Robot do dezynfekcji firmy OMRON został wyróżniony w konkursie na najlepsze rozwiązania problemów społecznych
Zespoły z Polski i Niemiec, reprezentujące OMRON Europe, zostały wyróżnione za opracowanie przełomowego zautomatyzowanego robota do dezynfekcji UV podczas organizowanego przez firmę corocznego konkursu na rozwiązania najpilniejszych problemów społecznych. Coroczny konkurs TOGA (The OMRON Global Awards) ma na celu zainspirowanie pracowników OMRON na całym świecie do przyjęcia perspektywy społecznej w codziennej pracy i wykorzystania wiedzy technicznej oraz najlepszych w swojej klasie zakładów firmowych do opracowywania praktycznych innowacji z korzyścią dla całego społeczeństwa.
Tegoroczny konkurs skupiał się na rozwiązaniach mających na celu zwalczanie skutków pandemii COVID-19. Spośród 6461 zgłoszonych projektów zwycięzcą w regionie EMEA został robot do dezynfekcji opracowany przez zespół złożony z pracowników niemieckiego i polskiego oddziału firmy OMRON. Wygraną ogłoszono podczas wirtualnego wydarzenia Global Award. Jury doceniło szybki czas opracowania autonomicznego robota wykorzystującego światło ultrafioletowe C (UV-C) do efektywnej dezynfekcji obszarów wysokiego ryzyka, takich jak szpitale, szkoły i biura, bez konieczności obsługi przez człowieka.
– Ze względu na zapobieganie rozprzestrzeniania się COVID-19 projekt robota do dezynfekcji to odpowiedź na najpoważniejszy problem społeczny naszych czasów – mówi Gary Banks, kierownik do spraw ogólnych w firmie OMRON Industrial Automation Europe. – Gratuluję zespołowi uzyskania zasłużonej nagrody głównej!
Od czasu utworzenia konkursu TOGA w 2012 roku pracownicy firmy OMRON złożyli ponad 40 tysięcy zgłoszeń. Dzięki całorocznemu programowi globalnej współpracy wszyscy pracownicy, niezależnie od szczebla i regionu, mogą wykroczyć poza codzienne obowiązki i rozważyć, w jaki sposób ich umiejętności mogłyby przynieść korzyści ogółowi społeczeństwa. Konkurs zachęca ich do przemyślenia i recenzowania prac własnych oraz przygotowanych przez inne osoby, uczenia się od innych specjalistów w swojej dziedzinie z całego świata, a także świętowania osiągnięć całej firmy w zakresie rozwiązywania problemów społecznych. Zgłoszenia są oceniane nie tylko na podstawie konkretnych wyników, ale również w oparciu o wagę problemu społecznego, do którego się odnoszą, oraz poziomu współpracy i harmonijnego współdziałania członków zespołu.
Najlepszy w swojej klasie
Zespół opracowujący robota do dezynfekcji UV wyznaczył sobie dwa cele początkowe: ochronę przestrzeni publicznych przed drobnoustrojami odpornymi na wiele innych metod dezynfekcji poprzez wykorzystanie doskonałych właściwości dezynfekujących światła UV-C, które eliminuje 99% pozostałości komórek wirusów, w tym COVID-19, przy jednoczesnym uniknięciu narażania pracowników sanitarnych na światło UV-C (jest ono szkodliwe dla skóry i wzroku) i niebezpieczne wirusy.
Decyzja o wyposażeniu autonomicznych robotów mobilnych z serii LD firmy OMRON w lampy UV-C została podjęta dzięki współpracy zespołu z lokalnymi partnerami w celu pomyślnego zautomatyzowania procesu dezynfekcji, eliminując konieczność wykonywania tego zadania przez pracowników. Rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo w obszarach wysokiego ryzyka, takich jak miejsca pracy, szkoły oraz placówki medyczne i nie naraża przedmiotów znajdujących się w pobliżu na uszkodzenia ani pracowników sanitarnych na niebezpieczeństwo.
W pełni identyfikowalne roboty emitujące promienie ultrafioletowe w celu zdezynfekowania wystawionych na nie obiektów można zaprogramować tak, aby spełniały wymagania określonych lokalizacji, tras i czasu pracy, co pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19 i innych wirusów oraz pomaga zwiększyć bezpieczeństwo i zaufanie społeczne. Rozwiązanie odniosło natychmiastowy sukces i jest już stosowane w kilkunastu krajach.
Niwelowanie najpoważniejszych problemów związanych z pandemią
Wśród innych imponujących zgłoszeń do konkursu TOGA można wymienić: opracowany przez hiszpański oddział firmy OMRON inteligentny respirator, który mierzy objętość oddechową oraz ciśnienie pacjentów w czasie rzeczywistym, uczy się na podstawie tych pomiarów i dostarcza optymalną objętość tlenu; propozycję zespołu z oddziału firmy OMRON w Chinach, który dostarczył firmie motoryzacyjnej BYD wiedzę techniczną i sprzęt niezbędny dla 1800 linii do produkcji maseczek i 200 zakładów wytwarzających wielowarstwowe materiały tekstylne; zgłoszenie z Japonii, w ramach którego zademonstrowano wznowienie przez firmę OMRON produkcji termometrów do pomiaru temperatury ciała po raz pierwszy od 25 lat ze względu na nagły wzrost popytu na początku pandemii.
– W toku codziennej pracy każdy z nas myśli o potencjalnych usprawnieniach. Potrzeba jednak odwagi, aby wykraczać poza rutynowe obowiązki i wcielać pomysły w życie. W ramach konkursu TOGA zachęcamy pracowników do podjęcia pierwszego kroku, dodając im odwagi, by wyjść poza utarte schematy i kierować się pasją. Dzięki temu możemy rozwiązywać problemy społeczne, jednocześnie zwiększając wartość naszej firmy – komentuje Yoshihito Yamada, prezes i dyrektor generalny firmy OMRON.
Dowiedz się więcej o rozwiązaniach opartych na projekcie robota do dezynfekcji opracowanego przez partnerów firmy OMRON: ICA GmbH z siedzibą w Niemczech i ControlTec z siedzibą w Polsce.
źródło: Omron
Słowa kluczowe
automatyka, ControlTec, COVID-19, dezynfekcja, Omron, robot, Robot do dezynfekcji, robotyzacja
Komentarze
blog comments powered by Disqus