System WMS — czy nowoczesne magazyny go potrzebują?
Materiał prasowy drukuj
Każdego dnia setki tysięcy produktów w magazynach wędrują przez kolejne etapy łańcucha dostaw. Jednak samo przyjęcie towaru, przechowanie go, a następnie wysłanie do klienta nie stanowi jeszcze o sukcesie firmy. Gdy na rynku pojawiają się kolejne przedsiębiorstwa logistyczne, tym, co wzmacnia konkurencyjność zakładu, są: szybkość, prawidłowość i cena dostawy. I to właśnie ulepszanie tych wskaźników jest główną rolą systemu WMS.
System WMS — czym jest i jak działa?
Aby zapewnić płynność działania, magazyny wykorzystują profesjonalne systemy informatyczne, których zadaniem jest zarządzanie wszystkimi procesami logistycznymi — dokładnie za to jest odpowiedzialny opisywany system. WMS system zarządzania magazynem umożliwia planowanie kolejnych czynności oraz ich kontrolę. Zaawansowana platforma pozwala śledzić pracę zasobów ludzkich oraz technicznych w czasie bieżącym. Dobry system WMS musi również zawierać opcję raportowania, na podstawie której kadra specjalistów przeprowadza analizy porównawcze w poszukiwaniu możliwości wprowadzenia kolejnych ulepszeń. Gdzie szukać dobrego systemu i ile kosztuje takie rozwiązanie? Przykładem systemu zarządzania magazynem jest tani system WMS od autoid.pl. Dodatkowo UNIS WMS jest w pełni integrowalny z systemami ERP. Więcej można przeczytać o nim na stronie www.autoid.pl.
Jak działa taki system? Identyfikacja produktów opiera się najczęściej na generowanych kodach kreskowych przypisanych do konkretnego przedmiotu. Każdy etap procesu wiąże się ze skanowaniem produktu, dzięki czemu system zapisuje pełną ścieżkę przemieszczania się elementów przez magazyn. Wystarczy kilka kliknięć, by dowiedzieć się, gdzie aktualnie znajduje się towar.
System zarządzania produkcją — kiedy z niego korzystać?
Systemy WMS znajdują zastosowanie nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, ale również w mniejszych magazynach. Różnica w platformach polega na stopniu ich zaawansowania. Każdy magazyn nie tylko może, ale i powinien korzystać z systemu WMS. Dlaczego?
Rozbudowany system zarządzania magazynem pozwala ulokować produkty w taki sposób, aby zoptymalizować pokonywaną przez nie ścieżkę, począwszy od przyjęcia towaru na magazyn, na jego opuszczeniu kończąc. Umożliwia również rezerwację produktów oraz kolejkowanie ich w sposób zgodny z FIFO (First In, First Out), co w przypadku branży spożywczej minimalizuje ryzyko przeterminowania produktów. System wprowadza również ograniczenia lokalizacyjne w taki sposób, by uniknąć nadmiernego obciążenia regałów i związanego z tym zagrożenia.
System zarządzania magazynem — nowe szanse dla firmy
Jedną z największych korzyści wynikającą ze stosowania systemu WMS jest generowanie raportów na podstawie zgromadzonych danych i odniesienie ich do wcześniejszych informacji. Umożliwia to przeprowadzanie testów wydajności, a następnie porównanie zmiennych i osiągniętych wyników. Na podstawie tych wskaźników przedsiębiorstwo jest w stanie określić, gdzie znajdują się luki procesowe oraz czy planowane usprawnienia rzeczywiście przełożą się na wyższe zyski. Kolejną zaletą jest fakt, że dostęp do tych wszystkich informacji jest możliwy całkowicie zdalnie.
A w jaki sposób wybrać system WMS? Przede wszystkim należy go dobrać do specyfiki magazynowanych towarów. Konieczna jest również analiza działań planowanych w przyszłości. Jeżeli wiadomo, że magazyn będzie się powiększał, warto postawić na zaawansowaną, dedykowaną platformę, która będzie rozwijać się razem z przedsiębiorstwem.
źródło: AutoID
Komentarze
blog comments powered by Disqus