Aicure UJ30/35 – utwardzarki ultrafioletowe Panasonic
Andrzej Barciński drukuj
Skuteczność utwardzania za pomocą naświetlania ultrafioletowego takich materiałów jak tusze, farby, kleje, czy inne tworzywa, zauważono już dawno temu. Standardowo używano lamp ultrafioletowych, ale wraz z rozwojem przemysłu w procesach produkcyjnych coraz bardziej zaczęły nabierać znaczenia szybkość działania, oszczędność energii i precyzja.
Lampy ultrafioletowe długo się nagrzewają, w związku z czym są one po prostu włączone na stałe podczas procesu, powierzchnia naświetlania jest niezbyt precyzyjnie regulowana i w konsekwencji często obejmuje o wiele za duże obszary w stosunku do potrzeb. Oprócz tego lampy powodują znaczne nagrzewanie nie tylko utwardzanego materiału, ale i tego, na którym przebiega utwardzanie. Możliwość wystąpienia odkształceń przy nagrzewaniu eliminuje lampy ultrafioletowe z aplikacji, w których jest to niepożądane. Wszystkie te wady zostały uwzględnione w trakcie projektowania nowych rozwiązań do utwardzania przemysłowego ultrafioletem.
Firma Panasonic Electric Works swój pomysł na naświetlarki oparła na diodach UV-LED dużej mocy, emitujących tylko fale z zakresu ultrafioletu (365 nm lub 385 nm), które nie powodują nagrzewania materiałów podłoża. Głowice z soczewkami pozwalają uzyskać średnicę plamki w zakresie 3–10 mm, co umożliwia zastosowanie ich w bardzo precyzyjnym utwardzaniu. Brak potrzeby nagrzewania diod LED sprawia, że można z nich korzystać natychmiast po uruchomieniu lub podczas szybkich, chwilowych naświetleń.
Panasonic oferuje dwa modele wzmacniaczy, UJ30 i UJ35, do których można podłączyć do czterech niezależnie programowalnych głowic. Pozwalają one na niezależne naświetlanie czterech powierzchni – z różną intensywnością i różnym czasem świecenia diod. Każda z głowic ma swój czujnik, zapewniający utrzymanie stabilnego natężenia promieniowania, z dokładnością ±3 %. Model UJ35 dodatkowo umożliwia podłączenie testera promieniowania, tak aby przed naświetleniem materiału można było ustalić optymalną wartość mocy promieniowania. Proces utwardzania staje się dzięki temu bardzo powtarzalny i dokładny, gdyż pozwala na dozowanie takiej ilości promieniowania, jaka jest potrzebna.
Używając głowicy ANUJ6174 i soczewki skupiającej ANUJ6423, uzyskuje się gęstość promieniowania rzędu 12 800 mW/cm2, co w zupełności zaspokaja zapotrzebowanie większości aplikacji, w których utwardzarki mają zastosowanie.
W celu uzyskania dokładniejszych informacji o utwardzarkach Panasonic Electric Works SUNX warto skontaktować się z pracownikami Elmark Automatyka. Istnieje możliwość bezpłatnego wypożyczenia utwardzarki na okres dwutygodniowych testów, tak aby można było przekonać się o jej niezawodności i użyteczności.
Grzegorz Święcicki
ELMARK Automatyka Sp. z o.o.
Słowa kluczowe
aircure, elmark, elmark automatyka, panasonic, polecane, ultrafiolet, utwardzarki
Komentarze
blog comments powered by Disqus