Profile z tworzyw sztucznych – produkcja, rodzaje i zastosowanie
Materiał prasowy drukuj
Dynamiczny rozwój wielu współczesnych branż, włączając w to przemysł, transport czy budownictwo, nie byłby możliwy, gdyby nie tworzywa sztuczne oraz produkowane z nich profile. Te niezwykle wszechstronne elementy wykonane z różnych polimerów są niezwykle istotne w kształtowaniu naszej rzeczywistości, czyniąc ją funkcjonalną i nowoczesną. Jak wygląda produkcja tego typu detali? Jakie są ich rodzaje i gdzie dokładnie znajdują zastosowanie?
Produkcja profili na drodze ekstruzji
Proces produkcyjny profili z tworzyw sztucznych jest złożony i obejmuje kilka etapów, z ekstruzją jako elementem kluczowym. Ekstruzja to metoda wytłaczania materiału przez specjalnie zaprojektowaną formę, która nadaje profilowi ostateczny kształt. Na początku procesu tworzywo sztuczne będące termoplastem, pod wpływem ciepła oraz ciśnienia, staje się płynne i może być formowane w dowolny sposób. To właśnie dzięki temu profile z tworzyw sztucznych mogą przyjmować nadzwyczaj skomplikowane formy. Po ochłodzeniu tworzywo w zależności od jego dokładnego rodzaju staje się bardziej lub mniej twarde, zachowując swój nowy kształt.
Rodzaje i charakterystyczne właściwości profili z tworzy sztucznych
Rozwój technologii oraz materiałów sztucznych umożliwił produkcję szerokiej gamy profili z tworzyw sztucznych, które znajdują zastosowanie w różnych sektorach przemysłu. Każdy typ profilu charakteryzuje się bowiem swoimi unikalnymi właściwościami i cechami, które predysponują go do konkretnych zastosowań.
Podstawowe rodzaje i właściwości profili z tworzyw sztucznych:
- Profile miękkie – wykonane z takich materiałów jak PA, TPE, TPV oraz polichlorek winylu (PVC) i poli(etylen-co-octan winylu) (EVA). Są elastyczne i giętkie, odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych i chemikaliów.
- Profile twarde – wykonane z takich tworzyw jak PVC, PC, ABS, SAN, PS, ASA, oraz mieszanki materiałowe (np. PVC/ABS). Odznaczają się dużą sztywnością i twardością. Są odporne na ścieranie i działanie wysokich temperatur.
- Profile kompozytowe – wykonane z dwóch różnych materiałów, gdzie jeden z nich jest rdzeniem, a drugi warstwą nadającą określonych właściwości, są to przykładowo profile zbrojone włóknem szklanym. Odznaczają się wysoką trwałością, odpornością na korozję i działanie czynników atmosferycznych.
Oprócz tego rozróżnia się jeszcze profile z tworzyw sztucznych spienione, czyli z zawartością mikropęcherzyków gazu w swojej strukturze, nadających im właściwości amortyzujących oraz izolujących i profile koekstrudowane, które powstają przy jednoczesnym tłoczeniu dwóch różnych materiałów.
Zastosowanie profili z tworzyw sztucznych
Dzięki wszechstronności termoplastów oraz możliwościom ich niemalże dowolnego kształtowania, profile z tworzyw sztucznych znajdują zastosowanie praktycznie w każdej branży. Są wykorzystywane zarówno w sektorach tradycyjnych, jak budownictwo czy motoryzacja, jak i w nowoczesnych dziedzinach – w tym w energetyce, elektronice oraz medycynie. Możliwość dostosowania profili do specyficznych warunków użytkowych, ich trwałość oraz inne korzystne właściwości sprawiają, że są one niezastąpione w wielu zastosowaniach.
źródło: Primo
Komentarze
blog comments powered by Disqus