Noc Robotów - Dotknij przyszłości
Małgorzata Kaliczyńska - PIAP (Łukasiewicz – PIAP) drukuj
Po Nocy Muzeów i licznych Nocach Zakupów przyszedł czas na Noc Robotów. W piątek, 21 maja 2010 r. po południu Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP otworzył swoje podwoje dla gości, udostępniając strzeżone zwykle rozwiązania. W odróżnieniu od pozostałych, ideą Nocy Robotów było wybiegnięcie w przyszłość, co zasygnalizowane zostało w haśle przewodnim imprezy – Dotknij przyszłości.
Celem organizatorów było zaprezentowanie, w sposób ciekawy i przyjazny dla obserwatorów, rozwiązań z zakresu robotyki, ze szczególnym uwzględnieniem projektów zrealizowanych w macierzystym Instytucie. W tym celu, na rozległych terenach PIAP – w halach produkcyjnych, salach konferencyjnych, na parkingu oraz pod namiotami – przekazano władzę robotom i ich konstruktorom. Taka sytuacja trwała do północy.
Gości zainteresowanych aktualnym stanem robotyki witali pracownicy PIAP i umilali im czas oczekiwania na wejście serwując kawę, herbatę i słodycze. Również podczas zwiedzania ekspozycji kierowali ruchem, by w sposób optymalny poruszać się po terenie i nie przegapić ani nie ominąć żadnego ciekawego stanowiska. A było co oglądać!
Park robotów studenckich
Robot z klocków LEGO – działająca w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości w Poznaniu studencka firma TROBOT prowadziła krótkie szkolenia dla dzieci i młodzieży z zakresu robotyki, zgodnie z programem Carnegie Mellon University (USA) i LEGO Education. Instruktorami byli studenci Politechniki Poznańskiej i Politechniki Łódzkiej. Oblegające stanowisko dzieci mogły zapoznać się z zestawem edukacyjnym LEGO® Mindstorms® NXT, zaprogramować prostego robota mobilnego w graficznym środowisku NXT-G, wyposażyć go w dodatkowe czujniki, stoczyć pojedynek sumo lub wyścig follow-the-line.
Zawody robotów sumo – studenci SKNR SKaNeR z Politechniki Łódzkiej zaprezentowali roboty typu sumo (na ringach doyho) oraz roboty typu line follower (na specjalnych torach). Tutaj też było mnóstwo emocji związanych z udziałem w turniejach robotów (po wcześniejszym przeszkoleniu w zakresie programowania robotów Maor).
Fenix – Bezzałogowy Czterośmigłowiec – to czterośmigłowy autonomiczny helikopter skonstruowany przez studentów SKA SafeIDEA (Politechnika Gdańska). Quadrotor to obiekt latający należący do wiropłatów, ma cztery umieszczone naprzeciwlegle wirniki napędzane silnikami elektrycznymi. Zademonstrowano zawis w powietrzu oraz system stabilizacji robota.
Pojazd zwiadowczy – zdalnie sterowany gąsienicowy robot – kolejna konstrukcja SKA SafeIDEA. Jego możliwości to jazda w przód/tył, po łuku (z wyłączonym jednym silnikiem), wjeżdżanie i zjeżdżanie z podestu, zawracanie w miejscu oraz komunikacja bezprzewodowa, w tym przekaz z kamery.
Q-Fix – myślący robot – przyszłościowy projekt SKA SafeIDEA autonomicznego systemu na bazie matematycznego modelu psychologii człowieka. Zaimplementowane proste mechanizmy sztucznej inteligencji pozwalają mu na podejmowanie decyzji i samodzielną egzystencję.
|
|
|
|
|
|
Robot w rozdzielni elektroenergetycznej – konstrukcja studentów SKN Nano z Politechniki Opolskiej – robot przeznaczony do wykonywania zadań niebezpiecznych dla człowieka, m.in. w rozdzielni elektroenergetycznej średniego napięcia. Robot wykorzystuje bezprzewodowe połączenie TCP/IP do automatyzacji procesu pomiarowego, rejestracji danych itp. Sterowanie robotem jest realizowane za pomocą fal mózgowych.
Turniej robotów mobilnych – tym razem roboty walczące w licznych kategoriach (nano-, micro-, mini- oraz standardsumo) przedstawili studenci KN INTEGRA z AGH. Zaprezentowali przejazdy robotów line follower oraz pokazy walk robotów na arenie.
