Kraje rozwijające się zdominują rynek energii odnawialnej
Redakcja serwisu drukuj
Najnowszy raport firmy Frost & Sullivan wskazuje, że w niedługim czasie rozwój rynku związanego z produkcją energii ze źródeł odnawialnych skoncentruje się na mniej bogatych krajach.
W ostatniej dekadzie mieliśmy do czynienia z dużymi zmianami w zakresie regulacji i rozwoju rynku energii ze źródeł odnawialnych (OZE). Przed dziesięcioma laty niespełna 50 państw na świecie prowadziło politykę wspierania tego typu źródeł, podczas gdy obecnie taką politykę można odnotować w ponad 120 krajach. Wartość inwestycji w źródła odnawialne w tym okresie także diametralnie wzrosła.
Wg analizy firmy doradczej, Frost & Sullivan, pt. „Prognoza dla rynku energii odnawialnej 2013”, duży wpływ na rozwój OZE w ostatnich latach miał sprzyjający klimat polityczny i wsparcie finansowe. Czynniki te będą w dalszym ciągu wpływały pozytywnie na rynek i szacuje się, że moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii w 2020 roku wyniesie 2,25 TW.
Unia Europejska wyznaczyła wiążące cele, w myśl których w roku 2020 energia ze źródeł odnawialnych ma stanowić 20 procent całkowitego zużycia energii w UE. Cele te są jednak zróżnicowane w poszczególnych krajach: od 10 procent w przypadku Malty do 49 procent w Szwecji. Choć sektor przetrwał globalne spowolnienie gospodarcze w stosunkowo dobrej kondycji, to jednak obecnie zaczyna odczuwać problemy finansowe związane ze znacznym spadkiem inwestycji. Jest to wyraźny sygnał, że punkt ciężkości rynku będzie przenosił się w stronę rynków wschodzących, gdzie rozwój ekonomiczny i znowelizowane priorytety energetyczne będą sprzyjać bardziej stabilnemu wzrostowi wykorzystania energii wiatrowej, słonecznej i pochodzącej z biopaliw. Pozytywny wpływ na wzrost sektora będzie miał także spadek kosztów energii odnawialnej oraz potrzeba dywersyfikacji produkcji energii w celu zmniejszenia zależności od paliw kopalnych.
Wg ekspertów z Frost & Sullivan, takie państwa jak Chiny, Indie i Brazylia od pewnego czasu realizują wspólną strategię rozwoju odnawialnych źródeł energii, także inne rynki wschodzące prezentują bardziej systematyczne podejście do promocji energii odnawialnej. W krajach o rozwiniętej gospodarce, a zwłaszcza w dotkniętej trzęsieniem ziemi Japonii, odchodzi się od energetyki nuklearnej na rzecz energii ze źródeł odnawialnych.
źródło: Frost & Sullivan
Komentarze
blog comments powered by Disqus