Rewolucja w dziedzinie pomiarów elektroenergetycznych dzięki DIRIS Digiware
23 lata po zrewolucjonizowaniu rynku pomiarów elektroenergetycznych związanym z wprowadzeniem pierwszego wielopomiarowego systemu DIRIS, firma SOCOMEC ponownie wysuwa się na czoło stawki proponując najnowszą innowację technologiczną: DIRIS Digiware. Jest to całkowicie modułowy i elastyczny system monitorowania i pomiaru energii elektrycznej.
DIRIS Digiware jest prostym rozwiązaniem umożliwiającym zbudowanie modułowego systemu pomiarowego. W minimalnej wersji zawiera wyświetlacz, moduł pomiaru napięcia, moduły pomiaru prądu i przetworniki prądowe.
Modułowy system DIRIS Digiware z podziałem funkcji bazuje na scentralizowanym wyświetlaczu, pojedynczym module pomiaru napięcia i modułach pomiaru prądu połączonych za pośrednictwem szyny Digiware (kablami RJ45), zapewniając pomiar energii w punkcie połączonym najbliżej rzeczywistego obciążenia. Każdy z modułów pomiaru prądu może monitorować jeden lub kilka obwodów za pośrednictwem niezależnych przetworników prądowych (3, 4 lub 6 w zależności od modułu). W przypadku modułów 3-wejściowych istnieje możliwość monitorowania obwodu 3-fazowego lub 3 obwodów jednofazowych.
Te cztery elementy składowe (centralny wyświetlacz, moduł pomiaru napięcia, moduły pomiaru prądu i przetworniki prądowe) stanowią serce systemu. W aplikacjach bez lokalnego wyświetlacza, interfejs DIRIS Digiware C-31 centralizuje wszystkie dane systemowe. Dane z modułów Digiware i jednostek zdalnych są centralizowane za pomocą jednej lub kilku bramek komunikacyjnych DIRIS G. Każda z bramek zawiera wbudowany web serwer WEBVIEW do monitorowania parametrów elektrycznych w czasie rzeczywistym i analizy zużycia energii.
System uzupełnia opcjonalny tablet z ekranem dotykowym. Może on zostać zamontowany na panelu i podłączony za pomocą kabla Ethernet lub bezprzewodowo przez sieć WiFi (za pośrednictwem routera), dostarczając dane dla oprogramowania do zarządzania energią, np. pakietu VERTELIS.
Do monitorowania zdalnych punktów użytkownik może wykorzystać jednostki pomiarowe DIRIS B-30 z komunikacją bezprzewodową lub interfejsem RS485.
Zaawansowana technologia... to proste
Pozorna prostota opisywanej koncepcji pomiarowej jest wynikiem posiadanego przez firmę SOCOMEC doświadczenia w zakresie pomiarów elektrycznych i technologii komunikacyjnych, jak również spójnej wizji odnośnie cech pomiarowych systemów przyszłości. Powinny one zapewnić dużą dokładność, elastyczność, możliwość pomiaru wielu obwodów i funkcjonalność plug & play, a także powinny to być systemy tanie.
Konkretne korzyści
Dla podwykonawców i projektantów paneli
DIRIS Digiware jest systemem plug&play: zastosowanie złączy RJ45 i RJ12 daje tu możliwość szybkiej integracji modułów i automatycznej konfiguracji podłączonych przetworników prądowych.
DIRIS Digiware jest przede wszystkim systemem bardzo tanim: jego implementacja odbywa się w czasie czterokrotnie krótszym niż w przypadku innych systemów, małe wymiary modułów pozwalają zaoszczędzić przestrzeń w szafach sterowniczych, natomiast zintegrowanie funkcji pomiaru napięcia, komunikacyjnych i wyświetlacza zapewnia nawet 30-procentową redukcję kosztów w porównaniu z obecnymi technologiami pomiarowymi.
Dla użytkowników końcowych
Duża dokładność systemu w szerokim zakresie obciążeń oznacza, że może on zapewnić nieporównywalną precyzję pomiaru energii, pozwalającą realizować inicjatywy z zakresu zwiększania sprawności energetycznej.
DIRIS Digiware umożliwia identyfikację większości obciążeń i zapewnia stałe monitorowanie wielu parametrów elektrycznych pod kątem występowania anomalii. Dzięki monitorowaniu jakości energii elektrycznej, system pozwala łatwiej przewidywać awarie sieci.
DIRIS Digiware zapewnia bardzo dużą elastyczność i doskonale nadaje się do zastosowań w instalacjach o ograniczonej przestrzeni montażowej. System może być łatwo integrowany w istniejących aplikacjach dzięki możliwości wykorzystania przetworników z rdzeniem dzielonym.
Zgodność ze standardami: dokładność pomiarowa odpowiada standardowi IEC 61557-12: klasa 0.5 w zakresie od 2 do 120% nominalnego prądu (z przetwornikami prądowymi TE).
Najważniejsze punkty
- Innowacyjny system pomiarowy o dużej dokładności i elastyczności. Umożliwia prowadzenie pomiarów wieloobwodowych, zapewnia funkcjonalność plug&play i niską cenę,
- Konkretne zalety dla instalatorów, projektantów paneli i użytkowników końcowych,
- Czterokrotnie krótszy czas implementacji,
- Do 30% niższe koszty w porównaniu z obecnymi technologiami.
źródło: SOCOMEC
Komentarze
blog comments powered by Disqus