Rozwijarka firmy Alutec K&K Polska
Back to basics – czyli powrót do korzeni. Takie hasło doskonale opisuje projekt zrealizowany przez firmę Alutec K&K Polska dla jednego ze swoich klientów. Motywem przewodnim projektu była konieczność zastosowania w prototypowym urządzeniu tanich i niezawodnych komponentów, zarówno w konstrukcji mechanicznej jak i w aparaturze kontrolno-sterującej. Zastosowanie sprawdzonych technologii firmy Omron oraz zaangażowane wsparcie jej działu technicznego, przyczyniły się do sukcesu projektu.
Maszyna wyprodukowana przez Alutec K&K Polska jest przeznaczona do rozwijania pakietowych formatek sprężyn typu Bonell. Unikatowe rozwiązania konstrukcyjne pozwoliły na stworzenie takiego urządzenia, które umożliwia rozwijanie formatek o różnej grubości. Ale to właśnie układ sterowania, w którego sercu znalazły się komponenty firmy Omron, przyczynił się do stworzenia prawdziwie elastycznego narzędzia, które służy nabywcy w codziennej pracy.
Główny powód powstania urządzenia – szkielety materacy łóżkowych – można nazwać „niewdzięcznym” obiektem automatyzacji. Producent pakietów sprężyn pakuje je do transportu w rolki po 20 sztuk. W ściśniętych sprężynach zmagazynowana jest energia mechaniczna. Każdy typ rolki ma swoją specyfikę. Od charakterystycznych parametrów takich jak długość, szerokość czy grubość formatek - będzie zależeć zachowanie się rolek w rozwijarce.
Maszyna przygotowana przez Alutec K&K Polska została zaprojektowana zgodnie z wytycznymi klienta.
Szeroka gama typów rolek poddawanych rozwijaniu na linii montażowej sprawiła, że pojawiły się problemy wymagające adaptacji rozwijarki już po jej uruchomieniu. Szybko zapadła decyzja, że konstrukcja mechaniczna wykonana z profili aluminiowych i elementów stalowych ulegnie zmianie tylko w minimalnym, niezbędnym stopniu. Aluminiową część konstrukcji można byłoby szybko przezbroić, ale problemem w tym konkretnym przypadku byłby czas oczekiwania na obróbkę nowych części stalowych.
Ponieważ kompromis w zakresie jakości nie wchodził w grę, a do uruchomienia produkcji u klienta pozostało już niewiele czasu, zaczęła pojawiać się presja.
Opłacalnym okazało się zastosowanie sterownika PLC. Atrakcyjna cenowo linia CP1E to zawsze ciekawa opcja w prostych układach sterowania. Uzasadnieniem ekonomicznym zastosowania kompaktowego sterownika w prostych aplikacjach jest oczywiście zwiększenie elastyczności – szczególnie w urządzeniach dedykowanych do bardzo konkretnej i niepowtarzalnej aplikacji. Konieczność jakiejkolwiek modyfikacji w układ sterowania urządzenia powoduje, że zastosowanie kompaktowego PLC Omron zwraca się z nawiązką. Firma Alutec K&K Polska, na bazie swoich doświadczeń integratorskich zawsze poleca swoim klientom zastosowanie kompaktowej jednostki sterującej Omron – nawet w aplikacjach z ograniczonym budżetem.
Kluczowym komponentem z punktu widzenia modyfikacji okazał się jednak falownik JX. Najprostsza i najtańsza linia falowników Omron zapewnia niezawodność i w klasycznych układach sterowania silnikiem indukcyjnym oferuje całościowe rozwiązanie i to w postaci jednego urządzenia. Falowniki JX w duecie ze sterownikami CP1E przyczyniają się w firmie Alutec K&K Polska do znacznego skrócenia czasu realizacji projektów. Kiedy w konstrukcji rozwijarki zaimplementowano niezbędne modyfikacje mechaniczne, można było przystąpić do aktualizacji układu sterującego. Kiedy pojawiła się potrzeba dodatkowego blokowania napędu rozwiązanie było dostępne od ręki. Odpowiednio skonfigurowane hamowanie dynamiczne rozwiązało problem. Zmiana nastaw parametrów w falowniku JX zajmuje zaledwie parę chwil. Tym łatwiejsza sprawa, że można użyć oprogramowania Omron CX-Drive. W chwili, w której oczekiwanie na nowy motoreduktor kosztowałby naszego klienta opóźnienie we wdrożeniu produkcji, automatyka firmy Omron spełniła wszystkie pokładane w niej nadzieje.
Żadne urządzenie, nawet z najbardziej wyrafinowanym algorytmem sterowania, nie zapewni sukcesu na rynku, jeżeli nie spełnia w sposób rygorystyczny wymagań bezpieczeństwa. Rozwijarkę wyposażono w kompleksowe osłony, których otwarcie powoduje zatrzymanie jej pracy. Uzupełnieniem osłon jest linkowy wyłącznik bezpieczeństwa Omron ER 5018.
Szeroka gama czujników dostępnych w Omron również ułatwiła znalezienie optymalnego rozwiązania. Aktywny udział pracowników firmy Omron w doborze komponentów pozwolił działowi projektowemu w Alutec K&K Polska skoncentrować się na kluczowych aspektach, zamiast na szczegółach technicznych związanych z realizacją. Filozofia 361° trafiła dzięki temu w sedno potrzeb projektantów, którzy musieli pogodzić ze sobą różne wymagania, wybierając z szerokiego spektrum dostępnych rozwiązań i nie byli zmuszeni do angażowania dodatkowych zasobów w celu opracowania właściwych rozwiązań.
Można powiedzieć, że dzięki walorom technicznym oraz sprawnemu wsparciu firmy Omron udało się w Alutec K&K Polska zrealizować projekt bez zbędnych przestojów. Nie byłoby to takie oczywiste, gdyby rozwijarka była oparta na pozornie prostszych i tańszych podzespołach. Ani przez chwilę nie musieliśmy martwić się o bezproblemowe współdziałanie wszystkich podzespołów naszej maszyny. Dzięki zastosowaniu profili aluminiowych Alutec i rozwiązań oferowanych przez Omron żaden problem nie jest trudny do rozwiązania.
Ostatecznie produkcja ruszyła zgodnie z planem i bez żadnych zakłóceń. Zastosowanie naszej rozwijarki pozwoliło usprawnić pracę pracowników na hali produkcyjnej, rozszerzyć zakres produkcji oraz skrócić cykl produkcyjny w porównaniu z poprzednią linią montażową. Zadowolenie naszego klienta z efektów naszej pracy najlepiej upewnia nas w tym, że dokonaliśmy właściwego wyboru stosując produkty marki Omron.
źródło: Omron
Słowa kluczowe
Alutec K&K Polska, Falownik JX, Omron, oprogramowanie CX-Drive, plc, rozwijarka, sterowanie
Komentarze
blog comments powered by Disqus