Robot Kawasaki w Centrum Hewelianum
Centrum Hewelianum to nowoczesne centrum nauki zlokalizowane w Gdańsku na terenie fortu Góry Gradowej. Wizyta w gdańskim centrum nauki to przede wszystkim przygoda, odkrywanie i eksperymentowanie – temu służą interaktywne i multimedialne wystawy zaaranżowane w niezwykłych zabytkowych obiektach. Robot Kawasaki swoje miejsce znalazł w Galerii Ruchu w Centrum Hewelianum.
Zakup nowej technologii w postaci ramienia robota zrealizowany został w ramach projektu „Adaptacja Centrum Hewelianum w Gdańsku na potrzeby naukowo-dydaktyczne pomorskich szkół wyższych". Projekt był współfinansowany w 75% przez Unię Europejską.
„Galeria ruchu" to nowoczesna pracownia naukowo-dydaktyczna w Centrum Hewelianum, zlokalizowana w zabytkowym obiekcie Galerii Strzeleckiej. Obserwacje promieniowania kosmicznego w pierwszej w Polsce komorze mgłowej, kolekcja meteorytów, tunel aerodynamiczny czy badanie ruchu komet – to tylko część stanowisk do eksperymentowania, dostępnych w tej przestrzeni. Na pracownię składa się aż dziewięć sal ekspozycyjnych i ponad trzydzieści interaktywnych stanowisk dydaktycznych, dzięki którym można obserwować i analizować zjawisko ruchu w różnych jego postaciach i formach.
Od firmy ASTOR do Galerii Ruchu został zakupiony robot Kawasaki RS003N wraz z systemem wizyjnym, osprzętem i oprogramowaniem. Firma ASTOR konsekwentnie wspiera polską edukację, pomagając w tworzeniu stanowisk laboratoryjnych na uczelniach, w szkołach technicznych oraz w placówkach naukowo-dydaktycznych.
W ramach oferty przeznaczonej dla „Galerii Ruchu" gdańskiego centrum nauki, na podstawie scenariusza i wytycznych przygotowanych przez Centrum Hewelianum, udało się stworzyć unikatowe stanowisko, na którym robot Kawasaki przenosi klocki i buduje z nich wieżę. Robot współpracuje z systemem wizyjnym typu SensoPart V20. Wyposażony jest w chwytak ssawkowy, która pozwala na swobodne przenoszenie elementów wieży.
Program robota pozwala realizować dwa tryby pracy. W pierwszym z nich ramię pracuje w pełni automatycznie układając wieżę z kostek, które w losowy sposób rozmieszone są w polu roboczym. Robot wykrywa ich pozycję przy pomocy systemu wizyjnego, z którym komunikuje się przy pomocy standardu Ethernet. Gdy zabraknie kostek w obszarze, który „widzi" kamera, kolejne z nich zrzucane są przez robota na pochyłą zjeżdżalnię, by po szaleńczym zjeździe znów pojawić się w obszarze roboczym – za każdym razem w innym miejscu.
Drugi tryb, w którym może pracować maszyna nie jest w pełni automatyczny, ale pozwala na interakcję z człowiekiem. Osoba grająca z robotem może w dowolny sposób ustawiać kostki na przeznaczonym do tego białym polu, a robot za każdym razem rozpozna ich położenie oraz kolor, chwyci, a następnie odstawi na przeznaczoną do tego platformę. Następnie, z niezachwianą cierpliwością, przygotuje się do kolejnej próby.
Robot znajdujący się w „Galerii ruchu" prezentuje zwinność, precyzję, szybkość, moc, elastyczność i odporność nowoczesnej technologii w postaci w pełni zautomatyzowanego robota. Dzięki temu młodzież uczestnicząca w zajęciach dydaktycznych w Centrum Hewelianum ma bezpośredni dostęp do tych innowacyjnych technologii oraz możliwość zapoznania się z trendami obowiązującymi na intensywnie rozwijającym się rynku pracy.
źródło: ASTOR
Komentarze
blog comments powered by Disqus