Pińczowska oczyszczalnia ścieków z nagrodzoną technologią
Materiał prasowy drukuj
Problem zrzutu nieoczyszczonych ścieków – m.in. przez zakłady przemysłowe czy wodociągi – to poważne zagrożenie dla środowiska. Nowoczesne obiekty, takie jak Wodociągi Pińczowskie (z woj. świętokrzyskiego), stawiają na sprawdzony system MSX – automatycznej stacji poboru i monitoringu wody oraz ścieków. Technologia ta, zaprojektowana przez Xylem i Pol-Eko, właśnie została uznana za jeden z najlepszych produktów podczas Targów WOD-KAN w Bydgoszczy.
Doroczne, największe wydarzenie branży – bydgoskie Targi WOD-KAN – to platforma spotkań i miejsce debat nad najlepszymi rozwiązaniami oraz praktykami. W tym roku nagrodę Grand Prix za najlepszy produkt w kategorii „Urządzenie, materiał, wyrób” zdobył system monitoringu MSX. Został on skutecznie wdrożony m.in. przez Wodociągi Pińczowskie, które są przykładem nowoczesnej, zdigitalizowanej, bezpiecznej oczyszczalni ścieków.
By zmniejszyć koszty i wyeliminować problemy
Dzięki sprawdzonemu systemowi monitoringu, możliwe jest wyeliminowanie problemu ponadnormatywnych zrzutów jeszcze przed ich pojawieniem się w samej oczyszczalni. To szczególnie ważne, biorąc pod uwagę zły stan polskich wód. Aktualnie bowiem niestety, niejednokrotnie zakłady przemysłowe dopuszczają się przekroczeń parametrów takich jak choćby chemiczne zapotrzebowanie tlenu (ChZT). To przekłada się na późniejsze problemy dla wodociągów i generuje koszty, a w najbardziej niebezpiecznych przypadkach skaża rzeki niewystarczająco oczyszczonymi ściekami.
Sprawny monitoring to dla zakładów komunalnych również szansa na zredukowanie kosztów poprzez optymalizację zużycia prądu przy jednoczesnej ciągłej kontroli parametrów ścieków.
– Bez zebranych i zagregowanych danych zakłady przemysłowe oraz wodociągowe nie są w stanie reagować odpowiednio szybko w sytuacji zagrożenia, a to niezwykle ważne. Dlatego projektując naszą stację postawiliśmy na takie aspekty, jak niezawodność, bezpieczeństwo i kontrola przez całą dobę. Fakt, że to właśnie stacja monitoringu MSX została nagrodzona przez cenione grono ekspertów z branży wod-kan oraz wybrana m.in. przez Wodociągi Pińczowskie, jest dla nas najlepszym potwierdzeniem, że tworzymy rozwiązania skrojone na miarę – mówi Grzegorz Bohosiewicz, BDM Lab Analytics Poland w Xylem Water Solutions Polska.
Innowacyjna technologia w Pińczowie
Coraz więcej przedsiębiorstw przywiązuje większą wagę do kwestii monitorowania ścieków. Wodociągi Pińczowskie wykorzystujące technologię opracowaną przez Xylem, obsługują teren, na którym znajduje się kilka dużych zakładów przemysłowych odprowadzających ścieki bezpośrednio do sieci kanalizacyjnej.
– Wdrożenie systemu monitoringu MSX umożliwia nam łatwy nadzór 24/7 i ciągłą wymianę informacji z wytwórcami ścieków w czasie rzeczywistym. W praktyce oznacza to lepsze planowanie pracy oczyszczalni i bycie przygotowanym na przyjęcie zwiększonych zrzutów przemysłowych, co jest szczególnie ważne dla środowiska. Do długiej listy zalet wlicza się jednak zdecydowanie również efektywność kosztowa, jaką dzięki systemowi jesteśmy w stanie osiągnąć – mówi Andrzej Głogowiec, Prezes Wodociągów Pińczowskich.
Stacja dostarczona do Pińczowa została dostosowana do potrzeb zakładu i jest wyposażona w pomiar pH, redox, temperatury oraz przewodności. Urządzenie opiera się na próbopobieraku wykonanym ze stali nierdzewnej, nowoczesnym układzie pomiarowym WTW oraz systemie telemetrycznym. W przypadku przekroczenia choćby jednego z badanych parametrów, do kontrolera wysłany zostaje SMS z informacją o wystąpieniu problemu. Równolegle, podczas takiego zdarzenia, system poboru próbki zasysa ściek i umieszcza go w jednej z 24 butelek usytuowanych w termostatyzowanej komorze.
Takie rozwiązanie minimalizuje konieczność częstych przyjazdów do obiektu i zwiększa komfort użytkowania. Dodatkowo obsługa wodociągów może w każdej chwili bez problemu zapoznać się z historią wyników oraz przeanalizować wykresy wygenerowane przez system. Odpowiednio wdrożony i sprawny system MSX, taki jak wdrożony przez Xylem Water Solution dla Wodociągów Pińczowskich, pozwala na znaczącą redukcję lub nawet wyeliminowanie problemu ponadnormatywnych zrzutów jeszcze przed ich pojawieniem się w samej oczyszczalni.
źródło: Xylem Water Solutions Polska
Słowa kluczowe
automatyka, oczyszczalnia ścieków, wod-kan, Wodociągi Pińczowskie, Xylem Water Solutions Polska
Komentarze
blog comments powered by Disqus