W centrum utrzymania ruchu
Katarzyna Jakubek (AutomatykaOnline.pl) drukuj
1 i 2 czerwca 2023 r. firma GT Automation zorganizowała szóstą konferencję „Automatyka i bezpieczeństwo w służbie utrzymania ruchu”. Tegoroczna edycja spotkania dla przedstawicieli działów utrzymania ruchu skupiła się na tematach związanych z automatyzacją procesów produkcyjnych.
Firma GT Automation jest dystrybutorem rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej. Specjalizuje się również w dostarczaniu sprzętu trudno dostępnego oraz wycofanego z produkcji. Drugą gałęzią działalności firmy z województwa świętokrzyskiego jest serwis sprzętu elektronicznego. Szósta edycja konferencji, która odbyła się w hotelu Patver nad Zalewem Borkowskim, była skoncentrowana na tematyce globalnych zmian zachodzących na rynku w związku z brakiem wielu komponentów i znacząco wydłużonym czasem dostaw.
Prelegenci i zgromadzeni goście starali się odpowiedzieć na pytanie, jak uchronić się przed problemem braku potrzebnych elementów. Sytuacja jest krytyczna w szczególności dla działów utrzymania ruchu, które są odpowiedzialne za zapewnienie ciągłości produkcji.
Rozwój technologiczny, a także problemy geopolityczne na świecie zmuszają producentów i firmy serwisujące do ciągłego wprowadzania innowacji na liniach produkcyjnych. Wykonywana na nich praca musi być szybka i wydajna, a strategia produkcji komponentów powinna dziś opierać się na dwóch kluczowych zasadach – oszczędności czasu i miejsca oraz elastyczności względem zmian.
Elastyczne dostosowanie
Szeroko rozumiana elastyczność – od cyfryzacji, przez wieloprotokołowe rozwiązania i coraz popularniejszy protokół IO-Link, po zrobotyzowane aplikacje z zastosowaniem kobotów – jest dziś kluczowa.
Ekonomiczna i efektywna produkcja nie może być dziś realizowana bez cyfryzacji. Inteligentne połączenie sprzętu i oprogramowania jest możliwe dzięki zastosowaniu m.in. cyfrowego bliźniaka, jak również cyfrowych rozwiązań pozwalających na indywidualne dostosowanie produktu do potrzeb. Przykładem takiego rozwiązania, o którym opowiadał ekspert firmy Rittal, jest Rittal Configuration System. Pozwala on na łatwy, szybki i bezbłędny wybór oraz konfigurowanie produktów wraz z pasującymi akcesoriami.
Kolejnym przykładem wpisującym się w trend uelastyczniania są rozwiązania wieloprotokołowe, zapewniające bezpośrednią komunikację Ethernet ze wszystkich standardowych sterowników PLC do modułów fieldbus. Moduły często obsługują takie protokoły, jak Profinet, EtherNet/IP i EtherCAT, zmniejszając liczbę wymaganych komponentów i wspierając standaryzację. Z kolei IO-Link – nowoczesny, niezależny od producentów standard komunikacji – umożliwia podłączenie czujników i aktuatorów do systemu automatyzacji. O zaletach produktów z zastosowaniem rozwiązań wieloprotokołowych i technologii IO-Link w czasie swoich prelekcji mówili eksperci z firm Pepperl+Fuchs, Turck oraz Kübler. Przedstawili oni rozwiązania czujnikowe, systemy wizyjne, a także nowoczesne enkodery z funkcjami bezpieczeństwa SIL 2.
Bezpieczna produkcja
O bezpieczeństwie rozmawiano również w trakcie prezentacji firmy JUMO. Operatorzy systemów bezpieczeństwa potrzebują określonej ilości danych technicznych i informacji o wszystkich stosowanych urządzeniach, aby móc przeprowadzić ocenę ryzyka dla całej pętli bezpieczeństwa i dla całego okresu eksploatacji systemu. Dla użytkownika instalacji ważne jest, aby mógł korzystać z urządzeń z certyfikatem SIL. W tym przypadku firma JUMO, szczegółowo analizując zagrożenia i ryzyko, ustaliła niezbędne wyliczenia dla danego urządzenia. Wszystkie dane i informacje istotne dla klienta są następnie przedstawiane każdorazowo w instrukcjach bezpieczeństwa.
Zarówno o elastyczności, jak i o bezpieczeństwie linii produkcyjnych możemy mówić także w przypadku aplikacji, w których stosowane są roboty współpracujące. Koboty są z założenia lekkimi robotami i mogą być łatwo przestawiane w czasie procesu produkcyjnego. Dzięki prostemu oprogramowaniu PolyScope do programowania, koboty Univeral Robots mogą być szybko i elastycznie dostosowane do nowych zadań. Ponadto są tak skonstruowane, aby współpracować z różnymi rodzajami chwytaków i czujników wizyjnych. W trakcie prezentacji zostały przedstawione również liczne aplikacje z szeroką gamą kobotów.
Innym aspektem związanym z bezpieczeństwem w zakładach produkcyjnych jest kwestia oświetlenia. O nowoczesnych zautomatyzowanych systemach oświetlenia opowiadał ekspert firmy TheusLED. Temat bezpieczeństwa produkcyjnego, a także efektywności procesów produkcyjnych nie byłby kompletny bez nowoczesnych systemów narzędziowych. Takie rozwiązania zaprezentował prelegent ze spółki Wiha. Stosowanie narzędzi dynamometrycznych tej firmy pozwala m.in. uniknąć dodatkowych prac przy zmianie płytek wymiennych, zapobiega uszkodzeniom materiału, oszczędza czas i stanowi gwarancję jakości. Systemy narzędziowe wyposażone są m.in. w takie funkcje, jak ustawienie żądanego momentu obrotowego czy regulowany moment dokręcania.
Jak co roku pierwszy dzień konferencji został zwieńczony bankietem oraz wieloma atrakcjami dla zebranych gości. Drugi dzień spotkania został w całości poświęcony sesjom warsztatowym, które poprowadzili przedstawiciele firm Kübler, Turck, Pepperl+Fuchs oraz Universal Robots.
Konferencja GT Automation skierowana jest do kadry kierowniczej, pracowników działów utrzymania ruchu zakładów produkcyjnych oraz firm integratorskich i producentów maszyn z Polski południowo-wschodniej. Duża dawka wiedzy oraz możliwość nawiązania nowych kontaktów to niewątpliwy atut konferencji. Szósta edycja spotkania przyciągnęła ponad 50 specjalistów z branży.
źródło: Automatyka 7-8/2023
Komentarze
blog comments powered by Disqus