Drop Your Thesis!
ESA drukuj
Program Drop Your Thesis! kierowany jest do studentów i doktorantów, którzy planują przeprowadzić badania naukowe lub technologiczne w warunkach mikrograwitacji, zbliżonych do osiąganych podczas eksperymentów w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Grawitacja odgrywa ważną rolę w wielu zjawiskach naturalnych i procesach technologicznych, jak rozwój człowieka, reakcje chemiczne i biologiczne, aspekty mechanicznych związane z rozmieszczeniem anten na statku kosmicznym. Badania niskich poziomów grawitacji prowadzą do lepszego zrozumienia wielu zjawisk naturalnych oraz przyczyniają się do opracowania licznych ulepszeń technologicznych. Warunki mikrograwitacji, uzyskiwane w ZARM Drop Tower, osiągają wartość 10–6 g i są utrzymywane przez 5–10 s podczas spadania.
ESA umożliwia prowadzenie badań na kilku platformach niskich poziomów grawitacyjnych. Jedną z tych platform jest ZARM Drop Tower na Uniwersytecie w Bremie. ZARM (ang. Center of Applied Space Technology and Microgravity) to oprócz wieży zrzutowej również centrum kontroli umożliwiające śledzenie eksperymentów. W wieży można uzyskać najlepsze warunki mikrograwitacji dla systemów naziemnych, dodatkową zaletą jest stosunkowo szybka realizacja doświadczeń. To sprawia, że prowadzenie eksperymentów jest stosunkowo łatwe.
|
|
|
ZARM Drop Tower ma wysokość 146 m. Kapsuła, w której znajduje się eksperyment może być umieszczona w rurze próżniowej i zrzucona z wysokości 120 m, które zapewniają około 4,74 s stanu mikrograwitacji. Począwszy od 2007 r. dostępny jest też tryb katapulty, w którym kapsuła rozpoczyna eksperyment z dna rury próżniowej. W ten sposób podwojono czas mikrograwitacji do 9,3 s. W przeciwieństwie do trybu swobodnego spadania, kapsuła i aparatura w niej zamknięta podlegają przyśpieszeniu do 35 g przed rozpoczęciem eksperymentu.
Program Drop Your Thesis! umożliwia studentom realizację badań eksperymentalnych w warunkach zwykle dla nich niedostępnych. Raz w roku prowadzony jest nabór wniosków. Obecnie ESA zachęca studentów oraz pracowników uczelni do przesyłania propozycji eksperymentów w ZARM Drop Tower. Zaplanowane doświadczenia mogą obejmować różne obszary nauki.
Eksperci ESA wybiorą zespół, który będzie miał możliwość prowadzenia eksperymentów przez dwa tygodnie. Zespół składa się zwykle z 2 do 4 studentów. Prace nad przygotowaniem eksperymentu trwają około 6 miesięcy. Po zakończeniu eksperymentu, ich wyniki muszą być przetworzone, poddane analizie i udokumentowane w postaci raportu w ciągu 4 miesięcy.
Szczegółowe informacje o projekcie – założenia, harmonogram, warunki udziału i sposób składania aplikacji, a także opis wcześniej realizowanych eksperymentów są dostępne na stronie internetowej Drop Your Thesis!
Termin zgłaszania propozycji eksperymentu upływa 19 stycznia 2014 r.
Ważne linki:
- strona informacyjna projektu Drop Your Thesis!
- warunki udziału w projekcie
- rejestracja do projektu
- harmonogram projektu
- lista dokumentów
Informacja opracowana na podstawie materiałów ESA.
Komentarze
blog comments powered by Disqus