Nagroda Fundacji Humboldta dla prof. Jana Awrejcewicza
dr inż. Małgorzata Kaliczyńska drukuj
Humboldt Research Award jest prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym naukowcom spoza Niemiec, którzy mają na koncie wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie nauki. Nagrodę tę można otrzymać tylko raz w życiu.
Nominacje do nagrody w poszczególnych dziedzinach nauki zgłaszają profesorowie z Niemiec. Pretendenci nadsyłają dokumentację, ukazującą ich dorobek naukowy, oraz plan badań naukowych, jakie zamierzają przeprowadzić w Niemczech. Po otrzymaniu tych dokumentów i po zasięgnięciu opinii trzech naukowców z innych krajów Komitet Selekcyjny Fundacji im. Alexandra von Humboldta, złożony z wybitnych niemieckich uczonych, podejmuje ostateczną decyzję o przyznaniu nagrody.
Nagroda przyznana prof. Janowi Awrejcewiczowi, kierującemu Katedrą Automatyki i Biomechaniki Politechniki Łódzkiej jest tym cenniejsza, że Fundacja rzadko wyróżnia nią osoby, które wcześniej otrzymały stypendium badawcze Humboldta. Już samo to najlepiej świadczy o znaczeniu prac profesora Awrejcewicza, który przebywał na takim stypendium w 1988 r. w TU Braunschweig Institut für Technische Mechanik.
O ile wiem, w dyscyplinie mechanika (a być może w ogóle w naukach technicznych) żaden Polak nie był dotychczas uhonorowany tą nagrodą – mówi prof. Jan Awrejcewicz. Jak podkreśla, dodatkową satysfakcją dla niego jest fakt, że grupa nagrodzonych związanych z naukami technicznymi jest bardzo nieliczna. W 2009 r. pośród 70 naukowców było ich tylko siedmiu.
W związku z otrzymaniem nagrody im. Humboldta, prof. Awrejcewicz został zaproszony do współpracy z instytucjami naukowymi w Niemczech w okresie najbliższych pięciu lat.
Od trzech miesięcy przebywam w LOEWE–Zentrum AdRIA Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt, gdzie współpracuję z profesorami Peterem Hagedornem i Holgerem Hanselką, Dyrektorem Instytutu Fraunhofera. Jest to dla mnie kolejne wyzwanie, bowiem zdecydowałem się wykorzystać moją dotychczas nabytą wiedzę i doświadczenie do analizy i sterowania systemów mechatronicznych stosowanych w wielu gałęziach przemysłu, z uwzględnieniem silnie nieliniowych zjawisk dynamicznych – mówi prof. Awrejcewicz.
Profesor Jan Awrejcewicz (ur. 1952 r.) jest światowej sławy naukowcem, specjalistą w obszarze mechaniki nieliniowej, obejmującej niektóre nieklasyczne zagadnienia w dynamice maszyn i konstrukcji. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych nagród. Wcześniej wielokrotnie otrzymywał nagrody i stypendia na badania naukowe, m.in. Fundacji: Fulbrighta, nowojorskiej im. Tadeusza Kościuszki, Japońskiej Fundacji Promocji Nauki, oraz rządu francuskiego. W Polsce łódzki naukowiec został uhonorowany w 2006 r. prestiżową „Złotą Lampą” przyznaną przez PGNiG. W 2009 r. otrzymał stypendium „Mistrz” od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
dr inż. Małgorzata Kaliczyńska
PAR
Komentarze
blog comments powered by Disqus