Rozświetlamy Polskę: Ostatnia szansa na dofinansowanie modernizacji oświetlenia!
Materiał prasowy drukuj
18 września 2023 minął termin składania wniosków o dofinansowanie modernizacji gminnego oświetlenia w ramach rządowego programu „Rozświetlamy Polskę”, mającego na celu modernizację infrastruktury oświetlenia dróg i ulic na obszarze całej Polski. Wypada dodać, że program „Rozświetlamy Polskę” dysponuje dedykowanym budżetem wynoszącym około 1 mld złotych, przy maksymalnej wartości dofinansowania (jeden wniosek) wynoszącym 4 mln złotych. Sprawdź, czym jest program „Rozświetlamy Polskę” i jakie korzyści może przynieść Twojej gminie?
Z artykułu dowiesz się między innymi:
- W jakim stopniu dofinansowanie będzie wspierać modernizację oświetlenia na terenie gminy?
- Na jakiej podstawie skonstruowany jest regulamin programu „Rozświetlamy Polskę”?
- Gdzie szukać wsparcia merytorycznego składając wniosek o dofinansowanie inwestycji?
Fundusz Polski Ład: „Rozświetlamy Polskę” H2
To już dziewiąta edycja naboru wniosków o bezzwrotne dofinansowanie realizowanych inwestycji, o które mogły ubiegać się gminy, a także związki międzygminne, zainteresowane realizacją zadań z obszaru modernizacji infrastruktury oświetleniowej na swoim terenie.
W programie „Rozświetlamy Polskę” wymagany udział własny wnioskodawcy to 20% wartości inwestycji, zatem dofinansowanie dotyczy pozostałych 80%.
Środki finansowe będą przekazywane:
- na inwestycje realizowane nie dłużej niż przez 12 miesięcy – po zakończeniu inwestycji;
- w 2 lub 3 transzach zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji każdorazowo po zrealizowaniu kolejnych etapów – dotyczy inwestycji, których realizacja będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy.
Przewidywane wypłaty mają być realizowane w stałych terminach, ogłaszanych na stronie internetowej instytucji finansowej. Planowane są dwa okna płatnicze w każdym miesiącu.
Program „Rozświetlamy Polskę” regulamin
Regulamin dotyczący naboru Wniosków o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład, w tym Programu Inwestycji Strategicznych „Rozświetlamy Polskę” określa szczegółowe warunki oraz zasady, na jakich przyznawane jest dofinansowanie.
„Rozświetlamy Polskę” wniosek – podstawa prawna:
- art. 65 i art. 69 a ustawy z 31 marca 2020 roku, dotyczącej zmiany ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, a także niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 568, z późniejszymi zmianami);
- uchwała Rady Ministrów nr 84/2021 z 1 lipca 2021 roku w sprawie ustanowienia Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Należy wspomnieć, że akt prawny został zmieniony uchwałą nr 176/2021 z 28 grudnia 2021 roku, uchwałą nr 87/2022 roku z 26 kwietnia 2022 roku, czy wreszcie uchwałą nr 205/2022 RM z 13 października 2022 roku.
Regulamin wskazuje na sposoby ogłoszenia o naborze wniosków oraz opisuje informacje, jakie w publikacji powinny się znaleźć.
Dotyczy to:
- terminu;
- zakresu;
- warunków naboru.
Sam wniosek o dofinansowanie (składany w aplikacji) nie obejmuje kosztów nabycia praw do gruntu, na którym realizowana ma być inwestycja. Nie może też dotyczyć budowy nowych instalacji oświetleniowych, które z założenia miałyby zastępować już istniejące.
Poprawnie wypełniony wniosek zostaje przekazany w aplikacji Prezesowi Rady Ministrów, który na tej podstawie zatwierdza listę inwestycji objętych dofinansowaniem.
Dalej w regulaminie można znaleźć informację dotyczącą sposobu złożenia korekty zakresu inwestycji, a także warunków udzielenia promesy bankowej, będącej wynikiem rozstrzygnięcia postępowania zakupowego, skutkującego wyborem wykonawcy.
Inne możliwości przewidziane regulaminem:
- postępowanie zakupowe w celu kontynuacji inwestycji;
- złożenie wniosku o zmianę Inwestycji;
- komunikacja w przypadku niedostępności aplikacji;
- warunki konieczne do wypłaty dofinansowania.
Oczywiście, skomplikowany proces przygotowawczy i decyzyjny może spowodować konieczność skorzystania z doradztwa oferowanego przez doświadczoną firmę zajmującą się produkcją wysokiej jakości systemów oświetleniowych i opraw oświetleniowych. Warto w takiej sytuacji nawiązać dłuższą współpracę, wykorzystując wiedzę fachową i doświadczenie specjalnie do tego celu utworzonych zespołów wsparcia. Pozwoli to uzyskać gwarancję, że dofinansowanie obejmie założone cele w stopniu najwyższym z możliwych.
„Rozświetlamy Polskę” program – korzyści
Aglomeracje miejskie globalnie wykorzystują aż 78% energii elektrycznej, który to wskaźnik przy zastosowaniu zintegrowanego oświetlenia LED można byłoby obniżyć do zaledwie 17%. Korzyści w kontekście ekonomii i ekologii byłyby niewyobrażalne, tym bardziej że Infrastruktura, uzyskana w ramach środków z programu „Rozświetlamy Polskę” będzie służyć lokalnej społeczności przez kolejne 30 – 50 lat.
Stąd konieczność, by proces modernizacyjny oprzeć na najlepszych praktykach przy współuczestnictwie sprawdzonego polskiego partnera, który najlepiej rozumie potrzeby polskich samorządów. Lena Lighting S.A. Jest rękojmią postępu, o czym świadczą dobitnie dotychczasowe sukcesy oraz imponująca lista partnerów biznesowych.
Zapytania dotyczące dofinansowania, jak i najnowszych technologii można kierować na adres: rozswietlamy-polske@lenalighting.pl.
Wybierając energooszczędne systemy oświetleniowe Lena Lighting jesteście Państwo w stanie uzyskać maksymalne oszczędności.
źródło: Lena Lighting
Komentarze
blog comments powered by Disqus