Conrad: Systemy sterowania i diagnostyki ważne
Redakcja serwisu drukuj
Stosowanie nowoczesnych układów zasilania, sterowania i diagnostyki to w obecnym świecie norma, która rozpowszechnia się w coraz większej liczbie dziedzin związanych z produkcją i wytwarzaniem. Trudno sobie wyobrazić linię produkcyjną bez systemów sterownia i diagnostyki.
Materiał promocyjny
Wdrażanie tych systemów można zaobserwować w dużych zakładach produkcyjnych, ale także w średnich, a nawet małych (przy produkcji mało- lub średnioseryjnej) oraz w przemyśle ciężkim. Prawidłowo zaprojektowany system automatyki może w wymierny sposób poprawić jakoś oraz wydajność pracy.
Wychodząc naprzeciw nowym tendencjom, firma Conrad stale powiększa swoją ofertę o najnowocześniejsze rozwiązania z dziedziny automatyzacji. Dowodem takiego działania jest rozwój linii przekaźników nadzorczych i sterujących, a jednym z jego przykładów jest
Przekaźnik kontroli napięcia i częstotliwości UFR1001 firmy Ziehl. Został przeznaczony do monitorowania napięcia i częstotliwości w 2- lub 3-fazowych sieciach napięcia zmiennego (z przewodem N lub bez). W razie potrzeby wyłącza sieć w niezwykle krótkim czasie (ok. 50 ms). Urządzenie można łatwo dostosować do potrzeb danego operatora sieciowego. Za pomocą zintegrowanego przekaźnika kontroli napięcia można również monitorować generatory synchroniczne. Po wybraniu programu podstawowego dla każdego przekaźnika można zaprogramować wartości graniczne nad-/podnapięciowe i wysoko-/nisko częstotliwościowe.
Parametry są ustawione w taki sposób, że dodatkowe regulacje nie są konieczne, ewentualnie potrzebne niewielkim zakresie. W przypadku programów z procesem monitorowania napięcia przekaźnik K2 wykrywa wyłącznie skoki fazowe. Przykładowe zastosowania to ochrona przed odłączeniem w dużych instalacjach solarnych, ochrona sieci w elektrociepłowniach, ochrona sieci wyposażonych w generatory synchroniczne (skoki faz) oraz ogólne monitorowanie jakości sieci w instalacjach, maszynach lub w sieciach energetycznych.
Kolejnym zasługującym na uwagę produktem jest Przekaźnik termistorowy MSR 220 KA , także firmy Ziehl. Urządzenie może być stosowane jako zabezpieczenie do silników, które poprzez termistor PTC chroni układy elektroniczne przed nadmierną temperaturą. Za jego pomocą można nadzorować nawet silniki „przeciwwybuchowe”, zgodne z dyrektywami Ex e i Ex d, w środowiskach niebezpiecznych (strefa 1 i 2) i w obszarach pyłów palnych (strefa 21 i 22).
Na wyposażenie urządzenia składają się:
- Wejście dla 1 do 6 termistorów zgodnych z DIN 44081/44082
- Monitoring zwarcia w obwodzie czujników
- Dopuszczenie ATEX zgodnie z dyrektywą 94/9/EG
- Elektroniczna pamięć błędów (przełączana)
- Wyjście przekaźnika - 2 styki.
Układ automatyki powinien być wyposażony w sterownik, który zapewni optymalną ilość funkcji umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie całego układu. Przykładem urządzenia, które może być stosowane w układach dużych i średnich, są sterowniki kompaktowe easyControl firmy Eaton. Wraz z pracującym w oparciu o IEC 61131-3 narzędziem programistycznym easy Soft CoDeSys oraz pamięcią 256 k oferuje on w pełni dopracowany system sterowania kompaktowego.
Zintegrowany interfejs CANopen otwiera możliwości komunikowania się z niemal wszystkimi zautomatyzowanymi urządzeniami CANopen lub easy.NET. Dzięki interfejsowi CANopen użytkownicy mogą sami decydować o strukturze połączeń sieciowych. Do interfejsu CANopen można podłączyć najróżniejsze urządzenia peryferyjne, np. lokalne systemy I/O, napędy, HMI itd. Opcjonalnie dostępna jest także sieć podłączenia do sieci Ethernet uwzględniające odpowiednie wymogi (np. serwer OPC, proste programowanie oraz dołączanie do istniejącej infrastruktury).
System Easy Control dostępny jest w 16 wariantach produktowych (zależnie od modeli z przekaźnikiem lub tranzystorem, z/bez wyświetlacza, z/bez sieci Ethernet, z/bez wyjścia analogowego). Jako system sterowania kompaktowego jest przeznaczony do zastosowania w budowie maszyn, jako rozwiązanie dla urządzeń i systemów obsługi oraz jako wygodny moduł logiczny i rozdzielczy.
System sterowania kompaktowego zapewnia całkowicie nowe możliwości. Do programowania stosuje się znany i szeroko rozpowszechniony system CoDeSys firmy 3S. System Easy Soft CoDeSys obejmuje wszystkie pięć języków programowania zgodnie z IEC61131-3 (AWL, KOP, FBS, ST, AS) oraz graficzny edytor planu funkcji CFC. Szczególnie warta podkreślenia jest możliwość pełnej symulacji projektu bez podłączonego systemu PLC (symulacja offline).
Do dalszych zalet można zaliczyć graficzną konfigurację sterowania, obszerne możliwości dokumentacji, wydajne narzędzia do testowania i uruchamiania oraz opcję dokonywania dowolnych zmian. Możliwe jest programowanie zdalne, a także programowanie podrzędnych systemów sterujących w sieci. Oprócz zintegrowanego z Soft CoDeSys asystenta I/O dostępny jest również obszerny instrument systemowy Motion Control Toolbox, posiadający liczne moduły funkcji, np. regulator, modulację szerokości impulsów, przetwarzanie sygnału, symulacje oraz zadania matematyczne.
Easy Control może być opcjonalnie wyposażony w podłączalny, niezmienny moduł pamięci. Służy do zabezpieczania i transportu programu aplikacji lub formuł w dodatkowym adapterze. Konstrukcja modułu pamięci pozwala na podłączenie standardu MMC-RS (RS reduced size). Element przesuwny chroni kartę pamięci przed przypadkowym wyjęciem.
Nowoczesne urządzenia automatyki przemysłowej otwierają nowe możliwości zarządzania, sterowania i diagnostyki w istniejących systemach, a także podczas projektowania nowych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że właściwy dobór urządzeń może w niezwykle dużym stopniu wpłynąć na jakoś otrzymanego układu, dlatego przy selekcji warto kierować się przede wszystkim parametrami i możliwościami danego systemu, a nie wyłącznie jego ceną.
Komentarze
blog comments powered by Disqus