Sprzedawca i dostawca prądu – wyjaśniamy różnice
Materiał prasowy drukuj
Uwolnienie rynku energii elektrycznej w Polsce sprawiło, że swobodny wybór sprzedawcy prądu już na stałe wpisał się w krajobraz branży energetycznej. Z roku na rok coraz więcej klientów indywidualnych i firm decyduje się na podjęcie decyzji o zmianie. Cały czas są jednak osoby, które mają co do tego pewne obawy. Boją się, że po dokonaniu zmiany otrzymają gorszej jakości produkt, bądź w ogóle zostaną odcięci od energii elektrycznej. Obawy te nie mają jednak pokrycia w faktach, gdyż nie leżą one w gestii sprzedawcy, a dostawcy energii. A jakie są między tymi podmiotami różnice? Tego dowiesz się z tego tekstu!
Podział na sprzedawcę i dostawcę prądu – z czego wynika?
Przed 2007 rokiem nie było wyboru – chcąc mieć dostęp do prądu, trzeba było korzystać z usług jednego przedsiębiorstwa działającego w naszym regionie, które jednocześnie prowadziło sprzedaż energii elektrycznej i dostarczało ją do końcowych odbiorców. Jednak uwolnienie rynku energii elektrycznej spowodowało, że o ile zarządzanie infrastrukturą i dostawami prądu w dalszym ciągu spoczywa na barkach kilku przedsiębiorstw działających w określonych regionach, to sprzedażą zajmuje się już znacznie większa liczba firm w całym kraju. Dzięki liberalizacji rynku energii elektrycznej każdy odbiorca ma możliwość swobodnego wyboru sprzedawcy energii, co wywołało bardzo pożądaną konkurencję, a w efekcie – większą dbałość o klientów i możliwość lepszego dostosowania oferty do potrzeb konkretnego odbiorcy.
Czym zajmuje się sprzedawca prądu?
Sprzedawca prądu to podmiot, który zajmuje się handlem energią elektryczną. – Obrót energią elektryczną prowadzą tylko te podmioty, które uzyskały odpowiednią koncesję, udzielaną przez Urząd Regulacji Energetyki. Poszczególni sprzedawcy rywalizują na rynku zarówno ceną oferowanej energii, jak i dodatkowymi korzyściami dla klienta. Są to np. elastyczne warunki umowy, bardziej dopasowane do potrzeb klientów, zakup energii po aktualnej cenie rynkowej czy też preferencyjne warunki na sprzedaż energii z fotowoltaiki. – tłumaczy ekspert z firmy EWE.
Wszystko to sprawia, że z roku na rok coraz więcej firm i osób decyduje się na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej.
Dostawca prądu – zakres obowiązków?
Dostawca lub inaczej dystrybutor energii to firma, która odpowiada za dostawy zakupionego przez nas prądu. W związku z tym odpowiada on za stałość i odpowiednie parametry dostaw energii do odbiorców, a także bieżącą eksploatację linii przesyłowych. W praktyce oznacza to, że zmieniając sprzedawcę prądu, nie narażamy się na żadne niedogodności związane z przerwami w zasilaniu. Nie musimy się też martwić, że będziemy otrzymywali w jakikolwiek sposób "gorszy" prąd, czy też będziemy mieli problemy w przypadku awarii. Za te wszystkie kwestie odpowiadają bowiem dostawcy prądu. Największe podmioty zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej w Polsce to:
- Enea (większość Wielkopolski, Lubuskie i dawne woj. szczecińskie i bydgoskie),
- Energa (Pomorze środkowe i wschodnie, wschodnia część Kujaw, Warmia, północ Mazowsza oraz dawne województwa konińskie i kaliskie),
- PGE (wschód i centrum Polski bez Warszawy),
- E.ON. (Warszawa),
- Tauron (Górny i Dolny Śląsk).
Dostawcy ci, będąc operatorami sieci dystrybucyjnych, pobierają oczywiście opłaty za swoje usługi. Co jednak ważne – są one niezależne od tego, z usług, jakiego sprzedawcy prądu korzystamy.
Czy zmiana sprzedawcy energii elektrycznej jest trudna?
Nie trzeba się więc bać zmiany sprzedawcy prądu, gdyż jeśli tylko wybierzemy dobrą ofertę z niską ceną za kWh oraz korzystnymi warunkami umowy, to z pewnością nie stracimy. - Zmiana sprzedawcy prądu jest operacją bardzo prostą i bezpłatną. Sprzedawcy prądu oferują swoją pomoc w procesie zmiany, dlatego wystarczy zgłosić się do wybranej firmy, podpisać nową umowę i udzielić jej upoważnienia do reprezentowania nas przed dystrybutorem energii oraz starym sprzedawcą. Nasza rola w tym przypadku ogranicza się do minimum, a wszystkie formalności załatwia za nas nowy sprzedawca. - tłumaczy specjalista z firmy EWE (ewe.pl).
Zmiana sprzedawcy prądu szczególnie opłaca się przedsiębiorstwom, gdyż im większe jest zużycie prądu, tym bardziej zauważalne będą zyski wynikające z niższej ceny za kWh. Szczególnie w aktualnej sytuacji na rynku energetycznym.
Podsumowując, sprzedaż energii elektrycznej i jej dostarczanie to dwie oddzielne kwestie. Pierwsza z nich dotyczy handlu prądem i sprzedaży go do firm, instytucji i klientów indywidualnych. Druga obejmuje realizację dostaw energii poprzez posiadaną infrastrukturę, dbanie o jej niezawodność oraz naprawę awarii. Warto więc podkreślić, że taki podział tworzy bardzo korzystną sytuację dla odbiorców – mogą oni bez obaw wybierać najlepszego dla siebie sprzedawcę prądu.
źródło: EWE
Słowa kluczowe
automatyka, dostawca prądu, energetyka, EWE, sprzedawca prądu
Komentarze
blog comments powered by Disqus