Czy automatyka domowa wymaga komputera?
Redakcja serwisu drukuj
Automatyka domowa staje się coraz popularniejsza. Coraz chętniej inwestujemy inteligentne systemy budynkowe. Wraz zainteresowaniem automatyką budynkową pojawia się również pytanie. Czy takie systemy wymagają oddzielnego komputera?
To częste pytanie zadawane przez wiele osób rozważających zakup swojego pierwszego systemu automatyki domowej. A odpowiedź jest krótka i treściwa - nie. Jednak komputer z odpowiednim interfejsem może scentralizować zarządzanie automatyką domową i ją usprawnić.
Sterowanie urządzeniami automatyki domowej bez komputerów
Obsługa urządzeń automatyki domowej wymaga dwóch elementów - jednostki kontrolera i przyrządu docelowego. Sterownik automatyki wysyła sygnał do urządzenia docelowego, aby wykonać działanie zrobić np. włączyć światła. Taki najprostszy system automatyki domowej składa się z jednej jednostki, takie jak kontroler, pilota zdalnego sterowania. Komputer nie jest to konieczne.
Wiedząc, że kontroler wysyła sygnał nakazujący wykonanie pojedynczego działania, wyobraź sobie, jak wiele poleceń komputer może wysłać. Komputer jest jak potężny kontroler. Ale PC lub Mac wymaga oprogramowania do wykonywania funkcji automatyki. Oprócz oprogramowania, komputer wymaga również urządzenie interfejsu, który umożliwia komunikację z siecią automatyki domowej. Typowe interfejsy komputerowe dla sieci bezprzewodowych, automatyki domowej to pamięci USB.
Centralne zarządzanie automatyką domową
Jak widzisz wystarczy pojedynczy kontroler do obsługi automatyki domowej, ale gdy twoje urządzenia docelowe są programowane za pomocą komputera z harmonogramem zyskujesz domowe centrum zarządzania automatyką.
Konwencjonalne regulatory z jednostką zdalnego sterowania, pozwalają przykładowo na sterowanie oświetleniem z całej sali. Korzystanie z oprogramowania komputerowego oraz interfejsu USB, pozwala zaprogramować światła - włączać je w różnych porach dnia, automatycznie lub w innym czasie każdego dnia.
Korzystanie z oprogramowania do automatyzacji domu komputer daje praktycznie nieograniczoną kontrolę. Można również kontrolować wszystkie urządzenia automatyki domowej w domu z jednego miejsca lub ze zdalnej lokalizacji za pośrednictwem Internetu przy użyciu bramy automatyki domowej.
Automatyka dla radę bez komputera, ale?
Komputery nie są wymagane do sterowania automatyką domowej, jednak po dodaniu oprogramowania komputerowego oraz interfejsu do systemu, będziesz się zastanawiał, jak dotąd dawałeś sobie bez niego radę.
Więcej znajdziesz na:
compnetworking.about.com
Słowa kluczowe
automatyka, automatyka domowa, kontrolery automatyki, sterowniki dla automatyki domowej
Komentarze
blog comments powered by Disqus