CyberRyba – podwodny robot mobilny – wynik pracy magisterskiej absolwentów (obecnie doktorantów) Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, nagrodzonej pierwszą lokatą w konkursie Młodzi Innowacyjni 2010. CyberRyba wykonywała w basenie liczne ewolucje naśladując rzeczywiste ruchy ryby.
Robot rehabilitujący dzieci – konstrukcja studentów SKNAiR ROBO (Politechnika Rzeszowska) – robot wspomagający rehabilitację dzieci autystycznych.
Robot z napędem tunelowym – to tylko jeden z licznych projektów (PAR 1/2010 - link do artykułu) zrealizowanych przez studentów SKN MOS (Politechnika Wrocławska). Zaprezentowano roboty mobilne wyposażone w urządzenia peryferyjne: sonar ultradźwiękowy, łącze Bluetooth, analogowa kamera z digitalizerem obrazu. Dużym zainteresowaniem cieszył się robot propagandowy oraz elementy konstrukcyjne stosowane podczas realizacji znanego już poza granicami Europy projektu P.I.W.O. (PAR 2/2010 - link do artykułu).
Proteza sterowana miopotencjałami – praca magisterska absolwenta (obecnie doktorant) Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej, prezentowana podczas konkursu Młodzi Innowacyjni 2009. Stanowisko składało się z protezy ręki o 11 DOF, elektromiografu oraz komputera klasy notebook. Autor mocował na ręce elektrody, poruszał nią, a w ślad za tym proteza odtwarzała jego ruchy. Nie zabrakło chętnych, którzy własnymi sygnałami EMG próbowali sterować protezą.
Park robotów przemysłowych
Roboty rehabilitacyjne RENUS - umożliwiają rehabilitację i poprawę sprawności ruchowej rąk i nóg po przebytych udarach mózgu i schorzeniach ortopedycznych.
Robot-spawacz - uczestnicy mogli przyjrzeć się pracy robota spawalniczego, który w przeciwieństwie do człowieka nie męczy się swoją pracą i nie musi zakładać okularów ochronnych.
Robot-malarz z zaawansowanym systemem sterowania, odtwarzający ruchy ludzkiej ręki. Malowanie elementów w procesach przemysłowych może wymagać skomplikowanych czynności i jest szkodliwe dla człowieka m.in. z powodu wdychania oparów rozpuszczalników. Robot radzi sobie z tym zadaniem bez najmniejszego uszczerbku. Podczas pokazu malował powitalny napis.
Robot-pakowacz to zrobotyzowane stanowisko pakujące, przenoszące i układające elementy. Pakowanie i paletyzowanie wymaga dużej szybkości działania i powoduje duże obciążenia w przypadku ciężkich elementów. Robot z zaprogramowaną sekwencją ruchów może przenosić duże i ciężkie elementy i układać je np. na paletach. Przenoszenie kolorowych słoików robiło duże wrażenia na wielu zwiedzających.
|
|
|
Zrobotyzowane stanowisko paletyzujące to robot paletyzujący, operujący przedmiotami o dużej masie w szybkim tempie. W trakcie imprezy zobaczyliśmy, jak pracuje robot paletyzujący o udźwigu do 180 kg. Roboty o wiele bardziej wytrzymałe na obciążenia od człowieka, znacznie lepiej radzą sobie z dużą dynamiką ruchów przy znacznych masach przenoszonych elementów.
Park robotów mobilnych
SCOUT-CROSS – wyścigi terenowe robotów antyterrorystycznych SCOUT to konkurs, w którym robot SCOUT zmagał się na specjalnie przygotowanym torze wyścigowym z licznymi przeszkodami terenowymi. Emocje były ogromne, gdyż to goście sterowali robotem podczas wyścigu.
Wirtualny świat robotów mobilnych – warsztaty symulacji połączone z nauką obsługi antyterrorystycznych robotów mobilnych EXPERT i INSPECTOR. Specjalny symulator pozwolił sprawdzić się w różnych warunkach i trybach sterowania: na czas, precyzyjnego poszukiwania podłożonego ładunku, czy w sytuacji zagrożenia wybuchem.
