanie do takich należą – dzięki zastosowanym rozwiązaniom, koszty wytworzenia produktów w Opolu zostały obniżone o 19%, a wydajność wzrosła o 12%. Łącznie, strategia pozyskiwania energii DANONE pozwoliła na zmniejszenie śladu węglowego o 80%.
W Opolu maksymalnie wykorzystuje się dostępne dane, płynące wprost ze sterowników maszyn. Ich analiza umożliwia podniesienie efektywności linii. Wdrożono również systemy zarządzania wiedzą i przepływem informacji (POKA), systemy automatycznego zbierania danych (LineView) czy też predykcyjne systemy utrzymania ruchu, a także systemy oparte o sztuczną inteligencję AI, w tym innowacyjnego robota kolaboracyjnego, robotyzację procesów laboratoryjnych czy instalację zautomatyzowanej inspekcji warzyw.
– W Opolu łączymy innowacyjność, zróżnicowaną technologię produkcji i ogromne zaangażowanie ludzi – połączenie tych czynników to nasz przepis na sukces. W transformację zainwestowaliśmy już ok. 2,4 mln euro, a średni czas zwrotu z inwestycji w projekty cyfrowe w Opolu wynosi 1,5 roku. Rola naszych pracowników w całym tym procesie jest nieoceniona i to wspaniałe, że w powstawanie nowych rozwiązań zaangażowana jest cała załoga. Otrzymanie nagrody WEF jest dla nas wszystkich w Opolu wielkim wyróżnieniem i motywacją do dalszej pracy. Nasz cel to zakład w 100% oparty na danych – mówi Andrzej Drosik, Dyrektor Zakładów Produkcyjnych Nutricia w Opolu.
5 projektów na medal
Wyróżnienie od Światowego Forum Ekonomicznego zostało przyznane za 5 unikalnych, innowacyjnych projektów, jakie wdrożono w Opolu. Należą do nich: optymalizacja suszarki bębnowej przy użyciu sztucznej inteligencji (dzięki niej zmniejszono straty i zużycie energii o 40%); połączony ekosystem dla zautomatyzowanych operacji laboratoryjnych; zdigitalizowany system zarządzania wydajnością dla całego zakładu; automatyzacja 24 powtarzalnych procesów biznesowych oraz platforma umożliwiająca wszystkim zatrudnionym wspólne opracowywanie usprawnień.
W zakładach produkcyjnych Nutricia każdego dnia powstają produkty dla najbardziej wymagających i wrażliwych konsumentów – należy do nich żywność dla niemowląt i małych dzieci (która później trafia do 101 krajów na wszystkich kontynentach). Dlatego tak ważnym projektem w Opolu było zrobotyzowane laboratorium jakości. Zaangażowanie w badania automatycznych robotów zmniejszyło m.in. ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego, zapewnia dokładniejsze wyniki i zwiększa wydajność laboratorium.
W ramach tworzenia innowacyjnego środowiska, firma nawiązała liczne współprace ze środowiskiem naukowym – z Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu, z Politechniką Opolską i Śląską oraz Uniwersytetem Opolskim. Opolska fabryka zainicjowała m.in. podejście „testuj i ucz się” w 2019 r., gdy rozpoczęła program od Hackathonu – maratonu projektowania innowacyjnych rozwiązań cyfrowych. Zaangażowało się w niego 70 programistów, którzy stworzyli 22 modele matematyczne. Zostały one przetestowane i z sukcesem wdrożone w lokalnym zakładzie.
Technologie w służbie innowacjom i środowisku
Ponad 70 rozwiązań cyfrowych wdrożonych w Opolu przeniesiono i zastosowano już w 39 fabrykach DANONE w całej Europie, co dało w tych krajach blisko 100 mln EUR oszczędności.
W wyniku podjętych inicjatyw, same zakłady w Opolu odnotowały 23% redukcję zużycia energii, a także 25% spadek zużycia wody. Zakłady ograniczyły również odpady materiałowe o 21%. Wszystkie projekty pomogły zapewnić bezpieczeństwo i wydajność złożonych procesów.
Ważnym krokiem na drodze transformacji opolskich zakładów jest również przejście na zieloną energię. Już teraz 100% energii elektrycznej w zakładach produkcyjnych w Opolu jest ze źródeł odnawialnych, co potwierdzają odpowiednie certyfikaty.
To ludzie tworzą maszyny
Cały program transformacji cyfrowej został przeprowadzony przez pracowników DANONE. W tym celu powstał dedykowany, cyfrowy zespół, który zajął się identyfikacją problemów w kluczowych procesach i zaprojektował ich rozwiązania.
Finalnie, wszyscy pracownicy w zakładzie w Opolu wzięli udział w kompleksowych szkoleniach cyfrowych i mentoringu. Dzięki temu wszystkie 700 zatrudnionych osób ma podniesione umiejętności w zakresie procesów cyfrowych.
Za sprawą podjętych działań, wzrosły nie tylko kompetencje, ale również zaangażowanie kadry, które obecnie utrzymuje się na poziomie powyżej 90%. Działania te zmniejszyły również rotację pracowników i wzmocniły pozycję DANONE jako cenionego i wybieranego pracodawcę w regionie.
Wszystkie podjęte aktywności – choć oparte na technologii, to przy ogromnej roli ludzi – pozwoliły firmie DANONE na stworzenie zakładu docenianego na arenie międzynarodowej, który wyznacza kierunek cyfrowej transformacji. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom, dobremu środowisku pracy i możliwościom rozwoju, DANONE może umacniać swoją pozycję najbardziej zaawansowanych zakładów produkcyjnych FMCG w Polsce i na świecie.
źródło: Danone
Komentarze
blog comments powered by Disqus