Robot antyterrorystyczny EXPERT – podczas interaktywnego pokazu jego możliwości manipulacyjnych został przeprowadzony konkurs sprawności. Po krótkim przeszkoleniu w sterowaniu ruchem ramienia robota, zwiedzający próbowali swoich sił w precyzyjnym przenoszeniu i układaniu przedmiotów oraz chwytaniu przedmiotu ukrytego za przeszkodą.
Robot w akcji policyjnej – cieszący się ogromnym zainteresowaniem pokaz działań policyjnych w sytuacji zagrożenia ładunkiem wybuchowym, z wykorzystaniem robota pirotechnicznego. Pirotechnicy z Komendy Stołecznej Policji zaprezentowali działania podejmowane w przypadku zagrożenia bombowym atakiem terrorystycznym.
|
|
|
SPIDER… robot na metalowej ścianie – pokaz możliwości wspinaczkowych robota SPIDER po metalowej, gładkiej ściance. Codzienną pracą robota jest inspekcja wnętrza kotłów energetycznych i identyfikacja uszkodzeń.
Samoloty bezzałogowe – na stanowisku zostały zaprezentowane trzy bezzałogowe samoloty opracowane przez zespół badawczy z Politechniki Poznańskiej. Zwiedzający z zainteresowaniem obserwowali symulacje lotów za pomocą systemu wirtualnej rzeczywistości oraz oglądali filmy z ćwiczebnych lotów.
Zrobotyzowany system transportu pasażerów – goście mieli okazję zasiąść do konsoli operatorskiej platformy mobilnej IRPS, aby poprowadzić ją określoną trasą i wykonać kilka manewrów, takich jak przejazd po torze zamkniętym, jazda między słupkami, zawracanie czy parkowanie.
Rodzina robotów PIAP – tu zaprezentowano najnowsze roboty opracowywane w PIAP, a także ich „przodków” – prototypy obecnych maszyn - robota INSPECTOR, robota bojowego IBIS oraz elementy robota SCOUT.
Inwazja robotów – przegląd filmów popularnonaukowych i amatorskich o robotach antyterrorystycznych, przemysłowych, usługowych oraz robotach-wynalazkach, których przeznaczenie jest czysto rozrywkowe, cieszył się dużym powodzeniem.
Wrażenia
Udostępnione gościom Nocy Robotów rozwiązania prezentowały się doskonale w nocnej scenerii, a efekt został spotęgowany profesjonalnie dobraną iluminacją i iście kosmiczną muzyką. Noc Robotów na długo zapadnie w pamięci zwiedzających, a szczególnie dzieci, które stanowiły blisko połowę gości.
Z zapałem uczyły się budować roboty z klocków LEGO, brały udział w walkach sumo, próbowały chwycić za płetwy CyberRybę. Dla wielu maluchów skończyło się to kąpielą w basenie. Ale później znajdowały pocieszenie w objęciach robota R2D2. Podążały za nim krok w krok i tuliły tak mocno, że stracił oko.
Liczni gości gromadzili się wokół łazika marsjańskiego MAGMA, którego załoga szykowała się do podróży do Stanów Zjednoczonych, gdzie na pustyni w stanie Utah wzięli udział w konkursie University Rover Challenge 2010.
O Nocy Robotów głośno było na portalach społecznościowych Facebook oraz Blip. Można tam znaleźć zdjęcia i filmy zamieszczone zarówno przez gości jak i przez gospodarzy. Ich liczba i komentarze świadczą o znacznym zainteresowaniu tematyką robotową nie tylko wśród profesjonalistów.
Z pozycji organizatorów, impreza udała się znakomicie. Odwiedziło nas blisko trzy tysiące osób. Już dzisiaj musimy odpowiadać na pytania o termin kolejnego spotkania z robotami. Wszyscy konstruktorzy tłumaczyli zasady działania swoich rozwiązań. Mnóstwo zaangażowania i cierpliwości wykazali zaproszeni przez PIAP studenci. Ich zapał, inteligencja i wysoka kultura osobista znakomicie rokują dla przyszłości nauki polskiej, w szczególności robotyki.
Dziękujemy im i z pewnością wkrótce zaprosimy ponownie. Ogromne zainteresowanie imprezą potwierdza, że Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów jest liderem w zakresie robotyki mobilnej.
Komentarze
blog comments powered by Disqus